kipufogó
Másként szól, ha alapjáraton jár, másképp, ha húz felfelé, másként hirtelen a gázra lépünk, másképp, ha váltunk és gázfröccsöt kap, vagy motorféknél visszahörög. Gyönyörű az is, ha feltúráztatjuk párszor. Belső hallásunkkal emlékeinket felidézve, most meghatódástól a szemünk sarkából kigördülő könnycseppet diszkréten töröljünk le. És versenyautó, az csak igazán, hangjával együtt adja lényegét.
A szabad zenei szárnyalásnak és hangerőnek csak az a gátja, hogy vannak hatósági előírások, melyek a gyártókat kötelezik, és van műszaki vizsga, ahol ennek betartását ellenőrzik. És vannak szomszédok, akiknek nincs érzékük az efféle utcai koncerthez. Hiába, különbözőek vagyunk…
A határok közötti kipufogó hangszeres zenének tudománya van. A kipufogási hangkeltés, a kipufogás akusztika, a sound engineering, a gyárak egyik fontos fejlesztési területe. Egy-egy hanglejtés – valaha így volt – ugyanúgy jellemezte az autót, mint mondjuk a gyorsulása vagy teljesítménye. Egy BMW vagy Alfa hangja már messziről felismerhető volt. Másként szól a Ferrari és másként Lambo. Nem csak a külső zaj, mit zaj, ének a fontos, az utastéri is. A cabrióké behallatszik, a coupékét esetleg külön generálni kell, az Audi TT is csinált ilyet.
A gyári hangtompítás „viszonylag” egyszerű annyiban, hogy a kipufogórendszeri gáz ellennyomás beállítása a fordulatszám és a terhelés függvényében optimalizálandó és teljesíteni kell az ENSZ-EGB ún. elhaladási zajemissziós előírást. Mindenhez ma az emissziótechnikai egységek, katalizátorok és szűrők hatását is be kell kalkulálni. Két hangtompító dobot mutatunk be a következő képeken.
A hangzást a gyárak is, például Porsche és az Audi „gazdagítja” a kipufogórendszer bekapcsolható elhangolásával. Erre megoldást a kipufogórendszer beszállítója, a hangtompító és dobgyártók adnak.
Egészen más technika az ún. Aktiv Sound rendszer. Az alábbi képen, a kipufogócsővég melletti gömbforma egység hangszórót tartalmaz. A belőle kilépő hang módosítja a kipufogócsőből érkezőt: interferencia jelenségével lecsendesítheti, felerősítheti, egyes frelvenciákat kiemelhet. Ezt az Active Silence - Active Sound Control Unit and Amplifier (ASCU) egység végzi. A kipufogási zene komponálása a Sound Design nevet viseli.
Egy Audi gyári megoldás képeit is nézzük meg!
Az Audi 4,2 literes V8 FSI motornak a „henglejtését” egyszerűbben állítják be, az áramlási utakat változtatják fojtószelep nyitásával vagy zárásával. A kipufogó hang frekvenciáját tudják módosítani, hogy sportossá tegyék a hangzást. Ha a vezető a sportos beállítást választ a műszerfalon, a kipufogó hangolás is megváltozik.
Képeink ezt a kipufogódobot mutatják.
A gyáriakat most hagyjuk el, és nézzük meg, hogy mit tudnak a specialisták.
A műfajnak természetesen vannak nagy nevei, KKS Performance, Capristo az USA-ból, Akrapovič Szlovéniából és a HMS Performance, akik nem csak akusztikusok, hiszen a kipufogórendszer módosítása elhangolja a motort. Lehet jobb is, lehet rosszabb is.
A teljesen újjátervezett kipufogórendszer is kettős, két részből áll: egy úgymond normálisból (amely megfelel a zajra vonatkozó előírásoknak) és egy sportos, szívet, lelket, mellkast megremegtetőből. A kettő nem párhuzamos, vagy az egyik vagy a másik, hanem kapcsolt. A sportos csatlakozik a „normálishoz”. A csatlakozást, átjárást egy vagy több térelválasztó vagy gázátjárást biztosító szelepből, terelő lemezből, nyitható zárható ajtóból áll. A rendszer német neve Klappenauspuffanlage.
Az Akrapovič Lamborghini Aventador LP 700-4 Coupé/Spyder 2012 hangolása, az „igazi” motorhang képzés nagyon jól sikerült. A Slip-On Line (Titanium) rendszerrel a teljesítmény +7,3 kW-tal nőtt 3100 min-1 fordulaton, a forgatónyomaték is nőtt +28,2 Nm értékkel 2100 min-1 fordulaton, miközben az eredeti kipufogórendszerhez képest az új 13,8 kg-mal lett kevesebb - mindez a gyártó honlapján olvasható.
Ezek a rendszerek kapcsolhatóak, tehát ha a hangáradatot kívánja a gépkocsivezető, ezt kapcsolnia kell. A kapcsoló képét egy Porsche műszerfalán mutatjuk be.
A specialisták nagyon sok típushoz készítenek tuning kipufogórendszert. Az előbb megnevezett cégek honlapjai bő kínálatot mutatnak. Nem kispénzűeknek készülnek, sőt…
Nézzünk néhány kialakítást!
Értekezésünknek miért adtuk azt a címet, hogy „Finita la Musica”, azaz vége a dalnak?
Mert egy új EU rendelet szerint 2016. júliusától minden új autónak ugyanazokat a zajhatárértékeket kell betartani. Az opcionális, nem autógyártói eredetű, terelőlappal ellátott kipufogókat nem engedélyezik, csak gyári jóváhagyásúak lehetnek.
540/2014“ – Ezen a jelzőszámon adta ki az EU új rendeletét. Eszerint ki kell vonni az annyira kedvelt terelőlappal ellátott kipufogó készülékeket a forgalomból. Ehhez jön a 2007/46/EG rendelet megváltoztatása, valamint a 70/157/EWG rendelet megszüntetése. Az új dokumentum 65 oldal terjedelmű, és elsősorban a zajszintek mérésével és a betartandó decibel értékekkel foglalkozik. Az utóbbiakat 2016 júliusig kell fokozatosan csökkenteni.
Amennyiben a rendelet érvénybe lép, úgy a megfelelő opciókat például az AMG C63-nál, vagy a Porsche 911-nél törölni kell a felszerelési listákból. Eddig mindkét modellt meg lehet rendelni a terelőlappal ellátott kipufogó készülékkel.
Nem utolsó sorban az ide vonatkozó reklámszövegek bizonyítják, mennyi érzelem kötődik a sportos hangzást eredményező kipufogórendszer módosításhoz. Itt az „erőteljes hangzást”, vagy a „brachial sound”-ot reklámozzák. Mindenesetre sok a panasz is rájuk. A terelőlappal ellátott kipufogó készüléket sokan, akik járművek által használt utak közelében élnek, zajterhelésként érzékelik. Ezt tervezik megváltoztatni a hivatkozott rendelettel.
Az autógyártók közben bejelentették, hogy az új határértékek keretében olyan termékeket fognak kínálatba hozni, amelyekkel a sportos igényű vevők továbbra is kitűnnek. Ennek útja-módja a hangszórós "rásegítés", a szinte teszőlegesen alakítható sound design.
Dr. Nagyszokolyai Iván
címzetes egyetemi docens
az Autótechnika főszerkesztője