Tóbiás és Balambér kalandjai
„Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” – szól a Föld Napja egyik jelmondata. Te is sokat tehetsz azért, hogy megállítsuk a klímaváltozást.
Idén 51. alkalommal ünnepelték a világban a Föld napját április 22-én, Magyarországon pedig ez volt a 31. év, amikor kampányokkal, rendezvényekkel hívják fel a figyelmet a bolygónk természeti értékeinek megóvására. Bár a koronavírus-járvány miatt ebben az évben hagyományos rendezvények helyett csak online eseményeket szerveztek a Föld napjára, így is érdemes végiggondolni, mit tehetünk annak érdekében, hogy visszafordítsuk a klímaváltozást, és élhető maradjon a bolygónk.
Mi az üvegházhatás?
A gyors és erőteljes globális felmelegedésért elsősorban az emberi tevékenység hatására egyre nagyobb mennyiségben termelődő üvegházhatású gázok a felelősek. Az egyik ilyen gáz a szén-dioxid, amely azért keletkezik, mert a fosszilis energiahordozókat, azaz a szenet, a kőolajat és a földgázt elégetjük a közlekedésben és a fűtés során. A másik problémát okozó gáz a metán, amely a nagyüzemi szarvasmarha-tenyésztéssel keletkezik. Tovább ront a helyzeten az erdők kiirtása, mivel a kevesebb növényzet kevesebb szén-dioxidot képes megkötni, de gondot okoznak az erdőtüzek és a sarki jég olvadása is.
Nincs másik Föld!
A nagy mennyiségben a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok megakadályozzák, hogy a földfelszínről visszaverődő hő távozhasson a világűrbe. Ez a jelenség – ami hasonlít az üvegházak működéséhez – növeli a Földön az átlaghőmérsékletet. Annak érdekében, hogy a globális átlaghőmérséklet ne emelkedjen 1,5 Celsius-foknál jobban, az Európai Unió és 195 ország aláírta a párizsi klímaegyezményt. Ennek célja, hogy 2050-re elérjük a karbonsemlegességet, azaz nulla legyen a szén-dioxidkibocsátás a világon.
Neked is cselekedned kell!
A járvány megmutatta, hogy miután néhány hónap alatt a világ teljesen átalakult, annak szinte azonnal komoly környezeti hatásai is lettek. Jelentősen csökkent a légi forgalom, a nagy üzemek bezártak, kevesebben ültek autóba, és mindezeknek köszönhetően visszaesett a széndioxid-kibocsátás is. Ez jó hír, hiszen azt mutatja, hogy viszonylag gyorsan lehet eredményt elérni. Viszont félő, hogy a járvány visszaszorulásával az emberiség ugyanott folytatja, ahol abbahagyta, és a klímaváltozás úgyanúgy halad tovább. Ez most egy nagyon jó alkalom arra, hogy ne térjünk vissza gondolkodás nélkül a környezetszennyező életmódunkhoz, hanem tegyünk a változásért.
A Föld napja mozgalom egyik jelmondata: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” Ennek jegyében mutatunk néhány olyan teendőt, tevékenységet és megoldást, amelyekkel te is tehetsz a klímaváltozás ellen.
Egyél kevesebb húst és tarts húsmentes napokat!
A szennyező elitnek is életmódot kellene váltania
Nemrégiben megjelent egy érdekes tanulmány, amely szerint a dúsgazdag emberek radikális életmódváltására is szükség van a klímaváltozás megfékezéséhez. A legvagyonosabb 1 százalék ugyanis kétszer annyi szén-dioxidot termel, mint a legszegényebb 50 százalék együttvéve.
A repülés rengeteg károsanyag-kibocsátással jár
A Cambridge-i Fenntarthatósági Bizottság jelentése szerint a világ legtehetősebb 5 százaléka – a szennyező elit – 37 százalékban járult hozzá a károsanyag-kibocsátás növekedéséhez 1990 és 2015 között. A legmódosabb emberek repülnek a legtöbbet, ők vezetik a legnagyobb autókat, és akkora házakban élnek, amelyek rengeteg energiát fogyasztanak. Ezért a kutatók szerint fontos lenne, hogy a gazdagok kevesebb fogyasztással mutassanak példát a szegényebb embereknek, és ezzel ők is vegyék ki a részüket a közös erőfeszítésekből.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!