összeszerelés
Az első tesztek kezdik meghozni az eredményeket a Ford valenciai autógyárában – írja a spanyol lap. „Az eszköz használatának célja sokkal konkrétabb, bár jóval kevésbé látványos, mint a szuperhősök öltözékei esetében. A világot nem lehet megmenteni bennük, de az összeszerelő üzemekben megóvják a munkásokat attól, hogy holt fáradtan érkezzenek haza egy-egy műszak után.”
A Ford a valenciai Almussafesben lévő gyárában teszteli az itteni argóban „mechanikus csontvázaknak” nevezett, a fizikai igénybevétel következményeit csökkentő eszközöket. A különleges öltözék abban segít, hogy tehermentesítse a test leginkább terhelt részeit, megosztva az izomzatra nehezedő nyomást.
Az eszköz elsősorban a hátat védi, amikor a munkás előrehajol – mondta el az El Paísnak Israel Benavides, aki a projekt felelőse az almussafesi gyárban.
Az exo-öltözékek közül a leggyakrabban azt használják a munkások, amelyik segít a karokat a vállnál magasabb pozícióban tartani” – mondta el a spanyol El País autós rovatának Frank Pochiro, az exo-öltözékkel kapcsolatos projekt felelőse a BMW amerikai, Spartanburgban lévő gyárában. Becslése szerint az exo-ruha mintegy 30-40 százalékkal csökkenti a váll-, a nyak- és a hátizmokra nehezedő terhelést. „Elég, ha az ember csak néhány percre a válla fölé emeli a karjait, hogy megértse, milyen nehéz ebben a pozitúrában munkát végezni, pláne terhelés alatt. Ha csak egy kevéssel is sikerül csökkenteni ezt a terhet, az máris hatalmas könnyebbség a munkásainknak” – mondta Pochiro.
A projekt következő lépése az aktív testtartó eszköz kialakítása lesz, amelyik – azon túl, hogy segít megosztani az izmokra nehezedő terhelést – egyebek mellet elektromos rásegítőkkel könnyíti meg a nehéz tárgyak emelését. Az El País szerint az Audi németországi és magyarországi gyáraiban már elvégezték az első próbákat a tisztán európai fejlesztésű Stuttgart Exo jackettel, amely egy mellényszerű öltözetben ötvözi a rásegítő funkciókat.