Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
(kép: kerekparcity.hu)
Amikor beköszönt a tavasz, és megnövekszik a napsütéses órák száma, és egyre magasabb a hőmérséklet, kezdetét veszi a kerékpáros szezon. Sok kerékpár tulajdonos télen kényszerpihenőre helyezett bicikliket most veszik elő először, ezért mindenképpen ajánlott egy tavaszi karbantartás.
Nagyon fontos a tiszta kerékpár. Tisztítószeres meleg vízzel át kell mosni az egész kerékpárt. Azért fontos, mert biztosan jobb érzés, ha egy tiszta biciklivel közlekedik az ember, valamint az alkatrészek élettartamát is megnövelheti a rájuk ragadt szennyeződések eltávolítása. A teljes tisztítás után, be kell kenni a mozgó alkatrészeket, különösen a láncot valamilyen kenőanyaggal (zsír, olaj).
A tiszta bicikli a boldog bicikli. (kép: bikemag.hu)
Nagyon fontos a gumik ellenőrzése. Vizsgáljuk meg, hogy nem találunk-e repedezésre utaló jeleket a gumi oldalán és futófelületén. Ezek néha egyetlen tél alatt kialakulnak, ha leeresztve van tárolva hónapokig. A felfújás után simítsuk végig a kereket, nincsenek-e szálszakadásra vagy egyéb sérülésre utaló jelek. Mindegyik esetben cserére lesz szükség, mert a bicikligumik nem javíthatóak, kockáztatni pedig nem érdemes, hatalmas bukáshoz vezethet egy durrdefekt.
A fékek ellenőrzése a következő fontos lépés. Ellenőrizni kell, hogy nincs-e sérülés vagy repedés fékpofák felületén. A kopottságukat is ellenőriznie kell, főleg, ha télen is használta őket, mert a havas közeg megeszi még a keményebb tárcsafék-betéteket is. Ilyen fék esetén nem árt megnézni a betét szétfeszítő rugók állapotát, mert sokszor a pofák elkopása előtt eltörnek.
A cél, hogy ugyan olyan állapotú legyen a kerékpár, mint nyáron. (kép: fulopkerekpar.hu)
A következő lépés a lánc ellenőrzése. Nézzük meg, hogy a láncszemek közül egyik se szoruljon össze. A hajtóművet tekerjük visszafelé, mert ilyenkor a terhelés nélkül futó lánc a hátsó váltó kis görgőin láthatóan és hallhatóan nem fekszik fel, hanem kicsúcsosodik. Körbepörgetve a láncot, fusson végig a csapokon, hogy mindegyik rendesen a helyén üljön. Ha a lánc megnyúlik, akkor jöhet a csere, ezt 3000-5000 kilométerenként kell csak megtenni.
A nyereg ellenőrzése is a fontos feladatok közé tartozikA nyereg környékén a csavarok nyomatékát érdemes megnézni, mert nincsen kellemetlenebb egy verseny közben lefittyenő nyeregnél. Húzza ki a csövet a vázból, egy gyors szemrevételezés erejéig, mert a repedések itt sem szívesen látott vendégek.
A lánc mindig legyen feszes! (kép: ebike.hu)
Reméljük tudtunk segíteni a kerékpár tavaszi, nyári szezonjára való felkészítésében. Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!