fényszóró
Az autógyártási technológia fejlődése során születtek olyan vívmányok, amelyeket csodálatos újításként hirdettek, majd a változó stílusok és ízlések, a magas költségek, az új előírások vagy az általános érdektelenség miatt mégis a süllyesztőbe kerültek. Íme, az egyik ilyen: a pop-up fényszóró.
Feltűnő jelenség volt - az autó is (Forrás: supercarnostalgia.com)
Egyszer volt, hol nem volt, a pop-up fényszórók voltak a divatosak az autóipari formatervezésben. Jelentős dizájnelemet képviseltek és nagy rugalmasságot biztosítottak a gyártóknak. A bukólámpákkal a tervezők csökkentették az autó légellenállását és elérhették például a Ferrari F40 tiszta, sportos vonalait.
Letisztult vonalvezetés: Ferrari F40 (Forrás: ferrari.com)
A rejtett fényszórók az 1935-ös New York-i Autókiállításon debütáltak a Cord 810-en. Ebben a modellben még a műszerfal két oldalán lévő karokkal, manuálisan lehetett működtetni a bukólámpákat.
Egy muzeális darab: Cord 810 (Forrás: handh.co.uk)
A motoros változat először a GM 1938-as koncepcióautóján, a Buick Y-Jobon, a világ első koncept autóján jelent meg.
Ebben már modernebb technika volt a fényszórók működtetésére: GM Buick Y-Job (Forrás: vintag.es)
A pop-up fényszóró a reneszánszát a 60-as, 70-es, 80-as években élte. Számos népszerű modellbe beépítették.
Dodge Charger Daytona (Forrás:caranddriver.com)
Lamborghini Countach (Forrás:caranddriver.com)
Honda Accord LXi (Forrás:caranddriver.com)
A 2000-es évek elejére aztán véget ért ez a fényszórótrend, aminek több oka is volt.
Egyrészt, idővel a pop-upok motorjai és elektromos berendezései elkerülhetetlenül meghibásodtak. Megjelentek a kacsintó autók (az egyik oldal nyitva, a másik zárva) és az állandóan kinyíló fényszórókkal közlekedő kocsik.
Másrészt, a felugró fényszórókkal nem lehetett villogtatni (biluxolni).
De a legnyomósabb ok, amiért ezek a dizájnelemek eltűntek az utakról, az a gyalogosbiztonsági törvényekben keresendő. A szabályozás ugyanis korlátozza az éles felületeket minden olyan részén az autónak, ami ütközés esetén sérülést okozhat a gyalogosnak vagy a biciklisnek.
És az i-re a pont, hogy a mai LED fényszórókkal szemben a pop-up megoldás többletköltséget, súlyt és bonyolultságot, valamint az autók öregedésével kapcsolatos megbízhatósági aggályokat jelent.
A nosztalgia velünk marad (Forrás: supercarnostalgia.com)
Forrás: slashgear.com, caranddriver.com
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!