közlekedésbiztonság
· Az elmúlt 12 évben 138.400 gyalogos és kerékpáros veszítette életét közúti közlekedési balesetben
· Az Európai Unió elkezdte felülvizsgálni a gépjárművek biztonságos közlekedésének szabályait: a szakemberek azért harcolnak, hogy az új technológiák mihamarabb alapkövetelménnyé váljanak. Az új gépjárművek gyalogosvédelmi tesztjeit tovább kell fejleszteni, és ki kell terjeszteni a kerékpárosokra is.
· Az EU tagországoknak be kellene vezetniük a lakott területen belüli 30 km/órás sebességkorlátozást.
A gyalogosok halálozási kockázata nagymértékben eltér az Európai Unió egyes országaiban. Hollandiában és a skandináv országokban érezhetik magunkat leginkább biztonságban a gyalogosok, ezzel szemben mintegy hatszor nagyobb a kockázat Lettországban, Litvániában, Lengyelországban és Romániában. Ebben a rangsorban Magyarország valahol félúton helyezkedik el, ahol az egymillió lakosra jutó közlekedési baleset halálos gyalogos áldozatainak száma 14,4.
Így alakult a közúti közlekedés halálos áldozatainak száma 2002-2012 között az Európai Unióban (forrás: ETSC)
A közlekedésbiztonsági szakemberek statisztikai adatokkal is alátámasztották megállapításaikat, mely szerint a kerékpározás és gyaloglás egyre népszerűbbé válásával a közlekedésbiztonsági kockázatuk várhatóan csökkenni fog, hiszen a motorizált közlekedési módokat választóknak egyre inkább meg kell osztaniuk az utakat a gyalogosokkal és kerékpárosokkal. A téma aktualitását tovább erősíti, hogy bár az Európai Unió 2010 és 2020 között szeretné felére csökkenteni a közúti közlekedési balesetek halálos áldozatainak számát, az Európai Bizottság márciusi jelentése szerint a csökkenés tavaly szemmel láthatóan mérséklődött. A csökkenés mértéke Magyarországon az EU átlagát jóval meghaladta, 5,5%-hoz képest 9% körül alakult.
A közlekedési balesetben meghalt gyalogosok számának alakulása 2003-2013 között Az Euróoai Unióban (forrás: ETSC)
Antonio Avenoso, az ETSC ügyvezetője a témával kapcsolatban megjegyezte, hogy álláspontjuk szerint a gyaloglás és kerékpározás nyilvánvaló egészségügyi és környezeti haszna ellenére méltatlanul kis mértékben részesülnek a közlekedésbiztonsággal kapcsolatos fejlesztésekből. Úgy látja, az új gépjárművek kötelező közlekedésbiztonsági felszereltségének felülvizsgálatával az EU komoly muníciót kapott a kezébe ahhoz, hogy további erőfeszítéseket tudjon tenni a közlekedő emberek életének megmentéséért.
A Volvo gyalogosvédelmi rendszere automatikusan fékez, ha kerékpárost észlel
Az ETSC például azt javasolja az EU-nak, hogy a gyalogosvédelmi teszteket tegyék kötelező feltételévé az új gépjárművek típusengedélyének kiadásához. Továbbá ezeknek a teszteknek ugyancsak figyelembe kellene venniük a kerékpáros elütésekkel kapcsolatos közlekedésbiztonsági szempontokat is. Az Intelligens sebességasszisztens (ISA - Intelligent Speed Assistance) közvetve ugyancsak jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy – a sofőr a sebességhatárok könnyebb betartásával – mérsékelje a balesetek bekövetkezésének kockázatát. Megjegyezzük, vannak olyan gyártók, melyek extraként már kínálnak ilyen technológiai megoldásokat az újonnan forgalomba helyezett gépjárművekhez. Mindezeken felül az ETSC nem csak a személygépjárművek esetében, hanem a teherautók és kamionok esetében is kiemelkedően fontosnak tartja a szabályozás és a követelmények szigorítását.
A 30 km/órás sebességhatár népszerűsítésére egy külön program is szerveződött
Tagországi szinten a jelentés javaslatokat fogalmaz meg a sebességhatárok csökkentésére. A szakemberek megállapították, hogy a lakott területen és a gyalogosok és kerékpárosok által használt egyéb övezetekben a 30 km/órás legnagyobb megengedett sebesség jelentősen csökkenti a baleseti kockázatot. Több országban már felismerték ennek az intézkedésnek a hasznosságát. A német kormány például bejelentette, hogy a helyi hatóságoknak sokkal szabadabb teret fog biztosítani a 30 km/órás övezetek bevezetéséhez, elsősorban a főutak mentén található oktatási intézmények környékén.
Így képzeli el az ETSC a városban közlekedők hierarchiáját (forrás: ETSC)
A riport érdekes megállapítást is tett, mely szerint a gyalogosok és kerékpárosok baleseti kockázata gyerekkorban a legkisebb, de a felnőtté válással progresszíven növekszik. A jelentés arra is kitér, hogy a városi közlekedéstervezésnek a közlekedési módok hierarchiáján és együttműködésén kell alapulnia, ahol a gyalogosokat, kerékpárosokat, és tömegközlekedéssel utazókat kell előnyben részesíteni.
Az ETSC teljes jelentése (angol nyelven) ITT olvasható.