BMW
Jól látható, hogy a vezetőülésen ülő férfi csak utasként funkcionál
Már évek óta fejleszti a BMW a Continentallal együtt az automatizált vezetésre alkalmas autóit, 2020-ban szeretnék a szériaautókban is elérhetővé tenni azt a rendszert, amely először még csak az autópályákon, később pedig máshol is átvenné át az irányítást a vezetőtől. A BMW hisz benne, hogy az ActiveAssist név alatt fejlesztett automatizált vezetési rendszerek hatékonyan hozzájárulnak majd a balesetek számának csökkenéséhez, és a vezetők komfortérzetének növeléséhez.
A német gyártó a Las Vegas-i Szórakoztató Elektronika Kiállításon (CES), illetve a Las Vegas melletti versenypályán mutatta be a legújabb fejlesztéseit az automatizált vezetés témakörében. Az új generációs robotpilóta hatalmas előrelépést jelent, mivel már arra is képes, hogy a tapadáshatáron is biztonsággal irányítsa az autót, akárcsak egy autóversenyző.
Azért fejlesztették ilyenre, mert hisznek benne, hogy a jövő autósai csak egy olyan automatizált vezetési rendszerben fognak megbízni, amely a megcsúszó autót is biztonsággal meg tudja majd fogni a kiélezett szituációkban. Nem véletlen, hogy a Las Vegas Speedway versenypálya lezárt aszfaltcsíkján mutatták be az újságíróknak az M235i prototípust, amely már képes az említett feladatokkal megbirkózni. A vezető bárminemű beavatkozása nélkül képes nagy sebességű szlalomra, képes az ideális íven végigmenni a versenypályán a tapadási viszonyoktól függetlenül, de még előzni is tud, ami után önállóan visszatér az eredeti sávjába. Még a provokált túlkormányzottság, azaz a driftelés sem okoz gondot neki: a komplex feladatot szinte ugyanúgy, ugyanazon a nyomvonalon képes végrehajtani egy adott kanyarban bármennyiszer a gáz és a kormányzás precízen összehangolt irányításával.
Az M235i a 326 lóerős motorjával 4,8 másodperc alatt gyorsul százra, vezető nélkül is
Azért fontos, hogy a tapadáshatáron is alkalmas legyen a robotpilóta a vezetésre, mert így jelentősen lehet növelni már a közeljövő új autóinak az aktív biztonságát is. Ma az általánosan elterjedt elektronikus menetstabilizálók a kerekek egyenkénti fékezgetésével stabilizálják a megcsúszó, nem a kormányszögnek megfelelő irányba haladó autót, azonban ha ezt a megcsúszásra reagáló, automatikus kormányzással is ki lehetne egészíteni, az sokat javítana a rendszer hatékonyságán. A BMW prototípusának ez nem jelent gondot, sőt, a hirtelen megváltozó tapadási viszonyokkal is jól elboldogul: a gyengébb tapadású felületen nem az előre kiszámolt menetirányt módosítja, hanem a sebességet csökkenti a szükséges mértékben. Minderre úgy képes, hogy ugyanazokat a szenzorokat használja az útburkolat tapadásának feltérképezéséhez, mint a mai szériaautók. Az alulkormányzottságot úgy küszöböli ki, hogy kisebb szögbe állítja a kormányt, a túlkormányzottságot pedig úgy, hogy a megfelelő pillanatban ellenkormányoz és a fékeket is használja. Természetesen ezek a képességek csak elektromos kormányszervóval lehetségesek, de ma már szinte minden szériaautóban, így a BMW-kben is ilyet találni a korábbi hidraulikus rendszerek helyett.