csiphiány
A válság elérte a legnagyobb gyártókat is, a General Motors és a Volkswagen is korlátozásokra kényszerült. Az AutoForecast Solution (AFS) piacelemző szerint ugyanakkor a kínai gyártókat kevésbé érinti a csiphiány. A General Motorsnál legutóbb 13 331 Chevrolet Malibu gyártását (fairfaxi gyár, Kansas City), valamint 11 687 Cevrolet Equinox szabadidő-autó összeszerelését törölték (Ramos Arizpe és San Luis Potosi mexikói gyárakban). Sajtóértesülések szerint a Volkswagen két csehországi gyárában is leállt egyes modellek gyártása. A piacelemző cég előrejelzése szerint a csiphiány miatt eddig 5,8 millió autó gyártása hiúsult meg, ami várhatóan még az idén 7 millióra nő.
|
Bejelentett gyártáscsökkentés (autó) |
Becsült gyártáscsökkentés (autó) |
Észak-Amerika |
1 837 828 |
2 142 073 |
Európa |
1 738 684 |
2 198 065 |
Kína |
1 114 461 |
1 268 330 |
Ázsia többi része |
811 716 |
1 062 535 |
Dél-Amerika |
210 445 |
233 808 |
Közel-Kelet/Afrika |
47 776 |
62 463 |
Összesen 2021-ben |
5 648 000 |
6 855 000 |
Az elmúlt hetekben sorra jelentették be a gyártáscsökkentést az autóipar legnagyobb szereplők. Alkatrészhiány miatt korlátozni kényszerült termelését júliusban a legnagyobb cseh autógyár, a Skoda Auto. Ezt Martina Gillichová, a Skoda szóvivője Mladá Boleslavban jelentette be. Gillichová megerősítette, hogy az alkatrészek közül elsősorban a csipek hiányoznak, ezért hetente mintegy ötezer Skoda személygépkocsit nem tudnak befejezni. Szerinte a csiphiány minden modellt érint. “Azzal számolunk, hogy a következő egy-két héten olyan akut lesz a csiphiány, hogy már nem tudjuk tartani a termelést” – jelentette ki Gillichová július elején. “Mladá Boleslavban és Vrchlabíban korlátozzuk a termelést, de Kvasinyban teljesen leállítjuk” – tette hozzá a szóvivő.
Michael Oeljeklaus termelési igazgató az iHned gazdasági hírportálnak elmondta, hogy a hiányzó alkatrészek, elsősorban csipek miatt jelenleg már eddig is mintegy 30-40 ezer be nem fejezett autót tart raktáron a vállalat. A kocsik többsége a Mladá Boleslavhoz közeli Hradec Králové város repülőterén parkol. A Skoda hetente mintegy 21 ezer személygépkocsit gyárt Csehországban. Az igazgató úgy látja, hogy a csiphiány várhatóan az év végéig eltart.
A magyar autógyártás is érintett
Júniusban az Audi Hungariában is állt legalább egy hétig a termelés. A Telex megkeresésére a vállalat kommunikációs osztálya megerősítette, hogy a félvezetőket tartalmazó alkatrészek hiánya miatt a 25. héten a vállalat járműgyárának legtöbb gyáregysége nem fog termelni. Az alkatrészhiány okozta termelésleállás miatt a dolgozók a „gördülő munkaidőkeret terhére” mentesültek a munkavégzés alól. Az Audi Hungaria Zrt. a magyarországi dolgozókat arról tájékoztatta, hogy az alkatrészhiány azért állt elő, mivel Malajziában a koronavírus-járvány miatt teljes lezárást rendeltek el. Amíg ezt nem sikerül orvosolni, a Volkswagen-csoport legtöbb termelő telephelyét érinti a probléma.
A beszállítói nehézségek okozta alkatrészhiány miatt júliusban három hétre ismét leállt a termelés a kecskeméti Mercedes-gyárban. A Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. tájékoztatása szerint, a kecskeméti gyár az aktuális helyzethez a termelés rugalmas módosításával alkalmazkodik. A 30., 31. és a 32. hetet érintő (amely augusztus 15-éig tart) termelési szünet idejét karbantartási tevékenységekre, illetve az új modell sorozatgyártásának előkészületeire használják fel.
A félvezető áramköröket gyártó Intel még április 22-én jelezte, hogy nem látja a végét a nemzetközi piacon az elektronikai alkatrészek kínálatában bekövetkezett hiánynak. Emiatt a kecskeméti Mercedes-gyárban idén januárban, majd áprilisban már volt egy-egy termelés-leállás, a globális csiphiány miatt pedig június közepén ismét rövidített munkaidőt vezetett be a rastatti és brémiai Mercedes-Benz üzemekben a Daimler. A kecskeméti gyár több mint 4400 munkatársat foglalkoztat. A koronavírus-járvány miatt 2020. március 20-tól április 28-ig állt a munka a gyárban. Később, augusztusban az ünnepi hétvégéhez kötve, majd a téli szabadságolási időszakban is tartottak egy-egy termelési szünetet.
A válság a Magyar Suzukit sem kerülte el, Bonnár-Csonka Zsuzsanna kommunikációs vezető korábban az Új Szónak azt nyilatkozta: "Július 9. és 16. között a Magyar Suzuki esztergomi gyára félvezető hiány miatt csökkentett kapacitással, egy műszakban fog termelni. Az érintett munkatársaknak pihenőnapokat biztosítunk, melyeket transzfernapok segítségével a munkaidőkereten belül később pótolunk. Az egy műszak oka tehát a csiphiány”. Bonnár-Csonka Zsuzsanna korábban közölte, hogy az évek óta megszokott nyári karbantartás miatt augusztusban a Suzukiban kéthetes leállás lesz, mégpedig augusztus 9. és 22. közt szünetel a termelés.
Közben tarolnak a csipgyártók
Nőtt a félvezetők globális eladásából származó bevétel májusban havi és éves szinten egyaránt a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szövetség, a SIA szerint. A szervezet honlapjára felkerült adatok azt mutatják, hogy májusban 43,61 milliárd dollár értékben értékesítettek félvezetőket a világon, ami 4,1 százalékkal felülmúlta az áprilisi 41,88 milliárd dollárt. A tavaly májusi 34,55 milliárd dollárhoz képest a növekedés 26,2 százalék. A SIA rámutatott arra, hogy májusban folytatódott a félvezetők iránti globális keresletnövekedés, az eladások valamennyi fontos piacon bővültek havi és éves szinten. Áprilishoz képest Észak- és Dél-Amerikában 5,9 százalékkal, Európában 1,1 százalékkal, Japánban 3,1 százalékkal, Kínában 5,4 százalékkal, az ázsiai és csendes-óceáni térségben (Kína és Japán nélkül) 2,6 százalékkal nőtt az eladásból származó bevétel májusban. Tavaly májushoz viszonyítva Európában 31,2 százalékkal, Japánban 20,4 százalékkal, Észak- és Dél-Amerikában 20,9 százalékkal, Kínában 26,1 százalékkal, az ázsiai és csendes-óceáni térségben (Kínát és Japánt leszámítva) pedig 30,9 százalékkal nőtt a bevétel.
A SIA adatai szerint tavaly 439 milliárd dollár értékben értékesítettek csipeket világszerte, ami 6,5 százalékkal meghaladta az előző évit. A szervezet a csipeladások további növekedésére számít az idén. A SIA az amerikai félvezetőgyártó ágazat 98 százalékát és a világ nem amerikai csipgyártóinak kétharmadát tömöríti.
Összeállította: Biró Csongor