Mercedes-Benz
Sztipichné Kozári Edina közleménye szerint, a korábbi években felvett tanulókkal együtt jelenleg 118 fiatal tanul Kecskeméten, a német minta alapján 2011-ben bevezetett rendszer szerint.
A duális szakképzés lényege, hogy a tanulók elméleti oktatása mellett a speciális gyakorlati ismeretek elsajátítására is nagy hangsúlyt fektetnek. Ebben központi szerepet játszanak az Ipari és Kereskedelmi Kamara által hivatalosan akkreditált oktatási és képzési központ, illetve a gyáron belül az egyes szakterületeken kialakított gyakorlóhelyek.
A Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. 2009-ben hozta meg stratégiai döntését a duális szakképzés bevezetéséről. A hároméves szakképzés az első tanévben gépjármű-mechatronikus, mechatronikai karbantartó és gépjármű-előkészítő felületbevonó szakokon indult el, tavaly pedig tovább bővült a szerszámkészítő szakmával.
A kecskeméti duális főiskolai képzésről szóló megállapodást 2011. májusában írták alá a partnerek. A képzés tavaly gépészmérnök szakon indult el a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. és a Kecskeméti Főiskola Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskolai Kar együttműködésének keretében.
A duális típusú főiskolai képzés abban különbözik a hagyományos főiskolai alapképzéstől, hogy a 10 hetes szorgalmi időszakokat 5 hetes gyakorlat, majd 4 hetes vizsgaidőszak követi. Nyáron, a nyári vizsgaidőszak után újabb 6 hetes gyakorlat következik, majd 4 hét szabadság jár. Az első évfolyamos diákok három és fél évre szóló gyakornoki szerződést kötnek a gépjárműipari céggel.
A közleményben Frank Klein, a vállalat ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy büszkék arra, hogy a Kecskeméti Főiskolával és a Knorr-Bremsével közösen Magyarországon elsőként vezették be a német mintájú főiskolai duális képzést és ezzel úttörő szerepet töltenek be a magyar felsőoktatásban is.