belős égésű motor
Október 27-én született meg a megállapodás az Európai Unión belül a hagyományos benzin- és dízelmotorral hajtott autók 2035-ös kivezetéséről és ennek ütemezéséről. A hangsúly a hagyományoson van, ugyanis egyáltalán nem igaz, hogy a céldátumtól kezdődően nem lesz belső égésű motorral hajtott autó a szalonok kínálatában.
A megállapodás ütemtervet is megjelelölt, melynek értelmében 2030-ig a 2021-es szinthez képest az új személygépkocsik esetében 55%-kal, az új kihaszongépjárművek esetében pedig 50%-kal kell csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást. Ez úgy működik, hogy ha egy bonyolult számítás eredményeként az jön ki, hogy egy autógyártó összes 2021-ben eladott személyautójának átlagos szén-dioxid kibocsátása 100 gramm kilométerenként, akkor 2030-ra 50 grammnak kell lennie ennek az értéknek.
A végleges dátum 2035, amikor az autógyártók túlnyomó többségének teljesen szén-dioxid-mentessé kell válnia. A túlnyomó többség azért nem jelenti a teljes autóipart, mert vannak kivételek.
Egyrészt a megállapodás tartalmazza az úgynevezett „Ferrari-kiegészítést”. Ez olyan gyártókra vonatkozik, akik évente kevesebb mint 10.000 személygépkocsit vagy 22.000 kishaszongépjárművet gyártanak. Rájuk nem vonatkozik a 2030-as időközi cél és a teljes szén-dioxid-mentességet is csak 2036-ra kell elérniük, vagyis kaptak egy év haladékot. Ez nagy könnyebbséget jelent az olyan gyártóknak, mint a Ferrari, a Lamborghini, a Mclaren és társaik.
Náluk ugyanakkor sokkal jobban járt a Bugatti és a hozzá hasonló, rendkívül kevés példányt gyártó márkák. Ugyanis ha egy autógyártó kevesebb, mint 1.000 darab autót gyárt egy évben, nem vonatkozik rá egyik szabályozás sem, így minden bizonnyal még nagyon hosszú ideig velünk maradnak az elképesztően kinéző és óriási benzinmotorral hajtott Bugatti modellek.
A legfontosabb döntés a belső égésű motorok szempontjából ugyanakkor nem ez, hanem a szintetikus üzemanyagok felé való nyitottság papírra vetése. A létrejött megállapodás keretein belül ugyanis felkérték az Európai Bizottságot, hogy készítsen elő egy javaslatot a szintetikus, szén-dioxid-semleges üzemanyagok szerepéről a jövő autógyártásában.
Ez azt jelenti, hogy várhatóan 2035 után is lesznek belső égésű motorral felszerelt autók, csak hagyományos benzin és dízel helyett egy mesterséges üzemanyagot tankolunk majd az ilyen autókba. Ez a technológia már létezik, több gyártó is rengeteg pénzt áldoz a fejlesztésére. A szintetikus üzemanyagok azért is jó irányt jelentenek, mert nem szükséges hozzájuk egy teljesen új töltő-infrastruktúra kiépítése, mint az elektromos autók esetében, hanem a meglévő benzinkutakat kell feltölteni benzin és dízel helyett szintetikus üzemanyaggal.
Minden bizonnyal a szintetikus üzemanyagok jelentik azt az lehetőséget, ami lehetővé teszi, hogy ne legyen mindenki drága elektromos autóra váltásra kötelezve.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!