Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
A lakó-pihenő övezetről minden közlekedő hallott már, valószínűleg a jelzőtáblát is jól ismerik, mégis sokan nem tudják pontosan, milyen szabályok vonatkoznak erre a különleges övezetre. Ez nem csupán egy jelzőtábla, hanem egy sok elemből álló, bonyolult szabálygyűjtemény, ami elsősorban a gyalogosok biztonságát és az ott élők nyugodt életkörülményeit hivatott biztosítani.
A lakó-pihenő övezet egyetlen táblája sok szabályt rejt
Bár a KRESZ pontosan meghatározza, hogy a lakó-pihenő övezetekbe ki hajthat be, és ott milyen szabályokat kell betartania, rengeteg a tévhit és a hiányosság, a közlekedők gyakran még a legalapvetőbb szabályokat sem tartják be. Lássuk részletesen a legfontosabb tudnivalókat és félreértéseket.
Autó, gyalogos, labdázó gyerek és egy ház járdával a kék hátterű, téglalap alakú táblán – remélhetőleg senkinek nem okoz gondot felismerni, hogy ez bizony a lakó-pihenő övezet jelzőtáblája. Ebben az egyetlen jelzésben viszont rengeteg korlátozás rejlik, amit nem mindig ismernek az autósok.
A legfontosabb szabály, hogy lakó-pihenő övezetben járművel legfeljebb 20 kilométer/óra sebességgel szabad közlekedni.
Sokan azt hiszik, hogy 30-cal lehet menni, de ez nem igaz. Ráadásul ha még ezt is túllépik kicsivel, könnyedén 40-45 kilométer/óra lehet az eredeti 20-ból. Ez nagyon balesetveszélyes, hiszen egy olyan területről van szó, ahol hirtelen gyerekek jelenhetnek meg.
Sokan nem tartják be a sebességhatárt a lakó-pihenő övezetben (Fotó: Police.hu)
Egy másik lényeges kitétel, hogy a lakó-pihenő övezetben az autósoknak fokozottan kell ügyelniük a gyalogosok – különösen a gyerekek – és a kerékpárosok biztonságára. Ha nincs járda, a gyalogosok az utat teljes szélességében használhatják, de a járművek forgalmát szükségtelenül nem akadályozhatják.
Azt is gyakran rosszul tudják az autósok, hogy behajthatnak-e a lakó-pihenő övezetbe. Egy átlagos személyautó sofőrjének azt érdemes észben tartania, hogy ha nem ott lakik, vagy nem oda érkezik látogatóba, akkor akkor nem hajthat be a lakó-pihenő övezetbe. Hiába rövidebb arra az út, meg kell kerülnie a területet. Egyébként a lakó-pihenő övezetet mindig úgy jelölik ki, hogy más útvonalakon gond nélkül el lehessen kerülni.
Csak a 3,5 tonna alatti teherautók mehetne be a lakó-pihenő övezetbe, ha ott van dolguk (Fotó: Police.hu)
Ezen kívül van még pár kivétel a behajtással kapcsolatban. Kerékpárral minden esetben be lehet tekerni a lakó-pihenő övezetbe, szabályos az áthaladás is. Teherautók esetében csak a legfeljebb 3,5 tonnás járművek hajthatnak be, de kizárólag akkor, ha ott van dolguk. Ebbe beletartoznak például a költöztető autók, az odalátogatókat szállító buszok, építő- vagy tüzelőanyagot fuvarozó tehergépkocsik. Ezenkívül behajthatnak a mozgáskorlátozottak autói, valamint ha a munkájuk miatt elkerülhetetlen, a postás- vagy futárautók, valamint a rendvédelmi, köztisztasági, betegszállítási, közegészségügyi, illetve közműszolgáltató cégek járművei.
Van még két lényeges szabály. Az egyik, hogy a lakó-pihenő övezetben csak egyenrangú utak vannak, így a kereszteződésekben a jobbkéz-szabály érvényes. A másik fontos előírás a parkolásra vonatkozik: várakozni csak a kijelölt helyeken szabad, tilos az út szélén, a járdán vagy a zöldfelületen letenni a kocsit.
Régóta szorgalmazzák, hogy sokkal biztonságosabb lenne, ha a lakó-pihenő övezet tábla alá mindig kitennék a 20 kilométer/órás sebességkorlátozásra vonatkozó jelzést is. Így annak sem okozna fejtörést, mennyivel lehet haladni, aki esetleg rosszul tudja a szabályt. És talán azokra is nagyobb hatással lenne, akik ismerik ugyan az előírást, de önmagában a lakó-pihenő övezet tábla láttán nem tartják be.
Sződliget egyik utcájában korábban kitettek egy házilag készített táblát, amely nyomatékosítja, hogy csak 20 kilométer/órával lehet közlekedni a lakó-pihenő övezetben.
Külföldön, Ausztriában és Svájcban már olyan lakó-pihenő övezet táblákat használnak, amelyek a 20 kilométer/órás sebességhatárt is feltüntetik. Itthon az új KRESZ-ben állítólag olyan tábla szerepel majd, amely tartalmazni fogja a 20-as sebességhatárt is.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!