Toyota
Nincsenek megoldhatatlan kihívások – ez a mottója annak a tíz évvel ezelőtt alapított Challenge Works szervezetnek, amely az embert egyéni és közösségi szinten közvetlenül érintő, természeti és társadalmi problémák elhárítását tűzte zászlajára. Ehhez az évtizedes, nemes küzdelemhez csatlakozott most a Toyota Mobility Foundation, amely 2014 nyara óta törekszik egy olyan társadalom megvalósítására, amely minden tagja számára egyenlő esélyeket biztosít, egyforma lehetőségeket teremt a mobilitásra.
A két szervezet első közös kihívása, a Sustainable Cities Challenge nem meglepő módon a fenntartható mobilitás fejlesztését, az egészségesebb és biztonságosabb városi környezet megteremtését, valamint ehhez kapcsolódóan a munkavégzés, az oktatás és a szociális szolgáltatások elérhetővé tételét célozta meg. A 2023 novemberében meghirdetett programba több mint 150 város jelentkezett; közülük végül három – az észak-amerikai Detroit, az ázsiai Varanasi, valamint az európai Velence – részesülhet egyenlő arányban abból a 9 millió dollárból (3,6 milliárd Ft), amelyet a Toyota Mobility Foundation különített el a program megvalósítására.
Míg Detroit, az autóipar egykori bölcsője az Egyesült Államok egyik legfontosabb élelmiszertermelő és -elosztó központjaként támaszt speciális kihívásokat a mobilitási infrastruktúra fejlesztése elé, az indiai Varanasi spirituális központ és jelentős zarándokhely, amelyet évente 85 millió látogató keres fel. Az olaszországi Velence speciális helyzetben van, hiszen a történelmi belvárosban kizárólag gyalogszerrel vagy vízi járművekkel lehet közlekedni. Ugyanakkor a helyi lakosok többsége nem a csatornaparti, középkori házakban, hanem a szárazföldön található külvárosokban él, ahol hagyományos közúti járművek biztosítják az egyéni és közösségi közlekedést.
Ez a multimodális mobilitás teljes mértékben összecseng a Toyota filozófiájával, amely mindenki számára biztosítani kívánja a közlekedés teljes szabadságát. Velence vezetése az elmúlt években jelentős erőforrásokat fordított a fenntartható, csekély szénlábnyomú közlekedési megoldások és szolgáltatások fejlesztésére, a kerékpárút- és kerékpármegosztó-hálózatok bővítésétől kezdve a hidrogénalapú és akkumulátoros elektromos közösségi közlekedési járművek üzembe állításán át az intelligens forgalomirányítási rendszer bevezetéséig. A projekt keretében ezért elsősorban a társadalmi szemléletváltást elősegítő, innovatív ötletekre számít a város: olyan kezdeményezésekre, amelyek elősegítik ezeknek a már meglévő mobilitási rendszereknek a jobb kihasználását.
A kihívás második fázisában több tucat megoldási javaslat érkezett ezekre a feladatokra. Ezek közül tíz koncepció került be az elődöntőbe, lehetőséget nyerve arra, hogy a következő egy év során a gyakorlatban teszteljék elképzeléseiket. Erre pályázónként 50 ezer dollárt (20 millió Ft) biztosít a Toyota Mobility Foundation.
A javasolt megoldások legalább olyan változatosak és sokszínűek, mint Velence közlekedési rendszere. A nyertes pályázók között szerepelnek a viselkedésváltást elősegítő technológiai vállalkozások, fenntartható és intelligens kerékpárparkoló-rendszerek és stratégiai költségvetés-tervezési eszközök. Bekerültek az elődöntőbe a mobilitási szolgáltatások gamifikációjára szakosodott start-upok, digitális forgalomszervező rendszerek, valamint a témát empatikusan megközelítő deep tech kezdeményezések. Ezeken kívül a kerékpárosokat csoportos közlekedési közösségekbe szervező platformok, a viselkedéstudományban gyökerező motivációs eszközök és persze a rendelkezésre álló adatokat mesterséges intelligencia segítségével feldolgozó megoldások is bekerültek abba a körbe, amelyek között 2026-ban hirdet győztest a City Challenge zsűrije, lehetővé téve, hogy megoldásukat felhasználói szinten bevezessék, kibontakoztassák és tovább fejlesszék.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!