2035
Már a csapból is jó ideje az folyik, hogy Európában 2035-től nem lehet újonnan forgalomba helyezni belső égésű benzin-, illetve dízelmotorral szerelt autót. Egy ágazat túléléséről és milliók munkahelyéről van szó, mégis, sokan fel sem kapják a fejüket, ha többezres elbocsátásokról olvasnak. Talán azért van ez így, mert a napi hírfolyamban már nehéz az ingerküszöböt elérni szokványos rémtörténetekkel. Mégis, olykor van olyan döntés, melyre nem lehet nem felfigyelni. Egy ilyen hír érkezett az Egyesült Királyságból.
Nagy-Britannia az az eminens ország, amely a benzin- és a dízelüzemű autók értékesítésének dátumát előrehozta. Nem is kevéssel, kereken 5 évvel. A nagyobb rugalmasságra irányuló felhívások ellenére a kormány ragaszkodik a 2030-as dátumhoz.
Pedig az új típusú mobilitás lassú ütemben halad. Az elektromos autók értékesítése ugyan októberben elérte a piac 20,7%-át, de 2024 első tíz hónapjában az elektromos járművek összeladása csak 18,1% volt, ami jóval a 22%-os cél alatt van. És hol van ez még a 100%-tól?
Az autóipar ösztönzőket kér az átmenet támogatására, például ÁFA-csökkentést és a töltőállomások villamosenergia-költségeinek csökkentését. Az ágazat egyre növekvő aggodalmakat tapasztal és a 2030-as időkorlát növeli a piaci nyomást.
De szorongatják a lakosokat is, túlzó büntetéseket helyezve kilátásba. Azok, akik 2030-ban is belsőégésű autókkal közlekednek majd és nem váltanak elektromos verzióra, súlyos bírságokkal számolhatnak: a büntetés elérheti a 15 ezer fontot, ami 7,5 millió forintnak felel meg.
Márpedig a gyártók állítják, hogy állami támogatás nélkül nem tudnak további kedvezményeket biztosítani a vásárlóknak és ez veszélyezteti a célkitűzések megvalósítását, a piacot és a foglalkoztatást. Az autóipar szereplői figyelmeztetnek: megfelelő fellépés nélkül a 2030-ra kitűzött zéró emisszió elérése lehetetlen kihívás, amely súlyos következményekkel jár a gyártókra és a munkavállalókra egyaránt.
Forrás: autoappassionati.it, it.motor1.com