Microlino
Az ISO új fogalmat nyitott az autógyártás történetében, amikor 1955-ben bemutatta Isetta nevű csodaautóját, amely egy háromkerekes, egy, vagy két személy szállítására alkalmas mikroautó volt. Tojás alakja és futurisztikus, egyben vicces külseje miatt kapta a Buborékautó elnevezést. Igazi nyilvánosságot akkor kapott, amikor egy évvel később BMW 300 néven tömeggyártásba került és az első tömegesen gyártott autó lett, amely 3 liternél kisebb fogyasztással üzemelt 100 kilométeren.
Persze az Isetta felett eljárt az idő és manapság csak egy-két ilyen csodagép tűnik fel gyűjteményekben vagy autókiállításokon. Azonban 2016-ban Oliver és Merlin Ouboter svájci testvérpár, a Micro Mobility Systems vállalat égisze alatt bemutatta a Microlinót, amely az Isetta újragondolt mása volt. Az autót a Genovai Autókiállításon mutatták be és 8000 előrendelést kapott a cég.
Most azonban újabb modellel álltak elő, amely bár nem sokban különbözik a Microlino előző modelljétől, egy fontos aspektusa mégis van: elektromos.
Forrás: Microlino
A 2018-ban gyártásba került Microlino benzinmotorját egy 12,5 kilowattórás elektromos motor váltja fel az új modellben, és amelynek becsült hatótávolsága 230 km, emellett 90 km/órás végsebességet képes biztosítani az autónak.
A Microlino össztömege 496 kg és hossza csupán 2,5 méter, így ideális lehet a városban és szűk utcában és töltése is könnyen megvan. A tervező testvérpár kiemelte, hogy ez volt a fő szempont a Microlino kapcsán, és emiatt döntöttek úgy, hogy újratervezik a modellt.
De mit is jelent az újratervezés?
Az elektromotoron kívül nem sok minden változott az autó kinézetén, kivéve egy jelentős dolgot: három helyett négy keréken gurul az új Microlino, amely egyrészről elveti az Isetta hagyományait, ellenben sokkal stabilabb lesz a jármű, mivel a négy kerék kevésbé borulékony, mint a három.
Ezen kívül azonban mind a külső, mind a belső megmaradt az eredeti Microlinóhoz képest, amely pedig az Isetta kinézete alapján készült. Apró, tojásforma, futurisztikus, hosszú visszapillantó tükrök, letisztult ívek. Az autó tetején tetőablak a sportosság és kényelem jegyében. A gyártó úgy reklámozza honlapján az autót, hogy ketten is elférnek benne, sőt, mögöttük, a csomagtartóban három sörös rekesz is, amely egy ekkora jármű esetében valóban lenyűgöző teljesítmény.
Az Ouboter testvérek azt is elmondták, hogy a Microlino a tökéletes jármű a városban, nem csak azért, mert kicsi és elektromos, mert ezek a jellemzők akár egy biciklire is igazak lehetnek. Sőt, az európai közlekedésben L7e besorolást kapott a Microlino, ami azt jelenti, hogy technikailag nem autónak számít, hanem elektromos, négykerekű kerékpárnak, azonban a testvérek kiemelték, hogy a Microlino jobb, mint egy bicikli, mivel védi utasát az esőtől, szállítani is lehet vele és ketten is elférnek egymás mellett, nem egymás mögött, így beszélgetni is könnyebb.
Ouboterék és a Microlino. (Forrás: Microlino)
Merlin Ouboter a Microlino ökológiai lábnyoma harmada egy átlagos elektromos autónak, mivel a jármű előállítási költségei elenyészőek egy átlagos személyautóéhoz viszonyítva, a kevesebb alkatrésznek köszönhetően, emellett a kisebb energiafogyasztás is csökkenti a karbonlábnyomot.
Az elektromos Buborékautóra eddig 35 ezer előrendelés érkezett és egy jármű ára kicsivel több mint 6 millió forint. A testvérek szülei, akiknek saját jármű gyártó cége van, és az elmúlt években 90 millió rollert adtak el, nagyjából 4 milliárd forintot fektettek fiaik ötletébe, ezért úgy látszik, az elektromos miniautót sikeres befektetésnek számít.
Forrás: Microlino
Hogy a Microlino valóban az sikeres lesz-e, egyelőre nem tudni, de az Ouboter fivérek pozitívan állnak a projekthez.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!