Magyar Borok Útja Rallye
A verseny abasári vendéglátói lesznek: Molnár Gábor és Fiai Pincészete, a Pálinkás Pincészet és az Abasári Olaszrizling Borbarátok Egyesülete. Sokak szerint a Mátra-régió a magyar táj egyik legfestőibb vidéke, mely hazánk legmagasabb hegycsúcsával büszkélkedhet, és ahol a vulkáni talaj és a napsütéses órákban gazdag mikroklíma kiváló lehetőséget biztosít a minőségi bortermelés számára.
Hamarosan a Rallye mezőnye lepi el a festői szépségű tájat
A Mátrai Borvidék szerves részét képező, lélegzetelállító panorámájú Abasár e tekintetben is sok mindenben egyedülálló; a településhez kötődik az első borral kapcsolatos írásos történelmi forrás, itt található az ország legmagasabb szőlőtermő helye és az országos kuriózumnak számító, állandó hőmérsékletű, több száz pincét magában rejtő pincesor.
Abasári Olaszrizling Borbarátok Egyesülete
Az egyesületet 2010. december 29-én alapította 19 tag – köztük profi és hobby borászok, egyszerű borkedvelők – abból a célból, hogy megismertessék és népszerűsítsék az abasári borokat, pincészeteket, valamint fejlesszék a borkészítés kultúráját. Borász tagjaik azóta is eredményesen vesznek részt boraikkal a különböző Hegyközségi, Borvidéki és Országos borversenyeken. Jelentős mérföldkő számukra a 2015-ös év, amikor is pályázati forrásból finanszírozva megnyitották Borházukat, melyben Borboltot és 50 fős borbemutató helyiséget alakítottak ki. Az épület, melyet Abasár Község Önkormányzata adott át számukra hasznosítás céljából, korábban orvosi rendelőként működött, majd évtizedeken keresztül üresen állt. A teljes felújítás után adták neki a Borrendelő nevet, utalva ezzel a korábbi funkciójára, és arra is, hogy a kulturált borfogyasztás egyaránt gyógyír a testnek és a léleknek.
Azt hiszem jó barátok leszünk...
Molnár és Fiai Pincészet
A Molnár és Fiai Pincészet a helyi tradíciók elhivatott örököse. A több mint 30 hektáron gazdálkodó családi pincészet a régió meghatározó borászatává vált, neve garancia a minőségre, a konkurens cégek is szívesen fordulnak hozzájuk szakmai tanácsért. Reduktív pincéje 4000 hl-es kapacitással bír, és jelentős integrátori szerepet tölt be, hiszen évi 1000-1500 tonna szőlőt vásárol fel. Palackos borforgalma 20 000 darabra tehető. Borai szinte minden bormegmérettetésen előkelő helyen szerepelnek. A frissességükről, üde virág- és gyümölcsillatukról ismeretes fehérboraik nemcsak nevükben veretesek és zamatosak: a zászlós bornak tekinthető Abasári Olaszrizling mellett a Müller Thurgau, Kékfrankos Rosé, Irsai Olivér és Cabernet Franc kóstolása után úgy érzi majd: egy korty történelemre lelt a poharak mélyén!
Molnárékat is meglátogatjuk majd
Pálinkás Pincészet
A több generáció óta működő Pálinkás Pincészet a Sárhegy legmagasabb részén, néhol 4-5 méteres mikro teraszain, saját 4 hektár szőlőoltvány iskolából gondosan kiválasztott fajtákat termeszt. A szőlőszaporítás mesterségét nagyapáiktól örökölték, tőlük tanulták meg a minőség fontosságának elsődlegességét, hogy csak a kiváló minőségben előállított szőlőoltványból lehet a szőlészetekben egészséges és kitűnő zamat szőlőt termő tőkét nevelni, s csak az ilyen szaporítóanyagból kinevelt tőkén termett szőlőből lehet extra minőségű borokat előállítani. A 60 hektáros szőlőbirtokon fehér borszőlő ( Olasz rizling, Szürkebarát, Sauvignon blanc, Muskotály), 25 hektár területen pedig kékszőlő (Kékfrankos, Cabernet sauvignon, Syrah, és az 1964-ben nemesített magyar fajta Turán) termesztésével foglalkoznak. Frissen palackba került reduktív, és tölgyfa hordós érlelésű boraik minőségét, országos és nemzetközi borversenyek mindig dobogós eredményei fényesítik. Pincéjükandezit és riolit tufába kézzel kivájt, 3 szintes pincelabirintus, mely évszaktól függetlenül 13 fokot biztosít.
Ahol a Pálinkás is boros
A Magyar Borok Útja Rallye-val kapcsolatos hírekkel és érdekességekkel kapcsolatban naprakész lehet, aki figyelemmel kíséri a rendezvényt az Autószektor külön a versenynek szentelt kiemelt rovatában, illetve a rendezvény Facebook oldalán.