Zanardi

Zanardi újabb csodája

2018.09.01.

Alex Zanardi megint meglepte a világot: az 51 éves olasz pilóta, aki egy 17 évvel ezelőtti CART-balesetben mindkét lábát elveszítette, ezúttal a DTM-ben mutatta meg, hogy nem ismer lehetetlent. Teljesen mindegy neki, hogy egy több mint 500 lóerős BMW-vel vagy pedig kézzel hajtott kerékpárral száll versenybe, lassítani továbbra sem képes.

– Először azt hittem, viccel a mérnököm, amikor a rádióban mondta, hogy hol végeztem. Erre nem számítottam. Olyan érzés, mintha aranyérmet nyertem volna – foglalta össze érzéseit Alex Zanardi miután augusztus utolsó hétvégéjén vendégpilótaként debütált a DTM-ben, és a misanói kaotikus második futamon óriási meglepetésre az ötödik helyen végzett egy BMW M4-essel.

A boldog "aranyérmes"

A DTM-ben ötödik helyet szerezni – még káoszversenyen, rendkívül szerencsés boksztaktika mellett is – bárkinek óriási teljesítmény, ám Zanardi egészen más kategória. Az olasz versenyző ugyanis 2001-ben kis híján tragikus balesetet szenvedett a Lausitzringen: a CART-futamon a boxutcából kihajtva megpördült az autója, amelybe csaknem 320-as sebességgel robban belet Alex Tagliani kocsija. Zanardi életét megmentették, de mindkét lábát elveszítette. Tény ugyanakkor az is, hogy a mostani DTM-es siker csak azokat lepte meg igazán, akik nem hallottak még Zanardiról. Az olasz sportoló elmúlt 17 évének tükrében ugyanis akár az is kérdés lehetne: miért kellett ennyit várni az DTM-debütálásra?

Akcióban a misanói esti versenyen

A Jordan, a Minardi, a Lotus és a Williams pilótájaként a Forma-1-et is megjárt, kétszeres CART-bajnok Zanardi ugyanis a brutális balesete után szinte azonnal megmutatta, milyen hatalmas elszántság és erő lakozik benne. Úgy másfél év telt el a csaknem végzetes ütközése után, amikor visszatért a Lausitzringre, ahol egy átalakított CART-autóval megtette az utolsó versenyéből még hiányzó köröket. Ráadásul nem is akárhogyan, hiszen az ideje versenyképes volt. Legalább ilyen meglepő volt az, hogy megindító visszatérése után még viccelődni is tudott: nevetve mondta, az ütközés nem jutott eszébe, talán csak akkor jöttek volna elő az emlékek, ha újabb balesetet szenved…

Noha akkor sokan azt gondolták, hogy ezekkel a körökkel zárta le versenyzői karrierjét Zanardi, ő másként látta: neki mindez épp csak az újrakezdés első pillanata volt. 2005-től ugyanis egy átalakított BMW-vel rajthoz állt a WTCC-ben, és még ebben az évben futamgyőzelmet szerzett. Öt szezont töltött a túraautó világbajnokságban, s ez idő alatt négyszer nyert, és összesen kilenc alkalommal volt dobogós. 2009 végén kiszállt a WTCC-ből, és átmenetileg hátrahagyta az autókat – de nem a versenyzést. Már korábban is részt vett több, a kézzel hajtott kerékpárosok számára kiírt versenyen, így elhatározta, próbára teszi magát 2012-ben a londoni paralimpián. Épp olyan elszántan készült, mint az autóversenyekre, s újra a csúcsra ért: két olimpiai bajnoki címet és egy ezüstérmet gyűjtött be. Négy évvel később pedig Rióban újra paralimpiai bajnok lett.

Mindegy, hogy mit hajt, mindig a maximumra törekszik

A paralimpiai felkészülés és a versenyek mellett alig három évet bírt csak ki autók nélkül. 2012-ben már tesztelt egy DTM BMW-t, két évvel később pedig egy Z4 GT3-al tért vissza a túraautózáshoz, és pontszerző eredményeket hozott a Blancpain szériában. Mindebből világosan látszik: Zanardi mostani döbbenetes DTM-sikere valójában cseppet sem volt előzmények nélküli.

Zanardi DTM szereplésének feltétele volt, hogy teljesítse az előírást: baj esetén öt másodpercen belül el kell hagynia az autót

Ehhez persze az is kellett, hogy a BMW – amelynek márkanagykövete a pilóta – nem kevés időt és energiát szánt Zanardi és autójának felkészítésére. Teljesen átalakították számára az M4-est. A pilóta egyébként akkor sem tudott teljesen komoly maradni, amikor a misanói futam után arról kérdezték, mi volt a legnehezebb számára. Nevetve mondta: „Pályán tartani a versenyautót.” Miközben ő jót derült ezen, az átlagos sofőr csak hüledezhet a belső kamerás felvételek láttán. Bal kézzel kormányoz, miközben a bal keze két ujjával adja a gázt a volán mögötti, azzal együtt forduló gyűrű húzásával. Közben a jobb kézzel vált fel a kormány mögötti flepnivel, vagy fékez egy karral, amelyen ott a visszaváltó gomb...

A kormány mögötti gyűrűvel húzza a gázt, a jobb oldali karral fékez és vált vissza

A futam után Zanardi arról is beszélt: az eredmény megnyugtatta, hogy még ma is képes kiemelkedő teljesítményre – vagyis esze ágában sincs szögre akasztani a sisakot. Olyannyira, hogy jelezte is, ez a DTM-futam csak egy újabb állomás volt, máris van egy újabb, januári terve: „Hatalmasat léptünk előre és lefektettük a műszaki alapokat a daytonai 24-órás futam felé vezető úton.”

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.02.01
Ambiciózus növekedési célok 2025-2027 között.   ..
2025.02.01
Márciusban újult meg, amikor egy hamarosan érkező új Volkswagen bemutatóján Golfokat vezettem,....
2025.02.01
Nem túlzás kijelenteni, hogy az immáron Magyarországon is harmadik (a kivonásokkal tisztított....
2025.02.01
Nem sokon múlt, hogy tragédiával végződjön egy baleset Námestovóban - írja a parameter.sk. ..
2025.02.01
Egy oberwarti áruházlánc fiókvezetője lopást vett észre. Megfigyelte, hogy egy férfi több mint 1000....
2025.01.31
Vadat gázolt egy kisteherautó és egy személygépkocsi a 8-as főúton, Hosszúperesztegnél lezárták az....
2025.01.31
Olasz stílus, német pontosság és szlovén agy szüleménye a legújabb ezer lóerős, autó, ami nem....
2025.01.31
A baleset miatt tűzoltókra és mentőkre is szükség volt – jelentette az Országos Katasztrófavédelmi....
2025.01.31
A cikk cím, amit jó eséllyel nem láttál jönni. Mégis mi köti össze a két, egymástól látszólag....
2025.01.31
2025-re továbbfejlesztett kivitelt kap az európai autóvásárlók kedvenc Toyotája, az Európában is....