Formula Student Hungary
Jellemző, hogy míg péntek délután például a Red Bull sátra jelentett menedéket az eső elől, addig délelőtt az Audi Hungaria standján található napozóágyak voltak főszerepben.
Délelőtti szieszta napszemüvegben.
A Formula Student Hungary második napján a szokásoknak megfelelően ezúttal is a gépátvétel, valamint a statikus versenyszámok jelentették a próbatételt. A gépátvétel során azt ellenőrizték a bírák, hogy az autók megfelelnek-e a Formula Student által előírt műszaki és biztonsági szabályoknak. Ez dönti el azt, hogy az adott autó részt vehet-e a dinamikus versenyszámokban. A belsőégésű motorral hajtott autók esetén vizsgálták például a folyadékrendszerek esetleges szivárgását, de többek között zaj- és fékteszten is átestek. Utóbbi nem más, mint egy 30 méter hosszú dinamikus felgyorsulás utáni vészfékezés, melynek során a négy kerék együtt blokkol, elfordulás nélkül. Az elektromos autók gépátvételének egyik érdekessége az úgynevezett esőteszt, melynél az elektronikai rendszerek vízállóságát vizsgálták. A délutáni időjárásra gondolva érdemes megjegyezni, hogy az esőt általában ehhez mesterségesen idézik elő…
És délutáni munka esernyő alatt.
A statikus versenyszámokban a hallgatók az elméleti tudásukat mérték össze, három területen bizonyíthatva szakmai rátermettségüket. A műszaki prezentáció során a csapatok az általuk készített autót, illetve annak teljes körű műszaki dokumentációját mutatták be – részletesen kitérve a műszaki megoldásokra, az innovatív ötletek alkalmazására, melyeket a bírák előre meghatározott szempontrendszer szerint értékeltek. A költségtervek prezentációjában kiemelten fontos szempont, hogy a megmérettetés minél valósághűbb legyen. A versenyszám során a csapatok kis szériás – ezer darabos – gyártáshoz prezentáltak költségtervet, mely a legapróbb részletekig tartalmazta az autó gyártási költségeit. A bírák a költségvetés ésszerűségét, részletességét és megvalósíthatóságát pontozták. A versenyszámhoz minden alkalommal tartozik egy kiegészítő feladat is, mely versenyről versenyre változik.
Esőszünetben járművizsgálat.
Ami azonos, hogy ebben nagyipari helyzetre reagálnak a csapatok: az adott alkalomra kiválasztott alkatrész mentén kell készíteni költségtervet az autóban fellelhető speciális technikák sorozatgyártási költségeinek bemutatására. Ugyancsak a valóságnak való megfelelést célozta az üzleti prezentáció, mikor is a kész autó szériagyártásához készítettek üzleti tervet a csapatok. A versenyszám lebonyolítása szerepjátékszerű, hiszen a csapatok döntötték el, hogy a bírákat a piac mely szereplőjének szerepébe léptették. A bírák a felajánlott szerep – legyen az megcélzott befektetői csoport, leendő gyártópartner vagy kereskedő – szemszögéből értékelték a csapat üzleti prezentációját.
A nap krónikájából kihagyhatatlan a pénteki eseménysorozatot záró esti előadás. Pat Clarke, az FS-mozgalom egyik legelismertebb alakja már visszatérő vendég a Formula Student Hungary versenyén. A tavalyi, telt házas technikai előadása után idén ismét bajban lettünk volna, ha gombostűt akartunk volna leejteni. Az ausztrál szakember járműtervezés-központú prezentációja során az elméleti alapok és újdonságok mellett a végtelen gyakorlati tapasztalatáról ezúttal is megbizonyosodhattunk.