siker
Az MDPI kiadó mérnöki folyóiratai a legmagasabb tudományos elvárásoknak is megfelelnek, és komoly szakmai lektorálási folyamatot követnek, biztosítva ezzel a publikációk hitelességét és szakmai értékét. Az itt megjelenő tanulmányok a globális mérnöki közösség számára nyújtanak megbízható és naprakész tudományos forrást, amelyek irányt mutatnak az iparág fejlődési irányainak és technológiai trendjeinek megértésében. A kiadó nemzetközi szinten elismert, így az itt közölt kutatások széles körben hozzájárulnak a tudományos és ipari innovációkhoz.
Fotó: raba.hu
A Rába Fejlesztési Intézet mérnökének tanulmánya a bolygóművet mint a jármű hajtásláncok kulcsfontosságú elemét vizsgálja. A tanulmány középpontjában a bolygókerék-tartó megmunkálási pontossága és annak a funkcionális, valamint élettartam paraméterekre gyakorolt hatása áll.
A cikk hangsúlyozza, hogy a modern hajtásláncok gyártásánál a kismértékű megmunkálási hibák is jelentős hatással lehetnek az alkatrészek működésére és tartósságára. A kutatás célja, hogy a megmunkálási eltérések hatásmechanizmusát feltárva irányelveket nyújtson a gyártási folyamatok optimalizálásához és a hajtás rendszerek teljesítményének javításához. Az eredmények bemutatásával nemcsak a gyártási folyamatok pontosságát, hanem az alkatrészek megbízhatóságát is szeretnék javítani, biztosítva ezzel a járművek hosszú távú rendelkezésre állását.
Részletes kutatási eredmények
A kutatás során a bolygókerék-tartó csap furatok megmunkálási pontosságának a fogaskerekek kapcsolódására gyakorolt hatása került feltárásra, egy piacvezető mezőgazdasági jármű példáján keresztül. A kutatás eredményeként megállapították, hogy a forgácsoló megmunkálások természetéből adódó, kisebb-nagyobb, akár a rajzi toleranciákon belüli pontatlanságok, jelentős hatással vannak a bolygómű alkatrészeinek tulajdonságaira, beleértve azok kopásállóságát, terhelhetőségét és élettartamát is. A hosszútávú hatások mellett, már a rövid távú, funkcionális paraméterekben úgy, mint zaj, rezgés és melegedés is megjelenhetnek a megmunkálási pontatlanságok negatív hatásai.
A vizsgálat egyik fontos következtetése, hogy a gyártási toleranciák pontos betartása kulcsfontosságú az egyre szofisztikáltabb vevői igények kiszolgálásában. A zaj és rezgés szempontú optimalizáció már nem csak a prémium személygépjárművek területén kiemelkedő igény, de a kor színvonalának megfelelő mezőgazdasági járművek fejlesztésekor is irányadó követelmény. A funkcionális elvárások mellett, a magas szintű gyártási minőség fenntartása a járművek szervizigényét és javítási költségeit csökkentheti, ezzel a rendelkezésre állást és megbízhatóságot növelheti. A gyártási toleranciák helyes megválasztása és azok betartása rövidtávon akár a gyártási költségek emelkedését is eredményezheti, de hosszútávon jelentős mértékben növelheti az élettartamot, csökkentheti a reklamációs és szerviz költségeket, ezáltal a termékek versenyképességét a globális piacon.
A cikk arra is felhívja a figyelmet, hogy a gyártási hibák hatásainak részletes hatáselemzése segítheti a járműgyártó és járműipari beszállító cégeket a meglévő termékek optimalizációjában és új, innovatív megoldások kifejlesztésében. Az ilyen kutatások hozzájárulnak a járműipar globális szintű fejlődéséhez, lehetővé téve a még magasabb szintű teljesítményt és tartósságot a modern gépjárművek alkatrészeiben.
A kutatás eredményei nemcsak a tudományos közösség számára jelentősek, hanem gyakorlati alkalmazásuk révén a jármű és járműalkatrész gyártó vállalatok számára is fontos iránymutatásokat adhatnak. Az optimalizált gyártási folyamatok és pontos megmunkálási technológiák alkalmazása hozzájárulhat a járműipar hatékonyságának növeléséhez, miközben biztosítja a termékek magas szintű megbízhatóságát.
Az eredmények alapján Ádám a gyártási folyamat szigorúbb minőség-ellenőrzését, a megmunkálási hibák hatásainak előzetes modellezését javasolja. Az eredmények alátámasztják és tovább erősítik a Rába eddig is sikeres törekvéseit, a termékfejlesztés korai fázisában alkalmazott digitális optimalizációs eljárások széleskörű használata terén. A szimulációs módszerek tervezési folyamatokba való implementálása, valamint a valós gyártási képesség és pontosság részletesebb figyelembe vétele nem csak a termékfejlesztési projektek átfutási idejét rövidíti a módosítási iterációk számának csökkentésével, de a vevői és a piaci termékigények maradéktalan kielégítését is szolgálja.
Fiausch Ádám cikkének publikálása megerősíti a Rába csoport minőség iránti elkötelezettségét, és azt is jelzi, hogy a vállalat mérnökei nemcsak a napi gyártási folyamatokban, hanem a tudományos életben is jelentős eredményeket érnek el. A kutatás eredményei nemcsak a jelenlegi gyártási folyamatokban alkalmazhatók, hanem irányt mutatnak a jövő fejlesztéseihez is.
A teljes cikk itt olvasható: https://www.mdpi.com/2673-4591/79/1/46