tereprali
Szalay Balázs
A döntés ennek a nagyon népszerű és látványos szakágnak a fejlődését szolgálja, főleg, hogy a Dakar Rally is bevonódik a sorozatba, hiszen a 2022-es világbajnokság első futama lesz. Az új megállapodás értelmében az FIA és az A.S.O. összehangolja a világbajnokságra vonatkozó technikai szabályozást, garantálva a következetességet. Az FIA ugyancsak kidolgozza az új, alternatív és kísérleti technológiák műszaki szabályozását is, hiszen a fenntarthatóság ebben a szakágban is létszükséglet, ugyanakkor hatalmas kihívást is jelent, hiszen ezek a hosszútávú versenyek a világ legtávolabbi pontjain, zord körülmények között zajlanak.
Az FIA elnöke, Jean Todt elmondta: „Örülök, hogy végére értünk az A.S.O.-val folytatott hosszú és eredményes megbeszélésnek, amelynek a végén a cég a tereprali világbajnokság promóterévé vált, s amelynek eredményeként a legendás Dakar is szerepel majd a versenynaptárban.”
Yann Le Moenner, az A.S.O. elnök-vezérigazgatója: „Azokban az időkben, amikor a tereprali egyébként is alapvető változásokon megy keresztül, csodálatos hír, hogy világbajnoki státuszt kapott. Mint a sorozat exkluzív promótere, az A.S.O. nagyon büszke arra, hogy a Dakart integrálja a világbajnokságba. Az integráció az alternatív energiákra való fokozatos áttérés során is fontos lesz, a világbajnokság résztvevői és a gyártók pedig folyamatosan reflektorfényben lesznek az új sorozatnak köszönhetően.”
A versenynaptárt még az idén bejelentik, de az év későbbi szakaszában, azt azonban már most tudni lehet, hogy maximum öt futamból áll majd a világbajnokság a T1, T2, T3 és T4 kategóriák számára – és ebben már benne van a Dakar is. Hamarosan érkezik az új szabályozás a T5-ös vagyis prototípus kamionokkal kapcsolatban is, de többet tudhatunk majd a kategóriákról, a profi és amatőr státuszról is.
A világbajnoki címet kategóriánként adják majd ki, és díjazzák a gyártókat a T4, illetve T5-ös kategóriában is.
A Dakar ralin 15 alkalommal rajthoz álló Szalay Balázs szerint a terepralinak mindenképpen jót tesz majd, hogy világbajnoki rangot kapott, ez sokkal vonzóbbá teheti a sorozatot a támogatók és a gyártók körében.
Szalay Balázs, az Opel Dakar Team pilótája: „Először is az, hogy világbajnoksággá nyilvánították a tereprali-sorozatot, azt jelenti, hogy úgy érzik, van jövője a sportágnak, hosszabb távon is számolnak vele. Erre utal az is, hogy az Extreme E-be, az elektromos terepjárók versenyében csapatot indít Lewis Hamilton, Nico Rosberg vagy éppen Carlos Sainz. Ez számomra azt mutatja, hogy látnak fantáziát a sorozatban, sőt, talán egyszer majd itt akarják folytatni a pályafutásukat, ami szintén jót tesz a sportágnak. Ha a saját szemszögemből nézem az ügyet, én is jóval szívesebben indulok egy világbajnoki futamon, mint akár egy kisebb nemzetközi versenyen – ez plusz motivációt, inspirációt jelent majd a hozzám hasonló versenyzőknek, és talán támogatókat is könnyebb lesz szerezni. Arról már tavaly is volt szó, hogy ha kiírják a vébét, annak a része lesz a Dakar, csak nem volt hivatalos, úgyhogy ezzel nem ért meglepetés, mint ahogy azzal sem, hogy az A.S.O. a promóter, hiszen a francia a legprofibb versenyszervező cég a sportágban.”
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!