Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
December közepén már sok családnál központi téma a megfelelő fenyőfa beszerzése karácsonyra, sokan talán már túl is vannak a vásárláson – persze csak akkor, ha nem műfenyőt díszítenek. Azon kívül, hogy mindenki a tökéletes méretű, formájú és fajtájú fenyőt szeretné megtalálni, az előkészületek során előkerül a másik fontos kérdés is: hogyan fogjuk a fát hazaszállítani? Szerencsére rengeteg lehetőségünk van, de fontos a biztonságra és a közlekedési szabályokra is figyelni.
Facipelés gyalog
A legegyszerűbb és legkényelmesebb megoldás, ha az otthonunk közelében lévő fenyőárustól vagy boltból, kertészetből vásárolunk. A hazai fenyőtermesztők és fenyőkereskedők az ország számos pontján kínálják a különböző fajtájú és méretű fákat, így sok településen jó eséllyel elfogadható sétatávon belül megtalálhatjuk a nekünk tetsző fát.
Amennyiben nem egy háromméteres óriást választunk, egy felnőtt férfi a legtöbb fát gyalog haza tudja cipelni, ketten pedig szinte bármilyen fát haza lehet vinni néhány száz méteres körzetben.
Kerékpáros karácsonyfa
Ha nincs autód, nem kell feltétlenül gyalog hazacipelned a fát, más módja is lehet annak, hogy a fenyő hazakerüljön. A teherszállító kerékpár vagy kerékpáros utánfutó sok esetben megfelelő eszköz lehet. Persze sokat számít, hogy pontosan mekkora a fenyő, és milyen a bringa, illetve az utánfutó mérete, kiképzése. Lényeges, hogy a szállítás minden esetben biztonságos maradjon: a fát mindig jól rögzítsd a kerékpárhoz, és ügyelj arra, hogy semmi ne akadályozza a kormányzást, a kilátást, valamint sötétben ne takarja el a lámpákat.
Ha nincs se cargo bringád, se utánfutód, és kölcsönkérni sem tudsz, egy sima kerékpárral is meg lehet oldani a fenyőszállítást. Csak fektesd rá az ülésre és a kormányra a fát, rögzítsd le jól, és gyalogosan haza tudod tolni a fenyőt. Ebben az esetben szigorúan tilos biciklizni, csak sétálj a kerékpár mellett.
Fenyőtranszport közösségi közlekedéssel
A BKK utazási feltételei szerint egy utas legfeljebb kettő 40×50×80 vagy 20×20×200 centimétert meg nem haladó méretű kézipoggyászt szállíthat díjmentesen. Sokan arról számolnak be, hogy nem szokott gond lenni abból, hogy fenyőfát visznek buszon, villamoson vagy metrón. Mégis, egy 80 centinél hosszabb fa valószínűleg nem fér bele a 20 centis szélességi korlátba, akármennyire is össze van kötve, így ez a szállítási mód erősen kísérleti jellegű. Az viszont fontos, hogy semmiképpen ne csúcsidőben, a zsúfolásig telt járatokon próbáld hazavinni a karácsonyfát.
Karácsonyfa az autóban…
A legnépszerűbb és legkényelmesebb szállítási megoldás, ha autóval visszük haza a fenyőfát, de ilyenkor fokozottan oda kell figyelnünk a biztonságra. Ha nem túl nagy a fa, akkor a legegyszerűbb a csomagtérben, illetve az utastérben helyet csinálni neki, és ez a megoldás minden autós számára elérhető. Persze először nem árt lemérni az autót, hogy körülbelül mekkora fenyő fog beférni. Szerencsére a kisebb autókba is szép méretű fákat be lehet passzírozni, hiszen a felső 50-60 centi egész jól hajlik, persze azért csak óvatosan.
A kalaptartót hagyjuk otthon, az üléseket hajtsuk le, és mindenképpen készüljünk valamilyen takaróval, pokróccal, hogy megvédjük a kárpitot a sérülésektől és a ragacsos fenyőgyantától. A legjobb, ha nem csak alulra teszünk valamilyen takarót, hanem a fenyő törzsének végét is bebugyoláljuk, hogy a bepakolásnál ne okozzon kárt semmiben az autó belsejében. De akár az egészet becsomagolhatjuk, hiába van behálózva. Ha sikerült betuszkolni a fenyőt a kocsiba, nagyon fontos úgy elhelyezni, hogy hirtelen fékezésnél se csússzon el, pláne ne üsse ki a szélvédőt. Emiatt ha kell, belül is érdemes rögzíteni a fát. Fontos, hogy a rakomány nem akadályozhatja a sofőrt a vezetésben és a szabad kilátásban.
A törzs legfeljebb egy méterre nyúlhat ki hátrafelé a kocsiból, amennyiben mégsem fér be teljesen. A túlnyúló fát legalább egy 40×40 centiméter méretű, piros vagy piros-fehér csíkos zászlóval, illetőleg táblával, éjszaka és korlátozott látási viszonyok között – ezen felül – piros fényű lámpával és piros fényvisszaverővel kell megjelölni.
A belül szállítós forgatókönyvnek lényeges része az is, hogy leginkább csak a vezető fér el az autóban, így ha a család együtt szeretné kiválasztani a leendő karácsonyfát, akkor a szállítás egy újabb kör lesz valakinek – immár egyedül.
…és az autó tetején
Kocsival a másik lehetőség, hogy az autó tetején visszük haza a fenyőfát. Ezt viszont csak akkor tehetjük meg szabályosan, ha van tetőcsomagtartónk. Szállítás közben a fa csúcsa hátrafelé nézzen, így a menetszél nem tudja letörni az ágakat. Pokrócra ebben az esetben is szükség lesz, hogy az ágak és a tűlevelek ne tegyenek kárt a fényezésben.
Az autó tetőcsomagtartóján szállított fa esetében van szükség a legnagyobb gondosságra, hiszen egy leeső fa súlyos baleset okozhat. Ezért a biztonságos, lehetőleg feszítő hevederrel történő stabil rögzítés elengedhetetlen, hogy hirtelen manőver során is a helyén maradjon a fenyőfa. A szabály kimondja, hogy a tetőcsomagtartón szállított rakomány előre és hátra legfeljebb 40-40 centiméterrel nyúlhat túl. Fenyő esetében viszont ez az előírás még egy négyméteres kisautónál sem okoz problémát, hiszen nem valószínű, hogy valaki egy csaknem ötméteres fát szeretne hazavinni. Ha pedig mégis, akkor ahhoz érdemes teherautót szerezni.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!