Ryanair
A Európai Néppárt (EPP) képviselőcsoportjának elnöke egy szerdai német lapinterjúban kiemelte: "határozottan nem" gondolja, hogy a Kreml csupán tétlen szemlélője volt a Ryanair ír légitársaság Athénból Vilniusba tartó vasárnapi járata földre kényszerítésének és a repülőn utazó Raman Prataszevics ellenzéki aktivista őrizetbe vételének.
- Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök tudja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatása nélkül "rendszerének nincs esélye a túlélésre", ezért "sokan abból indulnak ki, hogy valamennyi lényegi lépést egyeztetnek Moszkvával - mondta Manfred Weber az Augsburger Allgemeine című lap hírportálján közölt interjúban.
A német politikus hozzátette: a minszki eset megmutatja, hogy a moszkvai vezetés nem együttműködni akar Európával, hanem "tudatosan a konfliktust célzó irányvonalat" követ. Az Európai Uniónak erre a felállásra kell berendezkednie - fogalmazott. Szerinte az európai-orosz viszony egyre inkább elmérgesedik, a "fokozódó eszkaláció" jellemzi. Ezt mutatják a nyílt utcán elkövetett gyilkosságok, a "kísérletek demokráciáink megtámadására", és Európa szomszédságában, például Szíriában is "minden együttműködést felváltott a konfrontáció".
Hasonlóan fogalmazott a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) egyik vezető szakpolitikusa, Norbert Röttgen, a német szövetségi parlament (Bundestag) külügyi bizottságának elnöke, aki a Rheinische Post című lapnak azt mondta: "legalábbis abból kell kiindulni, hogy a Kreml áldását adta a repülőgép állami eltérítésére", és akár az is elképzelhető, hogy Oroszország "operatív támogatást" nyújtott a művelethez.
Kiemelte: az EU-nak "kemény szankciókkal, célzottan le kell sújtania a Lukasenka-rezsim valamennyi támaszára: a hadseregre, a rendőrségre, az államigazgatásra, a nemzetbiztonsági szolgálatokra és mindenekelőtt az állami vállalatokra, amelyekből a rezsim és korrupt haszonélvezői gazdaságilag fenntartják magukat". Aláhúzta, hogy le kell állítani a német állami fejlesztési bank (KfW) hitelezési programját is, amelynek révén a Siemens német iparvállalat erőműveket épít Fehéroroszországban.
Az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanács hétfőn úgy döntött, hogy a Ryanair-járat földre kényszerítése és Raman Prataszevics és barátnője, Szofija Szapega orosz jogászhallgató őrizetbe vétele miatt gazdasági büntetőintézkedéseket kell bevezetni Fehéroroszország ellen és személyre szabott szankciókkal kell sújtani fehérorosz tisztségviselőket.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!