Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Hogyan kell kiengedni a buszt a megállóból?

2024.11.24.

Tiszázzuk a legfontosabb kérdéseket a buszmegállókkal kapcsolatban Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában. 

Az autóbuszok a mindennapi közlekedésünk fontos részét jelentik, naponta utasok millióit szállítják a városokon belül vagy akár egészen nagy távolságokra is. Csak Budapesten 1200 busz közlekedik naponta, amelyek  több mint 1,2 millió utast fuvaroznak, és akkor még nem beszéltünk arról a napi 180 ezer emberről, akik a 110 trolibusz segítségégével jutnak el az úti céljukig. Bár a buszok látványa megszokott az utakon, arról kevesebb szó esik, hogy milyen közlekedési szabályok kapcsolódnak hozzájuk, különösen a buszmegállók környékén. 

A busz kiengedése a buszmegállóból

Az utasok felszálltak, az ajtók becsukódtak, a buszsofőr kiteszi az irányjelzőt, és szeretne elindulni a buszmegállóból, visszatérne a forgalomba. Ez az ismerős kiindulási helyzet szinte mindig ugyanaz, de hogy mi történik ezután, az a gyakorlatban nagyon változatos képet mutat a többi autós hozzáállásától függően: valaki ügyet sem vet az indexelő buszra, és esze ágában sincs kiengedni; más előzékenyen lassítva segíti a busz besorolását; de vannak olyanok is, akik pánikolva satuféket nyomnak, ha felvillan a busz irányjelzője. De akkor hogyan kellene csinálni?

Fotó: BKK

A KRESZ egyértelműen fogalmaz azzal kapcsolatban, hogy mikor kell „kiengedni” a buszt a megállóból: 

Lakott területen belül a járművek vezetői kötelesek az elindulási szándékot jelző, menetrend szerint közlekedő autóbusznak, trolibusznak, az iskolabusznak és a gyermekeket szállító autóbusznak a megállóhelyről való elindulását (a jobb szélső forgalmi sávba való besorolását) – ha ez hirtelen fékezés nélkül megtehető – lassítással, szükség esetén megállással is lehetővé tenni. 

Kezdjük magával az akcióval: tehát ha kell, nemcsak lassítással, hanem akár megállással is segíteni kell a buszt vagy trolibuszt, hogy a megállóból elindulhasson, besorolhasson. De nem mindenáron, hiszen közben nagyon fontos az is, hogy a hirtelen fékezéssel ne okozzunk balesetet, ne szaladjon belénk hátulról a mögöttünk haladó autó. Ehhez természetesen az kell, hogy mindig tudatában legyünk az adott forgalmi helyzetnek, figyeljünk a körülöttünk – előttünk, mögöttünk mellettünk – haladó több járműre is.

Mindeközben a buszvezetőknek is van felelőssége, körültekintően kell elindulniuk a megállóból. A szabály azt is kimondja, hogy amennyiben az autósok kiengedik, „ilyen esetben is csak akkor indulhat el, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről”.

Nem minden buszra vonatkozik a szabály

A KRESZ kitér arra is, hogy a járművezetők nem kötelesek mindenféle busszal szemben ilyen előzékenynek lenniük, csak a menetrend szerint közlekedő járatokra, az iskolabuszokra és gyerekeket szállító buszokra vonatkozik az előírás. Minden bizonnyal ennek a szabálynak a háttérben az áll, hogy nehéz lenne pontosan, a menetrendet betartva közlekedniük a járatoknak, ha nem tudnának elindulni a buszmegállóból, mert éppen egyik autósnak sincs kedve kiengedni őket. 

Bár a turistabuszokra, kirándulóbuszokra, tanulóbuszokra és a többi, egyénileg szervezett buszokra nem terjed ki a szabály, a sofőrjeik biztosan hálásak lesznek, ha a nagy és lomha járműveik is kapnak egy kis figyelmességet, és kiengedjük őket. Ez nem csak előzékeny gesztus, de gyakran a biztonságos közlekedést is elősegíti. 

Meg kell jegyezni, hogy lakott területen kívül – és ez már a menetrend szerinti járatokra is vonatkozik – nem kell autósoknak kiengedniük a buszokat, hiszen ott jóval nagyobb a sebességük, mint városban, és a forgalom is gyérebb. 

Megállás a buszmegállóban

Sokan nem tudják, ezért visszatérő kérdés, hogy hétköznapi autósként szabad-e megállni a buszmegállóban, hivatalos nevén autóbuszöbölben. A KRESZ erről nagyon egyértelműen fogalmaz: tilos.  Kivéve – természetesen az autóbuszok és trolik mellett –  a személytaxit, a betegszállító gépjárművet, az iskolabuszt és a gyermekeket szállító autóbuszt, valamint este 8 és reggel 6 között a kommunális szemét szállítására szolgáló járművet, magyarul a kukás autót. 

Az is fontos, hogy tilos megállni más járművel a villamos, autóbusz vagy trolibusz megállóhelyet jelző tábla előtt 15 méter, utána 5 méter távolságon belül – ahogy azt a Nógrád vármegyei rendőrség fenti videója is bemutatja. Kivéve a forgalmi okokat, illetve ha az útburkolati jelből más következik. És igen, a megállási tilalom arra is érvényes, ha csak kiteszünk valakit a buszmegállóban, és már megyünk is.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.12
A bajor prémiumgyártó mintegy negyven év után cseréli le régi aeroakusztikai szélcsatornáját. ..
2025.01.12
A világ legjobb női autóját minden évben megszavazó WWCOTY (Women's Worldwide Car of the Year)....
2025.01.12
A BYD szédületes tempót diktál Brazíliában, tavaly megnégyszerezte az eladásait, és ezzel a dél-....
2025.01.11
Téli izgalom a jégen: a Lamborghini Esperienza Neve debütált Belső-Mongóliában. A Revuelto, a....
2025.01.11
Az autósok között kettős Mini-sikerrel zárult a Szaúd-Arábiában zajló 47. Dakar-rali hatodik....
2025.01.11
Naná, hogy a Tokiói Autószalonon debütál majd a japán Drift King által fémjelzett Hyundai Ioniq 5 N....
2025.01.11
Az Alpine Forma-1-es istálló tartalékversenyzőjeként folytatja pályafutását Franco Colapinto, aki....
2025.01.11
A Szegeden autógyárat építő BYD három új márkakereskedéssel bővíti magyarországi értékesítési és....
2025.01.11
A baleset vétlen elszenvedőjének fedélzeti kamerája rögzítette a felvételt, január 8-án, este.   ..
2025.01.11
A teljes egészében megújuló nyersanyagokból készült üzemanyag (HVO100) a hagyományos dízelhez....