Az almatermesztés még intenzív rendszerben is kézimunka igényes, ezzel együtt 2020-ban először próbálkoztak a gépi metszéssel is. A gyümölcs szedése kézzel történik, utána azonban már bejön a gépi támogatás, ahogy azt a szakmában mondják. Gyomirtót nem használnak, erről az ültetvénybejáráson mi is meggyőződtünk, nincs kitakarítva a fű a fasorok között, időnként persze le kell vágni az aljnövényzetet. (Írásunk első részét
itt olvashatják.)
Nyár eleji munka az almaültetvényen.
Eddig mindig találtak elegendő munkást, szerintük ennek nincs nagy titka, "jól kell tartani" őket és tisztességesen megfizetni. Persze haladni kell a korral, ők is használnak már almaválogató gépet. Terveik között szerepel, hogy vesznek egy csarnokot, amiben egy új élelmiszerüzemet alakítanak ki, oda költözik majd a chips csomagolás.
Legutóbb Jánoshalmán is megküzdöttek a tavaszi fagyokkal. – Szalmabálákat égetünk, úgy védtük az őszibarackost, öt éjszaka is kint dolgoztunk, de meg is lett az eredménye – mondja Bányai Áron. Az ötéves, 350 fából álló őszibarack-ültetvény szépen átvészelte a tavaszi fagyokat, de a hasonló korú szilvasorok is jól teremtek az 2020-ban. Köszönhetően a gondos ápolásnak és a kialakított csepegtető öntözésnek. E nélkül ezen a vidéken nincs megbízható, szép termés és ez természetesen az almára is igaz.
Bányai Áron: szalmabálákat égetünk, úgy védtük a barackost.
Az őszibaracknál és a szilvánál már csak a 40 éves diófasor tekintélyt parancsolóbb, termése mindig szép és finom. Megtörik, csomagolják és értékesítik is a saját diót, sosem maradt még a nyakukon.
Borotán egy szuper modern 4,2 hektáros fiatal almaültetvényt is mutat Áron ezen belül a Fuji fajtát bio körülmények között termesztik, de van itt Smeralda, Gála és Red Jonaprince is. – Az intenzív telepítésnek magas az ára, a facsemete, az öntözés és a masszív és magas támrendszer kialakításának költsége, valamint a jégháló mind költséges, viszont csak ezekkel érhető el tartósan magas hozam, amivel fajlagosan olcsóbb lesz a termesztés – mondja Bányai Áron. Ugyanitt szuper intenzív megoldással is próbálkoznak, egyfajta kísérletként 40 centiméteres tőtávval ültették az almacsemetéket, ez azonban inkább már sövény, mintsem fasor.
Nagyban termelik az almát.
A Bányai család éves almatermése évi körülbelül 550 tonna, a fő fajták a Gála, a Red Jonaprince, a Golden az Idared, a Jonagold és Jonagored valamint a Fuji. Ennek a mennyiségnek az 5 százalékából lesz almachips. A váltószámot is megtudjuk, 13 kg friss almából jön ki egy kiló késztermék – egy zacskóban 1 kg alma. 60-astól a 75-ös méretig választják ki a nyers gyümölcsöt, ez biztosítja az az első osztályú, adalékanyag-mentes, roppanós végterméket.
Magát a chipset nem ők gyártják, bérszárító szolgáltatását veszik igénybe, a több százmillió forintos gépet még nem bírná el a vállalkozás mérete. – Egészbe visszük oda az almát és 8 kilós zsákokban hozzuk el a chipset, amit utána csomagolunk és értékesítünk, igyekszünk a legjobbak lenni! – mondja Bányai Áron.
Kedvelt csemege a Bányai féle almachips.