terepjáró
1999-ben az Ikarus vásárolt egy gyártási és összeszerelési licencet a francia Auverland Sovamag autógyártótól az A3-as típus magyarországi gyártására, amelyhez a buszgyár leányvállalataként létrehozták az Ikarus Off-Road Kft.-t. Az Auverlandtól a licenc-cel vásároltak egy komplett autót is, amelyet szétszedtek, és kicsit áttervezve gyártószerszámokat készítettek hozzá. Az eredeti francia A3-ashoz képest ezen már sok elem poliészter műgyantából készült.
Úgy történt volna a sorozatgyártás, hogy az 1,9 literes Peugeot turbódízel motort és a Carraro futóművet vásárolták volna a Magyarországon gyártott karosszériához, alvázhoz és összkerékhajtáshoz. Abból az indíttatásból történt a licencvásárlás, hogy akkoriban indult egy magyar katonai tender, amelyen, ha nyert volna az az Ikarus Off-Road Kft., akkor a Magyar Honvédség jelentős mennyiséget vásárolt volna az elkészült példányokból. Egyébként a Rába is indult a tenderen a portugál UMM terepjáró gyártásával, de az Ikarushoz hasonlóan ők is csak 3 darab prototípus legyártásáig jutottak el.
Az A3-ast Brazíliában is gyártották, de próbálkozott vele a cseh AVIA gyár is. Az Ikarus-változat sorsát az pecsételte meg, hogy – bár nyerésre állt a tenderen – mire lezajlottak a tesztek, a gyártás körülményei ellehetetlenültek, és az Ikarus anyavállalat is csődbe ment. A három elkészült prototípusból az első a vásárolt példány volt, amelyet szétszedtek és összeraktak. A második és a harmadik viszont már az Ikarus Off-Road Kft. kis üzemében készült. Ezeket eladták, sajnos hányattatott sorsuk lett, megjárták Somogybabodot, a terepjáró-fesztivált is, és emiatt a speciális igénybevétel miatt átépítették őket, kicserélték a hajtásukat, a motorjukat, és a karosszériájukat is megvágták.
Az AMTS-en látható első példány azonban eredeti állapotában maradt fenn. Sajnos jelenleg a hibás váltó ki van szerelve belőle, de már megvannak a javításához szükséges alkatrészek. Megvan a második autóról a gallytörő rács, a magasított tető, és sok más pótalkatrész is hozzá. Ezt a példányt tulajdonosa a Közlekedési Múzeumnak adományozta, ahol remélhetőleg majd egyszer ki lesz állítva az Ikarus történeti gyűjtemény részeként, mint a gyártó utolsó modellje.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!