Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
A Közlekedési kultúra napja rendezvénysorozat részeként idén is meghirdették az „Év körforgalma” című pályázatot, amelyre bárki javasolhatott neki kedves körforgalmat. A zsűri ezek közül 10 csomópontot választott ki; a döntés során többek között figyelembe vették a körforgalom kinézetét, állapotát, biztonságát, gondozottságát, az útburkolati jeleket, valamint a gyalogos- és kerékpáros átvezetéseket.
A kiválasztott körforgalmakra az interneten lehetett szavazni, és a napokban kihirdették a végeredményt is: a győztes a 31-es főút és a 3111-es utak csomópontjában Maglódon kialakított dupla körforgalom lett, amit a helyiek „maglódi piskótaként” emlegetnek a babapiskótára emlékeztető formája miatt. A körforgalomnak 5 ága van, és tavaly újraparkosították.
A maglódi piskótát Huszti György okleveles tatabányai építőmérnök tervezte, és a Kemma.hu-nak elmondta, miért lett ilyen alakú a körforgalom. „A két középpont olyan távol esik egymástól, hogy a két kör közötti egyenes nagyobb sebességre is lehetőséget adott volna az autósoknak, balesetveszélyes helyzetet teremtve. Ezért, a sebesség optimalizálására meg lett ringatva ez az egyenes, amitől felülről nézve a körforgalom babapiskótára hasonlít.”
Magyarországon egyre több körforgalom épül, mert közlekedésbiztonsági szempontból az egyik legjobb szintbeli kereszteződésnek számít: elég nagy az áteresztő képessége – vagyis jól haladhat a forgalom –, olcsó a fenntartása, nem kell közlekedési lámpákat üzemeltetni, valamint biztonságosabb a gyalogosok és a kerékpárosok átvezetése szempontjából is.
Egysávos körforgalom
A körforgalmak méretét illetően elég széles a skála, az egyszerű, egysávos változattól kezdve akár három-négysávos körforgalommal is találkozhatunk. Lássuk az alapvető szabályokat és tudnivalókat!
Az egysávos körforgalom talán már nem okoz senkinek nehézséget, bár az irányjelző olykor elmarad kihajtáskor, és néha látni olyan videókat, hogy valaki rossz irányba hajtott be – figyelmetlenségből vagy szándékosan – a körforgalomba.
Két- vagy többsávos körforgalom
Az egysávosnál bonyolultabb körforgalmak olykor még a rutinosabb sofőröket is zavarba tudják hozni, főleg ha ismeretlen területen autóznak. Ha több sáv van a körforgalomban, akkor használhatjuk belső sávot, de ilyenkor kihajtásnál irányjelzéssel sávot kell váltanunk és elsőbbséget kell adnunk.
Spirális és turbó körforgalom
Ennél a fajtánál már fontos, hogy a megfelelő sávba hajtsunk be, mert ha a külsőben haladunk, akkor csak a következő két kijáratot tudjuk használni. A sávok között általában záróvonal található, így nem lehet sávot váltani.
Behajtás előtt kell sávot választanunk
A spirális továbbfejlesztése a turbó körforgalom, amelynek más az íve, és a sávokat már fizikailag is elválasztja valami, általában betongömbök. Itt is az a lényeg, hogy már behajtásnál tudjuk, merre szeretnénk haladni, és annak megfelelően soroljunk be. Bizonytalanság esetén ez segíthet: ha jobbra mennénk, válasszuk a külső sávot, ha balra, akkor a belsőt. Amennyiben egyenesen haladnánk tovább, mindkét sávból tudunk arra menni.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!