dízelbotrány
Újabb gyártót bírságoltak meg emissziós csalás miatt, pontosabban dízeles emissziós csalás miatt, írja a motor1. A Toyota Csoporthoz tartozó Hino Motors 1,6 milliárd dolláros megegyezést kötött az amerikai Nemzeti Autópályafelügyelet Ügynökségével (NHTSA), miután a szerv "hamis és másított CO2 emissziós teszteredményeket" nyújtott be a gyártó. A bírságok között szerepel egy 236,5 millió dolláros civil büntetés Kalifornia állam javára, ezen kívül egy másik, 525 milliós, valamint egy 521,7 millió dolláros bűnügyi bírság is. Ezen kívül további költségek és kisebb bírságok is szerepelnek a végső ítéletben.
A bírósági jelentés szerint a Hino Motors elismerte bűnösségét és azt, hogy tudott a hamis adatokról, amely nagyjából 105 ezer on-road és 6 ezer off-road dízelmotort érint. A cég vissza is fogja hívni a már beszerelt vagy eladott motorokat, a 2017 és 2019 közötti teherautóit fogja javítani. A vállalatban a Toyota még 2001-ben vásárolt többségi részesedést, amely főleg hajtásokat és különböző teherautókat árusít. A Hino vezérigazgatója, Satoshi Ogiso így nyilatkozott:
A megegyezés fontos mérföldkő abban, hogy ezeket a problémákat kiirtsuk a Hino kultúrjából. Nagyon sajnáljuk a kényelmetlenségeket, amelyeket okoztunk vásárlóinknak és részvényeseinknek. Ahhoz, hogy megelőzzük az újabb ilyen helyzetek kialakulását, vállalatszerte reformokat vezetünk be, például javítjuk a belső kultúránkat és látásmódunkat, valamint gyakorlatainkat.
A Hinóra kiszabott büntetés a legnagyobb a Volkswagen majdnem egy évtizeddel ezelőtti botránya óta, amikor a német cég szintén a dízeles adatokkal csalt az emissziós teszteken. Viszont nem ez az első eset azóta. A Ram és a Jeep többször is büntetést kapott emissziós csalásért az USA-ban, Dél-Koreában pedig a BMW és a Mercedes kapott bírságot 2023-ban ugyanezen okból. Az Audi ellen szintén folyt vizsgálat 2023-ban, amikor a volt vezérigazgató elismerte, hogy megmásították a motorok adatait.
A Hino csalására azután derült fény, hogy a Japán Szárazföldért, Infrastruktúráért, Közlekedésért és Turizmusért Felelős Minisztériuma (MLIT) eljárást indított a Toyota Csoport ellen, mivel több helyen problémát tapasztaltak a teszteredményekben. Először a Daihatsunál fedezték fel a problémát, de az ügy hamar átterjedt a Toyota más vállalataira is. A vizsgálat miatt a japán cég egy időre le is állította bizonyos modelljeinek gyártását.
A Hino Motors megállapodását még egy állami bíróságnak is el kell fogadnia, csak azután tudják kifizetni a bírságot. Az ügyben jelenleg más Toyota-cég ellen nem indítottak eljárást, így magát a Toyota márkát nem érinti a büntetés, de a japán hatóságok továbbra is elemzik a Csoport adatait.
Képek forrása: Hino Motors