gazdaság
Amikor csábít a magával ragadó reklám, mely szerint például 3 hónapig féláron telefonálhatunk, nehéz ellenállni a vásárlásnak. Csak az elkötelezettségünk létrejötte után, az első számlák kézhezvételekor, a szürke hétköznapokban tapasztaljuk meg az apró betűs részeket, amikről gyakran kiderül, nem is voltak apróbetűsek, csak mi nem tulajdonítottunk nekik elég jelentőséget. Kiderül, hogy kizárólag hálózaton belül és csak este 8 óra után vehető igénybe a félár, az sms díj a másfélszerese a szokásosnak és 2 évig csak egyszeri többszázezer forint megfizetésével tudunk kiszállni a szerződésből.
Ne legyünk igazságtalanok, ilyen eset szinte minden szektorban előfordulhat velünk, például a bankszolgáltatásoknál, vagy műszaki cikkek vásárlásánál, nem csak a telekommunikáció területén.
Mit tehetünk az ilyen csalódásaink elkerülésére?
Sokan erre azt válaszolják, nem vagyok jogász, nem fogom a 100 oldalas Általános Szerződési Feltételeket (ÁSZF) elolvasni. Erre a leggyakrabban nincs is szükség, mert a problémák nagyobb részét a saját igényeink felmérésével és a legalapvetőbb 3-4 oldalas szolgáltatói árlista (kondíciós lista) tanulmányozásával kiküszöbölhetjük.
Józan ésszel, egyszerűen az alábbiakat teszem ilyen esetekben:
Lépésben kézbe veszem a régi mobilszámláimat és a forgalmi adataimat (több helyen ez a szolgáltató Internet oldaláról tölthető le, vagy kérhető, hogy folyamatosan csatolják a számlákhoz).
Fázisként az előzőekből megállapítom a felhasználói szokásaimat. Kiderül, hogy például az esetek 60%-ban napközben, délelőtt 9 és délután 6 között kezdeményezek hívást. Viszont az is kiderül, hogy 20%-ban vasárnap este tárcsázok. Továbblépve azt is megnézem, nem csak hívásszám, hanem beszélgetési perc tekintetében mik a szokásaim. Kiderül, hogy a hétvégi 20% hívásalkalomra az összes lebeszélt perc 50%-a jut, mivel ilyenkor hosszabban telefonálok. SMS-ről eddig azt hittem, szinte alig küldök, de a forgalmi adatokból kiderül, az a napi 1-2 SMS csak életérzés, valójában 8-10, így havonta csak SMS-re 6-7 ezer forintot költök.
Etap, kiszámolom a valós, most már ismert felhasználói szokásaimat alapul véve, a várható költségeimet arra az esetre, ha a kiszemelt mobilszámla csomagot választom.
Lépésben mérlegelem, tudom-e ezt vállalni.
Lépésnél döntök, belemegyek így, vagy másik szolgáltatást keresek, esetleg megváltoztatom a használati szokásaimat. Például lehet, hogy havi 4 ezer forintból lehet mobilinternetem és ha SMS helyett neten levelezek, illetve hagyományos hívások helyett időnként internet-telefonálok, akkor összességében kevesebből jövök ki.
Fázis a legfontosabb. Az első számlák kézhezvétele után rájövök, hogy mennyivel jobban érzem magam, ha megfontoltan, gondolkodva hozok döntést és nem érnek idegesítő meglepetések.
Etap, hozzám jár az összes rokonom és az utcabeliek, hogy kalkuláljuk ki a várható költségeiket.
Lépés, megtanítottam mindenkinek, hogy azt mind, amit eddig 7 lépésben megtettem, TCO-nak, azaz Total Cost of Ownership-nek hívják, ami nem más, mint a tulajdonost terhelő összes költség előzetes számbavétele.
Most már össze tudjuk foglalni, mik a TCO kalkuláció alapvető lépései eszközvásárlásnál, vagy szolgáltatás igénybevételénél:
Összegyűjtöm a korábbi háttér információkat.
Ezekből felmérem a szokásaimat.
Új vásárlás feltételei és a szokásaim alapján kikalkulálom a várható költségeimet.
Eldöntöm, hogy tudom-e vállalni.
Ha nem szeretném, akkor más ajánlat után nézek, vagy változtatok a szokásaimon.
Jól érzem magam!
Cser Gábor
TCO Kalkulátor