Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Az augusztus 20-i hosszú hétvégére megteltek a magyarországi szállások, szokás szerint ilyenkor sok család indul útnak az óvoda- és iskolakezdés előtt még egy utolsó, rövidebb nyaralásra. A legtöbben autóval utaznak, és alaposan megpakolják a kocsit. Sokszor megoldhatatlannak tűnő kihívás, főleg a kisebb autóknál, hogy minden holmi beférjen a kocsiba, ilyenkor minden kihasználható helyre kerül egy kisebb-nagyobb csomag.
Repülő tárgyak az autóban
A bepakolásnál nemcsak a helykihasználásra érdemes figyelni, hanem arra is, hogy hogyan pakolunk. Kevesen tulajdonítanak ennek nagy jelentőséget, pedig komoly sérüléseket okozhatnak a rosszul elhelyezett és rögzítetlen tárgyak egy baleset, vagy hirtelen manőver esetén. Ha valaki 50 kilométer/órás sebességnél vészfékezésre kényszerül, akkor egy elszabadult 10 kilós bőrönd tömegének 40-szeresével, 400 kilóval indul meg az autóban utazók felé.
Egy rögzítetlen, néhány kilós bőrönd tömegének sokszorosával csapódhat az autóban ülőkhöz vészfékezéskor
Ez főleg akkor fordulhat elő, ha a kombiban vagy ötajtós autóban a kalaptartó magasságán túl is pakolunk. Sokan egyszerűen kiveszik a kalaptartót, és a plafonig zsúfolják a csomagokat. A szétrepülő cuccok mellett ez azért is veszélyes, mert a hátsó ablakot teljesen eltakarják a holmik, a sofőr ott semennyire sem lát ki. Ha mégis erre kényszerülünk, akkor minden esetben használjunk csomagrögzítő hálót, hevedert, rácsot, a lényeg, hogy valahogyan rögzítsük a tárgyakat.
Így pakolj okosan és biztonságosan
A másik alapszabály, hogy a nehezebb dolgokat mindig a csomagtérbe tegyük. A legideálisabb megoldás az, ha a súlyosabb darabok minél közelebb kerülnek az autó tömegközéppontjához. Ez általában a csomagtartó alsó, az utastérhez közelebb eső, elülső részét jelenti, ami közel van a hátsó tengelyhez. Ha nincs tele a csomagtartó, akkor ne hanyagul dobáljuk be a cuccokat, és ne középre tegyük őket. Inkább toljuk a csomagokat az üléstámlához és két oldalra.
Az osztrák autóklub nemrégiben azt vizsgálta, mi történik egy baleset során, ha rögzítés nélkül szállítunk lapraszerelt bútorokat a kocsiban, és viszonylag alacsony sebességnél, 45 kilométer/órával frontálisan ütközünk. Bár a tesztben nem nyaralós cuccokkal pakolták meg az autót, igen szemléletes, ahogy elszabadulnak a tárgyak a kocsiban.
De nem csak a nagyobb bőröndök lehetnek veszélyesek, a rögzítetlen kisebb holmik is életveszélyes tárgyakká válhatnak az autóban. Egy kulcscsomó, egy kalaptartón hagyott fényképezőgép vagy esernyő, egy hűtőláda az ülésen akár egy hirtelen manőver, egy nagyobb tempójú kikerülés során kiszámíthatatlanul szétrepülhetnek a kocsiban, és súlyos sérüléseket okozhatnak. Bár sokan nem szeretik, sokkal biztonságosabb, ha nagyobb poggyászt a lábtérben helyezzük el, ahonnan nem szóródnak szanaszét.
A széthagyott vizes vagy üdítős palackok is nekicsapódhatnak az utasoknak, és az is problémás lehet, ha szétgurulnak az autóban. Ha az ülés alatt tartott vizes flakon a fékpedál alá gurul, bizonyos esetekben akár a vészfékezést is megakadályozhatja. De az italos palackok ártatlanabb szituációban is balesetveszélyt okozhatnak, ha egy kanyarban hirtelen elgurul valami, a sofőr önkéntelenül is elszabadult tárgyra fog figyelni, nem az útra, ami fokozza a balesetveszélyt. Ugyanezért ne pakoljunk apróságokat a műszerfal tetejére rögzítés nélkül, mert például egy leeső mobiltelefon vagy plüssfigura szintén elvonhatja a vezető figyelmét.
Pakolhatunk a tetőre is, de nem mindent
Ha végképp nincs elegendő hely a csomagtartóban, szerelhetünk tetőcsomagtartót vagy tetőboxot is az autóra. Ez különösen télen, síszezonban jellemző, de nyáron is előfordulhat, hogy a helyszűke miatt nincs más megoldás. Arra viszont figyelni kell, hogy a tetőboxba a legkönnyebb holmikat tegyük, a nehezebb csomagokat mindenképpen a csomagtartóba helyezzük el.
A nehezebb holmikat mindig a csomagtartóba tegyük, és rögzítsük őket például csomagtérhálóval
Dugig pakolva – pláne tetőboxszal – megváltozik az autó viselkedése, kezelhetősége. Nyaralás idején általában több ember ül benne, mint a hétköznapokon, és a csomagok súlya is többszöröse a megszokottnak. Emiatt nem csak az autó fogyasztása nő meg, hanem megnő a fékút, kevésbé fürgén gyorsul a jármű, amit figyelembe kell vennie a sofőrnek.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!