motorgyártás

Fogyasztási trükk kisebb tankkal és pótkerék nélkül

2013.12.14.

Csalnak, trükköznek, vagy csak a szabványra hegyezik autóikat és motorjaikat a gyártók, hogy a leglátványosabb eredményekkel hirdethessék termékeiket .

Szerző: Boros Jenő

Mindenki szereti dicsérni saját lovát, pontosabban autóját és kisebb fogyasztási adatokkal takarékosnak beállítani azt mások előtt. Hogy miért? A válasz egyszerű: igazolnia kell, hogy jól választott, amikor kedvenc márkája mellett döntött, és persze az sem utolsó érv, hogy ő bizony fantasztikus pilóta, akinek autója négy literrel is elmegy. Utóbbiban lehet némi igazság, hiszen 50 százalék túlfogyasztás is lehet a pilóta lábában, mert sok függ a vezetési stílustól. Tudják ezt a gyártók is, ezért sok más mellett ezt is bevetik a fogyasztásméréseknél, hogy aztán büszkén írjanak diétás eredményt a műszaki adattáblázatba. Csalódás akkor éri a vevőt, amikor a mindennapi használat során annál jóval magasabb, olykor kétszeres értéket tapasztal.  

A műszaki fejlesztéseknek köszönhetően 1977 óta 11 literről 5 literre csökkent az európai autók átlagfogyasztása A szerző felvéte

Vannak piacok, ahol ezért kártérítést lehet követelni: az amerikaiak ilyenkor perelnek és rendszerint nyernek, az európaiak legfeljebb dühösek, de nagyjából beérik ennyivel, köszönhetően az eltérő fogyasztóvédelmi törvényeknek és normáknak.

Az Európában 1996-ban bevezetett NEDC ( New European Driving Cycle) valóban segíti az összehasonlítást, hiszen minden autótípusnál azonos módszereket alkalmaz, de abban is egységes, hogy a valós fogyasztás meghaladja a publikált adatokat. Az eltérések is nagyon különbözőek, hiszen előfordul 2 százalékkal, de sok modellnél 30-35 százalékkal is magasabb gyakorlati átlagfogyasztás. Ami tény, hogy a műszaki fejlesztéseknek köszönhetően 1977 óta 11 literről 5 literre csökkent az európai autók átlagfogyasztása, de többnyire ennél kisebb számok szerepelnek a katalógusokban.

Csalás, vagy csak kozmetikázás? 

A gyártók egyszerűen kihasználják a fogyasztási szabványok kiskapuit, ami persze jelképes, mert autókról van szó. Azok közül pedig a kisebbek is másfél méter szélesek. A jelenleg alkalmazott NEDC szabvány bőven rászolgált, hogy lecseréljék egy nemcsak nevében újra. A jelenleg érvényes vezetési ciklus mérésben rögzítve van, hogy a görgős próbapadon mekkora távolságokat és milyen sebességgel kell megtennie a járműnek, sőt azt is előírták, hogy mikor kell váltani, gyorsítani, lassítani. A NEDC előírás szerinti az összesen húsz perces procedúra kétharmada városi ciklus, melynél tizenkétszer kell megállni. Az első fékpadi teszt városi és extra városi ciklusában az autót maximum 50 km/órás sebességre gyorsítják, de a 195 másodperces teszten az átlagsebessége 18,7 km/óra, ami 1013 méteres utat jelent, a procedúrát négyszer megismétlik, és a 4052 méteres táv átlaga adja a városi fogyasztást. A fékpadi mérésnél külső ventilátor hűti az autót, melynek így nincs légellenállási többletfogyasztása, és a mérési adatokat javítja az is, hogy a kormány sem mozog, nincs bekapcsolva a világítás, a rádió és a légkondicionáló sem. A teszt harmadát kitevő autópályás szakaszon legfeljebb 10 másodpercig kell 120-as tempót produkálni, a teljes cikluson mért átlagsebesség 33,6 km/óra.         

A szabványokra hegyezik az autókat

Mivel minden méretű és tömegű autót azonos elvek alapján tesztelnek, így előfordulhat, hogy a kisebb motorúaknál, különösen a turbófeltöltősöknél a gyári adatoknál magasabb, a nagyobb hajtóműveknél olykor kisebb a gyakorlati fogyasztási érték. Tapasztalatok szerint leginkább az azonos kategóriájú modellek adatait összehasonlítva látható kisebb eltérés.

Ahogy a törésteszteknél, úgy a motoroknál is a szabványok teljesítésére koncentrálnak a gyártók, és rengeteg trükköt alkalmaznak. Az alapfelszerelésből kiveszik a pótkereket, ami tömegcsökkentést eredményez, csakúgy, mint a kisebb üzemanyagtartályok beépítése, de a diéta része a magasabb hőmérsékleten történő mérés, a kisebb gördülési ellenállású és keményebbre fújt abroncs. Gyakran átprogramozzák a befecskendezést és gyújtást, vagy a mérési tartományra optimalizálják a fogyasztást és a károsanyag-kibocsátást. Nem éppen autókímélő, de bevált trükk, hogy kuplungcsúsztatással, vagyis alkatrészek intenzívebb koptatásával álló helyzetből kettes fokozatba kapcsolva indulnak el az autóval.

Mikor jön a világszabvány?

Az Európai Bizottság vizsgálata szerint a fogyasztáskülönbségek a legtöbb modellnél meghaladták a 10 százalékot, mert a gyárak különös gondossággal felkészített, vagyis preparált szériaautókat vizsgáltatnak. A trükkök között szerepel a minimális felszereltségű, tehát könnyebb modell, melynek légellenállását karosszéria réseinek leragasztásával is csökkentik. Segíti a diétát a kisebb méretű, vagyis csekélyebb gördülési ellenállású és magasabb nyomásra pumpált abroncsok felszerelése, valamint előre teljesen feltöltött akkumulátor és a leszedett ékszíj. A hígabb kenőolaj is csökkenti a motor üzemanyag fogyasztását. Az uniós szakemberek azt is megállapították, hogy éghajlati és domborzati adottságai miatt a gyártók különösen kedvelik a spanyolországi tesztlétesítményeket, mert a NEDC szabály nagy tűréssel 20 és 30 Celsius fok közötti hőmérsékletű tesztet ír elő. A visszaélések kizárására globálisan egységes (Worldwide harmionized Light Vehicle Test Procedure) szabályon dolgoznak a törvényalkotók, a WLTP 2017-es bevezetésig pedig maradhatnak a trükkök.

Kottaolvasók és vaspapucsosok

A jármű műszaki állapotán kívül a fogyasztásban jelentős szerepe van a vezetési stílusnak és forgalmi viszonyoknak, mert hiába szigorítják a mérési teszteket, ha vaspapucsos stílusban, vagy  ólomlábbal nyomjuk a gázpedált és feleslegesen fékezgetünk. A kollektív közlekedési szempontjából a legtakarékosabb módszer igazodni a forgalom ritmusához, ami remélhetően jól illeszkedik a jelzőlámpák kottájához. Az optimális fogyasztáshoz hozzátartozik a jármű terhelésének megfelelő abroncsnyomás és természetesen a karbantartott, tiszta légszűrőjű motor.

Büntetés kozmetikázásért

Az USA-ban sokba kerül a kozmetikázás: megtévesztőnek találta a fogyasztóvédelmi szervezet a Kia-Hyundai reklámját, melyben a valóságosnál kisebb fogyasztási értéket ígért modelljeihez. A dél-koreai konszern elnézést kért az érintett 900 ezer ügyfelétől, és a megtett kilométerek arányában kifizette a benzinár-különbözetet. A szervizkönyv és kilométeróra alapján kiszámolt 3 százalékos túlfogyasztás 100 millió dollárjába került a Hyunda-Kia párosnak az USA-ban, erre jött még a Környezetvédelmi Hivatala (EPA) bírsága.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.26
Frontálisan karambolozott egy busz és egy személyautó Sopronnál, a 8518-as út 26-os....
2024.04.25
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.04.25
Április 25-én a pekingi Auto China 2024 járműipari konferencián mutatta be legújabb fejlesztését a....
2024.04.25
Megszólalásig hasonlít a Citroen C5 Aircrossra és osztozik is majd technikai alapjain az új Opel....
2024.04.25
Több mint egy tucat elektromos autó hirtelen lángra lobbant egy Eibesbrunn melletti cég telephelyén....
2024.04.25
Több mint 20 év után megújult a márka logója és vizuális arculata – írja honlapján a német....
2024.04.25
Tudja mi a különbség a sales maneger, a business development manager és account manager munkakörök....
2024.04.25
A Porsche újabb változattal teszi teljessé a 2023-ban teljes modellfrissítésen átesett Cayenne....
2024.04.25
A Magyarországon működő járműipari vállalatok, beleértve a nagy autógyárakat és azok széles....
2024.04.25
A BMW Group debreceni gyára és a Lufthansa együttműködése révén kapacitás bővítés valósult meg a....