Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
1. Wuppertali függővasút
Látványnak is nagyon különleges a wuppertali függővasút (Wuppertaler Schwebebahn) Németországban, de a fejjel lefelé közlekedő vonat nemcsak furán néz ki, hanem figyelemre méltó mérnöki teljesítmény rejlik mögötte. Az 1901-ben átadott rendszer lényege, hogy az acélvázak által alátámasztott sínről „lógnak” a szerelvények, és haladnak a több mint 13 kilométeres útvonalon. A tudományos-fantasztikus filmekbe illő építményhez csaknem 20 ezer tonna acélt használtak fel, és azért választották ezt a szokatlan megoldást, mert a Wupper folyó szűk és kanyargós völgyébe egyszerűen nem tudtak hagyományos vasutat építeni. A 20 állomásos függővasutat ma is naponta körülbelül 82 ezer ember használja, és közben népszerű turistalátványosság is.
2. Cocotaxi Kubában
Az 1990-es évek végén bevezetett, riksaszerű jármű egy kókuszdióra hasonlít – innen kapta a nevét –, és leginkább a kubai főváros, Havanna, és a tengerparti üdülőhely, Varadero utcáin látható. A háromkerekű, kétütemű motorral hajtott taxik üvegszálas karosszériával készültek, és két-három utas szállítására alkalmasak. Általában olcsóbbak, mint a hagyományos taxik, mivel nem cégek, hanem egyéni vállalkozóként dolgozó sofőrök üzemeltetik őket. Bár a turisták körében nagyon népszerű a város szórakoztató és rendhagyó felfedezése egy „kókusztaxi” üléséből, a balesetek miatt biztonsági aggályok merültek fel a járművek használatával kapcsolatban.
3. Kétéltű busz
Ahogy a neve is sejteti, ez a jármű képes a szárazföldön, kerekeken gurulva haladni, aztán a vízbe hajtva hajóként szeli a habokat. A kétéltű járművekkel évszázadok óta kísérletezik az ember, de a találmányok sorában az egyik fontos jármű a DUKW, ismertebb nevén a Duck, azaz kacsa volt. A kétéltű teherautót az amerikai hadsereg állította csatasorba a második világháborúban, hogy szárazföldön és vízen egyaránt közlekedhessenek. A fejlesztés azóta átszivárgott a mindennapi életbe, és a kétéltű buszok különleges városnéző utazásokra viszik a turistákat a világ nagyvárosaiban, köztük Budapesten is.
4. Gondola Velencében
A festői Velence lagúnáinak és csatornáinak ikonikus vízi járműve a gondola, amely mára a város szimbólumává vált, és tovább fokozza a romantikus hangulatot. Ezeket az összetéveszthetetlen kinézetű, lapos fenekű csónakokat a gondolások hosszú evezőkkel hajtják és irányítják, a gondola formája pedig az évszázadok során úgy alakult, hogy könnyedén lehessen vele manőverezni az olykor szűk lagúnákban.
5. Rénszarvasszán Lappföldön
Lappföldön a számi őslakosok számára a rénszarvasok által húzott szán hagyományos közlekedési forma, sőt ezek az állatok felelnek az ételért, a vagyonért, a melegért is a közösségben. A rénszarvaspásztorkodás több ezer éves hagyomány a Norvégia, Svédország, Finnország és Oroszország területén fekvő Lappföld mintegy 80 ezer őslakosa számára. Napjainkban kedvelt program az odalátogató turisták körében, hogy szervezett formában rénszarvasszánnal mennek egy rövid túrára.
6. Bambuszvonat Kambodzsában
Azon lehet vitatkozni, hogy ez a jármű valódi vonatnak számít-e, hiszen egy meglehetősen kezdetleges eszközről van szó, de az biztos, hogy síneken halad. Kényelmes ülésekről és légkondiról ne is álmodj – de még zárt utastérről se! Az utasok egy bambuszból készült, házilag barkácsolt platformon ülnek centikkel a battambangi vasúti sínek felett. A 40 kilométer/órás maximális sebességre képes jármű inkább szórakoztató élmény, mintsem tömegközlekedési eszköz. Különösen érdekes, amikor két egymással szemben közlekedő bambuszvonat találkozik: ilyenkor az egyik egyszerűen leveszi a járművét a sínekről, hogy a másik elhaladhasson.
7. Lebegő mágnesvasút Sanghajban
Ha már megmutattuk a sufnituning bambuszvonatot, lássuk a világ leggyorsabb menetrend szerint közlekedő vonatát is. A Sanghaj belvárosát és a Sanghaj-Putungi nemzetközi repülőteret 2004 óta összekötő 30 kilométeres vasútvonalon 431 kilométeres óránkénti sebességet is elérnek a szerelvények, az átlagsebesség pedig 251 kilométer/óra. A maglev nem egy hagyományos vonat: elektromágneses erő segítségével a sínek fölött lebeg a szerelvény, ami kiküszöböli a súrlódást, és hihetetlenül sima és csendes utazást tesz lehetővé.
8. Tobogán Madeirán
Képzeld el, milyen lehet egy fonott karosszékben ülve lecsúszni a domboldalon! Nos, az 1850-es évektől évtizedeken át ez a közösségi közlekedés egyik formája volt a portugáliai Madeirán, ma pedig a turisták ereszkednek le Funchal városának meredek utcáin. A „szárazföldi szánkókat” két tapasztalt sofőr irányítja hátulról, a tobogánok pedig akár az 50 kilométer/órás sebességet is megközelíthetik a csaknem két kilométer hosszú útvonalon, miközben festői kilátás nyílik a szigetre.
Te melyiket próbálnád ki? Boldog új évet kíván Tóbiás és Balambér!
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!