szmogriadó

Peking fuldoklik a szmogban

2014.02.27.

Napról napra rosszabb a levegő minősége Pekingben, mind többen panaszkodnak torokfájásra, szédülésre, a kórházakat megjárt emberek teltházakról számolnak be.


Már a hivatalos híradások is 500 körüli PM2,5 értékeket emlegetnek, ami a finom porszemcsék sűrűségére vonatkozó nemzetközileg elfogadott egészségügyi határérték közel 20-szorosa. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) külön is felhívta Kína figyelmét a helyzet tarthatatlanságára, a lakosságot pedig az otthonmaradásra biztatta. Bernhard Schwartländer, a WHO-nak a Kínáért felelős vezetője közölte, hogy állandó kapcsolatban vannak a pekingi illetékesekkel és segítenek a megoldáskeresésben. Mint mondta, "nincs könnyű megoldás", a probléma kezelése az ipar és a gazdaság irányítását érinti. Az országos egészségfelügyeleti főhatóság mindeközben bejelentette, hogy a megfigyelt 161 városból 58-ban találták erősen szennyezettnek a levegőt, 23-ban "súlyos" a helyzet. Közölték azt is, hogy növelni szándékoznak a megfigyelőállomások számát.

Ezzel egy időben újabb kutatási projekteket indítanak kapcsolódó témákban, így a megelőző technológiák, a szmoggal összefüggésbe hozható betegségek, a veszélyeztetett korcsoportok területén. Határoztak az egészségvédelemmel kapcsolatos rendszeres ismeretterjesztés megkezdéséről is. Szerdai jelentések szerint legalább 15 tartomány kötelezte már el magát írásban, hogy öt éven belül számottevő eredményeket érnek el a levegőminőség védelmében. A főváros kormányzata 760 milliárd jüant kíván erre a feladatra fordítani. A szomszédos Hopej tartományban, ahol a kínai acél egynegyedét gyártják, meghatározták az acél- és cementgyárak termelési korlátját és a kvótaengedélyekkel visszaélők ellen szigorú fellépést ígértek. A termelést mindkét ágazatban 1,5 millió tonnával tervezik csökkenteni még az idén. A környezetvédelmi tárca jelezte, hogy a napokban kiküldött ellenőrei több helyen hiányosságokat fedeztek fel, így például a szénbányászatáról ismert Sanhszi tartomány székhelyén, Tajjüanban és a szomszédos belső-mongóliai Paotouban.

Peking polgármestere, Vang An-sun a múlt hónapban a helyi törvényhozás ülése alkalmával újságírók előtt azt mondta, "fejét vehetik", ha 2017-re nem lesz jobb a levegő a 20 milliós metropoliszban. A közvéleményt azonban egyelőre nem győzték meg sem tervszámok, sem a fogadkozások. A sajtót és a közösségi médiát élénken foglalkoztatja a súlyos szmoghelyzet. Kritikus bejegyzések tömege született a témában, nem ritkán ingerülten a valós mérési adatok meghamisításával vádolják a helyi kormányzatokat. Vannak, akik némi iróniával igyekeznek kezelni a helyzetet, például arcmaszkot helyeztek a kiemelkedő kínai személyiségek szobraira a Peking egyetemi kampuszán.

Forrás: 
MTI

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.02.12
Megkezdődött a több mint ezer lóerős Denza N9 sorozatgyártása. A BYD prémiummárkája által gyártott....
2025.02.12
Szöveges és térképes figyelmeztető előrejelzést adott ki Magyarország területére 2025. 02. 12.....
2025.02.11
Sokan fogják fel az autótartást, mint maszkulin jellemzőt. Ha megfosztják őket a kocsijuktól, akkor....
2025.02.11
Kedden elindult a Tesla Inc. amerikai elektromobilitás-technológiai és energetikai vállalat....
2025.02.11
A Toyota Hino divíziójának ügye a legnagyobb a Volkswagen Dieselgate botránya óta.  ..
2025.02.11
Turbó-fokozatba kapcsolt az építkezés a Hungaroringen: 900 ember dolgozik naponta azért, hogy....
2025.02.11
Közép- és Kelet-Európa talán legszebb fekvésű autógyárában 2023-ban 350 ezer Kia személyautó....
2025.02.11
Sok munkával telt a WRC holtszezonja a japánok gyári csapatának, mivel gyorsan kellett reagálni az....
2025.02.11
Elon Musk amerikai üzletember nettó vagyona idén először került 400 milliárd dollár alá, ami az....
2025.02.11
Volt olyan sofőr, akit a több százezres bírság sem rettentett vissza attól, hogy száguldozzon. És....