közúti fuvarozói ágazat
" Kiderült, hogy nem vagyunk egyedül a magyar fuvarozó vállalkozókért folytatott harcban, hiszem, hogy nemzetközi összefogással meg tudjuk menteni a 95%-ban kkv-kból álló szektort, amely kb. 120.000 embernek ad megélhetést Magyarországon. A NiT Hungary a mai tanácskozás mellett minden fórumon felszólalt és ki fog állni a jövőben is a magyar fuvarozókért"- mondta el Dittel Gábor a NiT Hungary főtitkára a március 6-i tanácskozáson.
E pillanatban is zajlik az ún. Mobilitási Csomag vitája az Európai Parlamentben, amely tucatnyi, nemzetközi közúti fuvarozást szabályozó rendelet és irányelv módosítását célozza, és alapjaiban változtatja meg a tevékenység jogi környezetét. Így kb. 13.000 magyar vállalkozás és ezekben dolgozó 120 000 ezer munkavállaló alapvető esélyeire lehet hatással az uniós piacon.
Az utóbbi években a nyugat-európai tagállamok többsége protekcionista intézkedésekkel igyekezett a jelentős piacokat birtokló közép-kelet európai fuvarozókat – így a magyar vállalkozásokat is – kiszorítani saját belső piacáról. Ennek eddigi lépései:
1. Egyes uniós tagállamok a Posting (kiküldetési) irányelvet a közúti fuvarozó vállalkozásokra is érvényesnek tekintették.
2. Ezekben a tagállamokban kötelezendően alkalmazandó minimálbér-szintek előírása a külhonos fuvarozó vállalkozások gépkocsivezetői részére, illetve a gépkocsivezetők előzetes (általában fél évre érvényes) regisztrációja.
A Dr. Homolya Róbert közlekedéspolitikáért felelős államtitkár által megnyitott tanácskozáson Románia, Dánia, Csehország, Szlovákia, Bulgária, Lengyelország, Horvátország, Litvánia, Szlovénia, Lettország és Magyarország közúti fuvarozásban érdekelt képviselői közösen keresték a megoldást az Európai Unió egyes tagállamai által bevezetett piactorzító és diszkriminatív lépésekre.
A március 6-i V4-es miniszteri szintű tanácskozás fontos állomás volt. Ahogyan a NiT Hungary által szervezett Fuvarozó Vállalkozók Bálján Wáberer György miniszterelnöki megbízott is megfogalmazta: "Szélesebb körű összefogásra van szükség azoknak a kelet- és dél-európai országoknak az illetékeseivel, akikkel szemben Nyugat-Európában a piackorlátozó intézkedéseket bevezették"