szervíz
A gépjármű javító/karbantartó műhelyekben az irányítást végző személy jelenléte nélkül csak olyan személy végezhet műszaki munkát, akinek megfelelő képesítései vannak az adott munkához. A szakképzettségeket különféle intézményekben, szakiskolában, szakközépiskolában, főiskolán, egyetemen, valamint OKJ-s (vagy egyéb) tanfolyamokon lehet megszerezni. A képesítések mennyiségével egyenesen arányosan növekszik az önállóan elvégezhető munkák mennyisége, és a bérezés mértéke is.
Ezek a műszaki tevékenységek szigorúan, jogszabályban meghatározott képzettségekkel végezhetők el. Az 1/1990 (IX.29) KHVM rendelet azt is meghatározza milyen műszaki munka minősül az adott tevékenységnek.
A rendelet 1. számú melléklete alapján: Milyen képesítések szükségesek egy adott tevékenység önálló munkavégzéséhez?
A járművek bontásának elvégzéséhez autószerelő vagy autóvillamossági szerelő, illetőleg karosszérialakatos szakmunkás képesítés szükséges. A gázüzemanyag-ellátó berendezések bontásához is ezek a képzettségek szükségesek, csak gázautó-szerelő szakképesítéssel kiegészítve.
A bontás során kinyert alkatrészek minőség-ellenőrzéséért felelős személynek szakiránynak megfelelő autószerelő, karosszérialakatos, autóvillamossági szerelő mestervizsgával, technikusi vagy ennél magasabb képesítéssel kell rendelkeznie. A hulladékok környezetkárosító hatásai miatt az irányításért felelős személynek középfokú környezetvédelmi szakképesítéssel vagy környezetvédelmi megbízott középfokú képesítéssel kell rendelkeznie.
A személyi feltételeket korlátozó szigorú szabályokból is látszik, mekkora felelősséggel is jár együtt egy gépjármű javítása, illetve karbantartása.
A következő részben folytatjuk az 1/1990 (IX.29.) KHVM rendelet elemzését.