Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
A nagyszülők hatalmas segítséget jelentenek a gyerekes szülőknek, hiszen sok esetben vigyáznak az unokákra. Akár azért, mert szülők nem érnek rá, vagy közbejött valami, esetleg így biztosítanak nekik némi szabadidőt. A gyerekekkel kapcsolatos teendőkbe olykor az is beletartozik, hogy a nagymamák és nagypapák autóval szállítják a kicsiket; elhozzák őket az iskolából, óvodából, edzésről vagy más külön programról, de hosszabb utazásokra is elindulhatnak együtt. Akár rendszeresen, akár alkalmanként fuvarozzák kocsival az unokáikat, a biztonság érdekében érdemes a nagyszülőknek megfontolniuk néhány jó tanácsot.
A legfontosabb a gyerekülés
Egy 2012-ben közzétett tanulmányban összehasonlították, hogy a szülők és a nagyszülők mennyire figyelnek oda a gyerekek biztonságos utazására az autóban. A legtöbb sofőr használt gyermekbiztonsági rendszert (gyerekülést vagy ülésmagasítót), de a szülők és nagyszülők csaknem negyede nem a megfelelő gyerekülést választotta, és több mint 68 százalékuknál legalább egy hiba volt a biztonsági övnél. A nagyszülők nagyobb valószínűséggel rögzítették rosszul az ülést vagy a biztonsági övet, és gyakrabban ültették a gyerekeket az első ülésre.
A nagyszülők elismerték, hogy a gyerekülés nagyon fontos a biztonság érdekében, de azt is hozzátették, hogy a gyereküléseket olykor bonyolult vagy nehézkes használni. Az is kiderült, hogy olykor fizikai nehézségek is akadályozzák őket abban, hogy megfelelően használják a gyermekbiztonsági rendszereket: ilyen például a nehezebb mozgás, az ízületi- és izomprobléma, hátfájás, csökkent erőnlét és látási probléma.
Fontos a nagyszülők tájékoztatása
A nagyszülők a legjobbat akarják az unokáiknak, de ahogy a felmérésből is kiderül, nem mindig ismerik a biztonságos utazás követelményeit, a legjobb gyakorlatokat, hiszen évtizedekkel ezelőtt mások voltak a szabályok, és nem igazán léteztek gyermekbiztonsági rendszerek. A legtöbbször ez a probléma könnyen orvosolható azzal, hogy a szülőkkel beszélnek a témáról (feltételezve, hogy ők helyesen járnak el, amikor gyerekkel utaznak.)
Az a legjobb, hogy a szülők megmutatják a nagyszülőknek, hogyan kell megfelelően beszerelni a gyerekülést, és hogyan kell előírás szerint bekötni a fiatalokat. Remélhetőleg egyik nagypapa vagy nagymama sem szállítja gyerekülés nélkül az unokákat. Ha a nagyszülők autójában külön gyerekülés van, érdemes a szülőkkel egyeztetve vásárolni és beszerelni egy olyan terméket, ami a legjobb a gyereknek. Sőt, ha az anyagiak megengedik, az a legegyszerűbb, ha egy ugyanolyat szereznek be, mint ami a szülői kocsiban is van, mert az a kicsiknek is ismerős és kényelmes lesz. Íme néhány további biztonsági tipp a nagyszülőknek:
Kevesebb gyerek sérül, ha a nagyszülő vezet
Időről időre fellángol a vita, hogy az idős sofőrök kevésbé vezetnek biztonságosan, sőt, egyes vélemények szerint bizonyos életkor fölött már nem is szabadna jogosítványt adni nekik. Ebben a kérdésben sok érv és ellenérv létezik, korábban viszont készült egy kutatás, amely érdekes összefüggést tárt fel: a gyerekek nagyobb biztonságban vannak az autóban, ha anya vagy apa helyett nagymama vagy nagypapa vezet.
A Philadelphiai Gyermekkórház sürgősségi szakorvosa, Fred Henretig által készített tanulmányból kiderült, hogy a gyerekek sérülésének aránya jelentősen alacsonyabb volt azokban a balesetekben, amikor a nagyszülők vezették az autót. Ez az eredmény még a szakembereket is meglepte, hiszen több kutatás szerint az autóbalesetek gyakoribbak az idősebb, főként a 65 év fölötti sofőröknél.
A tanulmány nem azt vizsgálta, hogy ki szenvedett több balesetet, hanem a sérülések arányát elemezték. Tizenöt amerikai állam baleseti adatait nézték át, ami csaknem 12 ezer gyereket érintett 15 éves korig. A gyerekek 1,05 százaléka sérült meg, amikor a szüleikkel utaztak, szemben a nagyszülőkkel utazók 0,7 százalékával. Ez nagyjából egyharmadával alacsonyabb kockázatot jelent. A különbség még nagyobb, 50 százalékos volt, amikor a kutatók figyelembe vettek olyan körülményeket, amelyek befolyásolhatták a sérülések arányát, például az autósülés hiányát és a régebbi autókat.
És mi lehet erre a magyarázat? Talán az, hogy az idősek nagy része eleve óvatosabban vezet, ami tovább fokozódik akkor, ha olyan nagy felelősség hárul rájuk, mint szeretett unokáik fuvarozása. Az is szerepet játszhat, hogy a nagymamák és nagypapák kevésbé feszültek, stresszesek a mindennapokban, mint az elfoglalt szülők, akik munkába rohanva, a napi teendőkkel zsonglőrködve hozzák-viszik a gyerekeiket.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!