EuroNCAP
Az Euro NCAP nem tesztel minden piacra kerülő új autót, és nem természetesen nem teszteli az autó gyártó által kínált összes változatát sem.
Ehelyett válogatnak: kiválasztják a legfontosabb, a fogyasztók számára legérdekesebb modelleket: ezek a legtöbb esetben új, piacra lépő autók, azonban az Euro NCAP a már forgalomba hozott autókat is tesztelheti.
Amikor egy autót tesztelésre jelöltek, az Euro NCAP információkat kér a gyártótól a legkelendőbb változatról és az autó biztonsági felszereltségéről. Általában a tesztváltozat egy alapfelszereltségű autó, amiben semmilyen extra opció nincsen. Kivételes esetekben az Euro NCAP megengedi, hogy legyen egy-egy extra az autóban, de kizárólag akkor, ha az az extra a legtöbb autóban benne van. 2016-tól minden tesztelt autó kap egy alap besorolást, amelyhez az Euro NCAP csak alapfelszereltségű autót használ. Egyes autók opcionális, második csillagos minősítéssel is rendelkeznek, amelyhez egy kiegészítő „biztonsági csomaggal” felszerelt autót használnak.
Általában 4 autóra van szükség az Euro NCAP értékeléséhez. Ha egy modell már forgalomban van, az Euro NCAP általában kereskedőktől vásárol autókat, ugyanúgy, ahogy a fogyasztók teszik. Az autókat névtelenül vásárolják, akár egyetlen kereskedőtől, akár többtől. Miután az autók a tesztlaboratóriumban vannak, a gyártót tájékoztatják a jármű azonosító számáról, és felkérik a specifikáció megerősítésére. Ha az autók gyártása óta a modell specifikációjában változás történt, például egy biztonsági berendezésen, a gyártó kérheti az aktuális alkatrész felszerelését a járműbe. Ez biztosítja, hogy megjelenésükkor az eredmények reprezentatívak legyenek az aktuális sorozatgyártású autókra.
Hogyan működnek a csillagok?
Mint a filmek/éttermek/hotelek értékelésénél, minél több a csillag, annál jobb: A csillagok száma azt tükrözi, hogy az autó milyen jól teljesít az Euro NCAP teszteken, de befolyásolja az is, hogy a yártó milyen biztonsági felszereléseket kínál az egyes piacokon. A magas csillagszám tehát nemcsak azt mutatja, hogy a teszt eredménye jó volt, hanem azt is, hogy a tesztelt modell biztonsági felszerelése minden európai fogyasztó számára könnyen elérhető. A csillagos minősítés nem törvényi előírás, és nem minden új járműnek kell átesnie az Euro NCAP teszteken, ellentétben a népszerű hiedelemmel. Szintén fontos, hogy a rosszul minősített autó nem feltétlenül nem biztonságos, csak nem olyan biztonságos, mint a jobban értékelt versenytársai.
Az ötcsillagos biztonsági besorolási rendszer folyamatosan fejlődik, együtt a technológiával. Ez azt jelenti, hogy a teszteket rendszeresen frissítik, új teszteket adnak hozzá a rendszerhez, és beállítják a csillagszinteket. Emiatt a teszt éve létfontosságú az autó eredményének helyes értelmezéséhez.
Egy autó, ami 2015-ben öt csillagot kapott, 2023-ban lehet, már nem is kapna egyet sem.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!