Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
December 1-jén, vasárnap meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, és ezzel elkezdődik a várakozás, a karácsonyra való felkészülés időszaka. Tóbiás és Balambér nagyon szereti ezeket a heteket, ezért most bemutatjuk a hagyománynak és az adventi koszorúnak az eredetét, valamint a balesetmentes karácsonyi készülődésre is kitérünk.
Advent kialakulása
Az advent gyökerei a 4-5. századig nyúlnak vissza, elnevezése az Úr érkezése (adventus Domini) latin kifejezésből ered. A húsvétnak, azaz Krisztus feltámadásának a megünneplése mellett akkoriban kezdett előtérbe kerülni a karácsony. December 25-ét jelölték ki erre, ami kiegészült a felkészülési időszakkal, az adventtel. Ez kezdetben hathetes volt, aztán a 6. századra már a mai formájában, azaz karácsony előtti négy vasárnappal kezdték megtartani. A négy adventi vasárnap Jézus négyszeres eljövetelére is utal.
Tudtad? Az advent mozgó ünnep a naptárban, ezért évre évre változik, hogy mikor kezdődik – de mindig szentestéig tart. Advent első napját úgy határozzák meg, hogy melyik vasárnap esik legközelebb András napjához, azaz november 30-hoz. Így advent első vasárnapja legkorábban november 27-re, legkésőbb pedig december 3-ra eshet.
Az adventi koszorú
Az első adventi koszorút Johann Heinrich von Wichern evangélikus lelkész és szociális munkás készítette – írja az Evangelikus.hu. 1833-ban a németországi Hamburgban megalapította Vadócház nevű intézményt, ahol elhanyagolt és árva gyerekeket gondoztak. Nekik készített először 1839-ban adventi koszorút, ami nagyon másként nézett ki, mint manapság. Egy nagy kocsikerékre örökzöld ágakat és 24 gyertyát erősített – 20 pirosat és a négy vasárnapot jelképező négy fehéret. Ezzel megszületett az első adventi koszorú, de szélesebb körben – és leegyszerűsített formában – csak az első világháború után vált szokássá.
Az adventi koszorún található négy gyertya jelentése: hit, remény, öröm, szeretet. Bár a gyertyák színeit nézve nem mindenki tartja a hagyományt, a római katolikus egyházban az adventi koszorún három lila és egy rózsaszín gyertya áll. Utóbbit a harmadik vasárnapon, az öröm vasárnapján gyújtják meg, ami azt jelzi, hogy a bűnbánati időszakban is van ok az örömre, hiszen közel az Úr eljövetele.
Csak a gyertya égjen!
Mielőtt meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, mindenképpen figyeljünk oda arra, hogy nehogy tüzet okozzunk a lakásban! Évente 50-60 lakás gyullad ki adventi koszorú miatt, és ha karácsonyfákat, ünnepi fényeket is hozzávesszük, minden órában keletkezik egy lakástűz az év ezen időszakában – hívja fel a figyelmet a katasztrófavédelem.
Akár vásároljuk, akár magunk készítjük, az adventi koszorúknál az a legfontosabb, hogy a gyertyák alatt legyen fém alátét, amit szoktak gyertyatüskének is nevezni. Ha nincs ilyen a koszorún, inkább ne gyújtsuk meg a gyertyákat, különben amikor leégnek, meggyulladhat a koszorú, a tűz pedig pillanatok alatt átterjedhet a bútorokra, majd a szobára. Fontos, hogy a koszorút olyan helyre tegyük, ahol nincsenek éghető tárgyak és anyagok, és az égő gyertyát egy percre se hagyjuk felügyelet nélkül.
Tartsd nedvesen a fát!
Sok családnál nem várnak a karácsony előtti napokig, hanem már december elején felállítják a karácsonyfát. A lakásban gyorsan kiszáradnak a kivágott fenyőfák, és nagyon könnyen meggyulladnak. Ezért érdemes a megvásárolt fát díszítésig egy vödör vízbe állítva tárolni. Így nemcsak tovább marad szép, hanem nehezebben is kap lángra.
A karácsonyfát a fűtőeszközöktől és hőforrásoktól legalább másfél méterre tegyük, ne tegyünk rá gyertyát, csillagszórót és hagyományos izzóval felszerelt fényfüzért – inkább LED-égősorral díszítsük, és azt is kapcsoljuk ki éjszakára.
Tűzveszélyes fények
A rossz minőségű karácsonyi fényfüzérek, égősorok tüzet és áramütést okozhatnak, ezért csak megbízható forrásból vásároljunk ilyen termékeket. Amelyiken van CE jelölés, az megfelel az uniós biztonsági előírásoknak, és tűzvédelmi szempontból is biztonságosabb. Kültéren csak olyan díszkivilágítást használjunk, amely a leírása szerint szabadtéren is működtethető. Ha a világítás vagy a vezetéke – esetleg a hosszabbító – sérült, ne használjuk, mert tüzet okozhatnak. A vezetéket akkor is tekerjük ki, ha nincs szükségünk a teljes hosszúságra, ellenkező esetben felforrósodhat és meggyulladhat.
Az ünnepi időszakban keletkező tüzek megelőzésének egyik legjobb eszköze a füstérzékelő, ami hangosan sípol, hogy lángra kap valami. Így azonnal megtudjuk, hogy tűz ütött ki, van időnk eloltani vagy kimenekülni. Néhány ezer forintért már olyan füstérzékelőt is kapni, amelyek nemcsak hangos jelzéssel figyelmeztet tűz esetén, hanem az okostelefonra is jelzést küld. Ilyen típust elsősorban az idős hozzátartozóknak érdemes beszerezni.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!