Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
A múlt heti óraátállítás után hűvösebbre fordult az időjárás, és most már tényleg beköszöntött az ősz. Gyakrabban ébredünk ködös, párás, nedves vagy csapadékos reggelekre, a fák őszi színekben pompáznak, és egyre korábban sötétedik. Az évszak sajátosságait a közlekedésben is figyelembe kell venni, hogy elkerüljük a baleseteket.
Gumi, lámpa, szélvédő, lassítás
Ősszel az útburkolat hideg és nedves, ezért lényeges az autók abroncsainak ellenőrzése: a legalább 2 milliméteres profilmélység nagyon fontos a megfelelő tapadáshoz, hiszen vizes úton eleve hosszabb lesz a fékút – hamarosan pedig jöhet a gumicsere is, elő téli abroncsokkal. Nagyon fontos, hogy jól működjenek az első és hátsó fényszórók, az irányjelzők, és tiszták legyenek a lámpabúrák.
Az elmúlt hónapokban talán nem használtad sokat az ablaktörlőket, de most itt az idő, hogy ellenőrizd őket. Az elhasználódott ablaktörlő gumi akár 20-30 százalékkal is rontja a kilátást esős időben, ami ősszel elég gyakori. És ha az ablaktörlő rendben van, nem árt feltölteni az ablaktisztító tartályt sem téli szélvédőmosó folyadékkal. Fontos a szélvédő üvegének tisztán tartása belülről is, mert a poros üvegfelület könnyebben párásodik. Vannak, akik arra esküsznek, hogy borotvahabbal tisztítják meg az ablakokat, mert így jobban ellenáll a párának. Állítólag beválik.
Esős, ködös időben, rossz látási viszonyok között az a legfontosabb, hogy vezess lassabban és tarts megfelelő követési távolságot. A szakemberek szerint ha csak 100 méterre látsz el, akkor ne menj gyorsabban 80 km/óránál, 50 méteres látótávolság esetén ne lépd túl az 50 km/órás sebességet, 50 méter alatti látótávolságnál pedig csökkentsd 20-30 km/órára a tempót. Szürkületben és sötétedéskor pedig különösen ügyelni kell a munkába, iskolába igyekvő, vagy a nap végén onnan hazafelé tartó gyalogosokra és kerékpárosokra, akik ilyenkor nehezebben észlelhetőek.
Légy látható a bringán
Ha nem esik az eső, akkor ősszel nagyon hangulatos dolog biciklizni, de a gyengébb fényviszonyok miatt ilyenkor még lényegesebb a láthatóság. Ha eddig nem tetted, mindig vidd magaddal a jól működő, friss elemmel felszerelt vagy feltöltött kerékpáros lámpáidat – akár napközben is használhatod őket, és az autósok könnyebben észre fognak venni. Sötétben pedig nem kérdés, a lámpa kötelező!
A láthatóságot nagy mértékben segíti, ha fényvisszaverő elemekkel ellátott ruhát vagy láthatósági mellényt viselsz, hidd el, sokat segít abban, hogy feltűnj a forgalomban. Nem kötelező ugyan, de erősen ajánlott még a kerékpáros sisak is, hiszen tulajdonképpen ez az egyetlen védőfelszerelés, amit egy kerékpáros viselhet. A sisak drámaian csökkenti a fejsérülés kockázatát egy baleset során.
Óvatosan gyalogosan is
A gyalogosoknak is érdemes tisztában lenniük azzal, hogy az autóvezetők milyen kihívásokkal szembesülnek ebben az évszakban. Sajnos nem minden sofőr veszi figyelembe a csúszós utakat vagy a rosszabb látási viszonyokat, ami balesethez vezethet. Ezért érdemes gyalog is résen lenni, és számolni azzal, hogy a nedves úttesten nehezebben állnak meg a járművek – még akkor is, ha nem lépik túl a sebességhatárokat. Jó tudni, hogy esőben, ködben az autók körvonalai elmosódhatnak, és a valóságosnál távolabbinak tűnhetnek. Sokan túlbecsülik, milyen távol van egy közlekedő kocsi, a sebességét pedig kevesebbnek gondolják, mint valójában.
Mindig a kijelölt gyalogátkelőhelyen menj át az úttesten, és az út közelében kerüld a hangos zenehallgatást, illetve a mobilozást, koncentrálj az átkelésre. Viselj olyan ruhát, táskát vagy kiegészítőt, amely fényvisszaverő elemekkel van ellátva, így az autósok könnyebben észrevesznek. Amikor esőben bandukolsz, és a tócsákat kerülgeted, akkor se feledkezz meg arról, hogy szétnézz, mielőtt lelépsz az úttestre. Ügyelj arra is, hogy az esernyő vagy a kapucni ne akadályozza a látásodat, fontos, hogy teljes mértékben fel tudd mérni a forgalmat.
Hullanak a falevelek
Ősszel a lombhullató fák megszabadulnak a leveleiktől, ami szép látványt nyújt, de gyakran az úttesten, a kerékpárúton és a járdákon is összegyűlnek a lehullott levelek. Ez komoly veszélyt jelent, különösen akkor, ha a reggeli pára vagy eső miatt nedvesek lesznek. A vizes falevelektől az úttest olyan csúszóssá válhat, mintha jég borítaná az aszfaltot, ezért ilyen helyeken csak óvatosan szabad vezetni.
A levelek miatti baleseti kockázat kerékpározás közben is fennáll, sőt talán még nagyobb az esély az elcsúszásra, hiszen a bicikliutakon általában több levél gyűlik össze, mint az úttesten. A gyalogosoknak sem árt figyelniük a nedves falevelekre, mert egy gyors mozdulat – például egy hirtelen megiramodás a busz után – könnyen eséssel végződhet. További probléma, hogy a nagy mennyiségű lehullott levél akár az útburkolati jeleket is eltakarhatja, vagy elfedhet egy nagyobb úthibát, kátyút is, amit érdemes észben tartaniuk az autósoknak és a kerékpárosoknak is.
A fenti tudnivalókon kívül ősszel a balesetek megelőzése érdekében az is nagyon fontos, hogy türelmesen, toleránsan és körültekintően közlekedjünk.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!