tram-train
A beruházásért felelős kormánybiztos, Lázár János azt hangsúlyozta, a két várost összekapcsoló tram-train elindítása társadalmi hatásában csak a Békéscsaba-Szeged vasútvonal 150 évvel ezelőtti átadásához hasonlítható. A politikus november 21-én jelentette be, hogy a tram-train sikeresen teljesítette a hatóság által előírt ötvenezer kilométeres hibamentes tesztet, így a hónap végén indulhat az utasforgalmi próbaüzem Hódmezővásárhely és Szeged között.
A megállók jegyautomatáinál készpénzzel is lehet majd fizetni.
Az első szerelvény november 29-én 3 óra 31 perckor gördül ki Hódmezővásárhelyről és 4 óra 38 perckor indul Szegedről. A beüzemelés időszakában, december 31-ig óránként követik majd egymást a járatok, az utolsó Hódmezővásárhelyről Szegedre 23.03-kor, vissza pedig 23.38-kor indul. Időközben a telephelyre tartó úgynevezett éjszakai féljárat is bekerült a menetrendbe, ez november 30-tól 0.38-kor indul Szeged vasútállomásról és 0.55-kor érkezik Rókusra.
A következő szakaszban, január elejétől március közepéig csúcsidőben – reggel 6-tól 8-ig, illetve délután – 20 percenként, azon kívül pedig félóránként követik majd egymást a szerelvények. – Az ez idő alatt összegyűjtött műszaki és utasforgalmi tapasztalatok alapján alakítják ki a végleges menetrendet, amely március 15-től lép életbe – mondta Lázár János. A tervek szerint csúcsidőben akár 10 percre is csökkenhet a követési távolság.
A szerelvény kerékpárszállításra is alkalmas.
A tram-train hétvégén éjszakánként is közlekedik majd a két város között. – Csütörtökön, pénteken és szombaton biztosan lesznek éjszakai járatok, hogy szerdán még szükség lesz-e rá, kérdéses. Szeretnénk minden fiatalt kiszolgálni, hogy ne kelljen a tömegközlekedés miatt egy jó bulit kihagyni. A szülők is megnyugodhatnak, hiszen a tram-train biztonságos, így a gyermekük hazaér éjszaka is, gyorsan, olcsón és biztonságosan – fogalmazott szerdai, Facebook-fogadóóráján Lázár János.
A tesztelési folyamatok még az indulás előtti utolsó napokban is tartanak, fő cél, hogy a gyártó Stadler minden felmerülő hibalehetőséget feltárjon, azonosítson és megoldjon.
– A 80 milliárd forintból megvalósult beruházás akkor lesz sikeres, ha versenyképes más közlekedési lehetőségekhez képest, az utasok olcsóbban és gyorsabban juthatnak el az egyik városból a másikba – hangsúlyozta politikus.
A 80 milliárdos költség jelentős tétele a vasúti pálya felújítása.
A 216 főt befogadó szerelvények elektromos meghajtásúak, a dízelmotor áramot termel, ahol nincsen felsővezeték. Szegeden az 1-es villamos útján haladva, a belvároson át a Nagyállomásig, azaz a főpályaudvarig jut el a tram-train, ott a végállomása. Hódmezővásárhelynek így saját villamosa is lesz, miután eddig csak helyi buszjáratai voltak.
Jelenleg a két település központja között autóbusszal, illetve vonattal – egy szegedi átszállással – 50-55 percig tart az utazás. A beüzemelés időszakában a tram-train szerelvények 40 perc alatt teszik meg a hódmezővásárhelyi Kossuth tér és a szegedi Széchenyi tér közötti szakaszt. – Január közepétől a menetidő várhatóan három, négy perccel csökken, és a cél az, hogy március közepétől ne haladja meg a 35 percet – mondta a kormánybiztos.
Kerékpártárolót minden megállónál kialakítottak.
Az utasok április 15-ig ingyen használhatják majd a szerelvényeket. Ezt követően a két város között a menetjegy 465 – a diák 235 – forintba kerül majd, a Hódmezővásárhelyen belüli utazásért pedig 250 forintot kell majd fizetni. Utóbbival kapcsolatban azt sem zárta ki, hogy ingyenes lesz. Minden szerelvényen található bankkártyával használható jegyautomata, a megállókban levőknél pedig készpénzzel is lehet fizetni.
A szolgáltatást üzemeltető MÁV ajánlatot tett a szegedi önkormányzatnak egy a két városban és a tram-trainen egyaránt használható összvonalas bérlet kialakítására, ennek ára havonta 15 és 20 ezer forint között alakulhat majd.
Rókus, a vasútvillamos első szegedi megállója. Fotók: Kovács András
– A vasútvillamos miatt várhatóan csökken a 170 ezres városba autóval érkezők száma, ezt németországi és hazai felmérések is jelzik. A szegedieknek előny, ha kevesebb autó mozog a városban. Szintén kedvező, hogy a két településen összesítve nagyobb lehet a munkaerő-kínálat a reménybeli befektetők számára – nyilatkozta Nagy Sándor, Szeged városfejlesztési alpolgármestere.
A vasútvillamost Szegeden és Hódmezővásárhelyen is szokni kell, ezért a MÁV-Start külön is felhívta a közlekedők figyelmét, hogy a tram-train vonala mentén óvatosabban vezessenek, biciklizzenek, körültekintően menjenek át a gyalogos átkelőhelyeken. A KRESZ szerint a vasútvillamosnak minden közlekedési járművel szemben előnye van, elsőbbséget kell adni a körforgalomban haladó járművel is a keresztező tram-train részére.
Lázár János egy próbaúton. Fotó: a politikus Facebook-oldala.
Lázár János szerda este több mint egyórás Facebook-fogadóórán válaszolt a felmerült kérdésekre. Ezen sokadszorra leszögezte, hogy nem lesz kishomoki megálló, ott a közeli Népkert, parkolókkal, kerékpártárolókkal. Menetidőben versenyképes akart lenni a tram-train, ebbe nem fért bele ez a megálló.
Elmondta, ez az első ilyen próbálkozás Magyarországon, nem volt könnyű menet. Mindenképpen minta, Miskolc és Szombathely lehet a következő, de Győr és Debrecen is intenzíven érdeklődik. Tény, hogy ahol működik külföldön, sokan lemondtak az autójukról a buszjáratokról. A most célegyenesbe érkező fejlesztés kapcsán kiemelte, reményei szerint néhány év múlva Szegedről és Hódmezővásárhelyről is ki lehet majd villamosozni Szabadkára.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!