dízel
Példánk a legújabb Volkswagen Golf lesz, több okból. Egyrészt ehhez a modellhez elérhetőek a németek jól ismert, turbós benzines “TSI” motorjai, a manapság óriási hype-ot okozó Mild-Hibrid (eTSI) erőforrások, valamint a szintén közismert “TDI” turbó-dízel motorok. Másrészt szintén fontos indok, hogy tekintettel a néhány évvel ezelőtt történtekre, ha valamelyik gyártó számaiban most, 2020 elején megbízhatunk, az a Volkswagen.
Sajnos még a modell bevezetésének elején járunk, Magyarországon például még nyoma sincs a nyolcadik generációnak, de a németországi adatok mindenképpen jó kiindulási alapot biztosítanak, még a rendelkezésre álló részleges árlistával is.
Kezdjük a jól ismert “TSI” motorokkal és fontos hozzátenni, hogy ez esetben már az aktív cilinder technológiával (ACT) felszerelt erőforrásról van szó. Utóbbi azt jelenti, hogy az autó adott esetben kikapcsol egy hengert, így jobb fogyasztást és alacsonyabb károsanyag-kibocsátást biztosít. Jelenleg csak a 130 lóerős, 1498 köbcentis verzió érhető el, ami 200 Newtonméter nyomatékot biztosít a sofőr rendelkezésére 1.400 és 4.000-es fordulat között. A motor szén-dioxid kibocsátása felszereltségtől függően, manuális váltóval 108-110 gramm kilométerenként.
Hogy néznek ki ezek az adatok az utóbbi év egyik sztárjával, a mild-hibrid technológiával, 20 lóerővel erősebb verzióban? Az egyelőre csak a Volkswagen féle 7 sebességes duplakuplungos váltóval elérhető 1.5 eTSI motor szintén rendelkezik ACT rendszerrel, 250 Nm nyomatékot tud az 1.500 és 3.000 közötti fordulatszám-tartományban. Ami a szén-dioxid kibocsátást illeti, 106 és 108 grammra mérték kilométerenként, ahogy a többi motor esetében is, az Euro 6D-Temp szabvány alapján.
És végül a dízel, a híres 2.0 TDI. SCR katalizátorral, szintén a jól ismert “DSG” váltóval és a mild-hibrid motorhoz hasonlóan 150 lóerővel. Nyomatéka 360 Nm 1.600 és 2750-es fordulat között, a szén-dioxid kibocsátása pedig a legnagyobb kerékkel és minden, a szén-dioxid kibocsátást növelő felszereltséggel sem lehet több 99 grammnál kilométerenként.
Tehát turbó-benzin motor aktív hengerlekapcsolással, manuális váltóval és 130 lóerővel: 108 gramm. Ugyanez a motor 20 extra lóerővel, mild-hibrid technológiával és duplakuplungos automata váltóval: 106 gramm. Dízel szintén 150 lóerővel és automata váltóval: 97 gramm.
A fent ismertetett adatok bárki számára elérhetőek néhány kattintással, mégis, a környezetvédelem nevében a dízelmotoros autók végét kívánja a közvélemény jelentős része. Néhány grammmal kevesebb szén-dioxid kibocsátás miatt piedesztálra emeljük a mild-hibrideket, míg az azoknál 10 grammal jobban teljesítő dízel erőforrások betiltását követeljük. Minden, csak nem logikus.
A mai, modern dízelmotorok minden szempontból megfelelnek a ma elvárható standardoknak, sőt, a fent ismertetett dízelmotor a következő évtized elvásárait is teljesíti. Ne keverjük ezeket egy 40 éves teherautó EURO 2-es dízelmotorjával.