gyártás
A világ legnagyobb fegyvergyártója hosszú idő óta a nagyközönség előtt is ismert névnek számító Lockheed Martin. A Lockheed Martin egy amerikai repülőgép-, fegyver-, védelmi, információbiztonsági és technológiai vállalat. A Lockheed Corporation és Martin Marietta 1995-ös egyesülésével jött létre. A vállalat körülbelül 115.000 alkalmazottat foglalkoztat világszerte. Legismertebb termékük az F35-ös vadászgép, amelyből nemrég az újra fegyverkezésbe kezdő német hadsereg is rendelt 35 darabot. Egy ilyen repülő ára 100 millió eurónál is több, így nem csoda, hogy a Lockheed Martin 2020-ban például közel 7 milliárd dollárt nyereséget termelt.
A toplista második helyén mindenki számára ismerős nevet találunk, ugyanis a Boeing foglalja el ezt a Business Insider összeállításában. A Boeing elsősorban repülőiről ismert, de a fegyverpiacon nem csak különféle repülőgépekkel van jelen: gyártanak műholdakat, drónokat, rakétákat és más fegyverrendszereket is a különböző hadseregek számára.
A világ harmadik legnagyobb fegyvergyártója címet egy többnyire ismeretlen vállalat birtokolja, az amerikai Raytheon Technologies. A Raytheon Technologies (RTX) fejlett technológiai termékeket kutat, fejleszt és gyárt a repülőgépiparban és a védelmi iparban, beleértve a repülőgép-hajtóműveket, repüléselektronikát, repülőgép-szerkezeteket, kiberbiztonságot, irányított rakétákat, légvédelmi rendszereket, műholdakat és drónokat. A cég bevételének jelentős részét az Egyesült Államok kormányától szerzi.
A dobogóra nem fért fel az Egyesült Államokon kívüli vállalat, de negyedik helyet Európa legjelentősebb fegyvergyártója, a brit BAE Systems birtokolja. A vállalatot gyakran támadják a sajtóban, mert ahogy a legtöbb fegyvergyártó, ők sem igazán válogatják meg ügyfeleiket. Az Egyesült Államok és európai országok mellett olyan államoknak is gyakran szállítanak, mint Qatar és Szaúd-Arábia. Leginkább vadászgépeikről ismertek, de gyártanak szárazföldi harci járműveket, hadihajókat és tengeralattjárókat is.
Na de hol vannak az oroszok? A legnagyobb orosz fegyvergyártó egy állami vállalat, az Almaz-Antey. A cég székhelye Moszkvában található, és a 2017-es védelmi bevételek alapján a világ 8. legnagyobb védelmi vállalata.
A lista alsóbb helyezésein találni még ismerős neveket. Ilyen például az elsősorban luxusautóiról ismert Rolls-Royce. Ugyanakkor ez mégsem az a Rolls-Royce. A Rolls-Royce Holdings elkülönül a Rolls-Royce Motor Carstól, a luxusautó-gyártótól, amelyet 1998-ban a német BMW-csoportnak adtak el. Míg a Rolls-Royce Holdings 4,7 milliárd dollár értékben adott el katonai termékeket és szolgáltatásokat 2018-ban. Ma a Rolls-Royce Holdings bevételeinek legnagyobb része a polgári repülésből származik (48%), ezt követik az energiarendszerek (22%) és a védelmi rendszerek (20%).
Szintén ismerős név a japán Mitsubishi. A Mitsubishi Heavy Industries a cégcsoport egyik legfontossabb tagja. Az MHI termékei közé tartoznak a repülőgépipari és autóipari alkatrészek, légkondicionálók, felvonók, targoncák, hidraulikus berendezések, nyomdagépek, rakéták, tartályok, energiarendszerek, hajók, repülőgépek, vasúti rendszerek és még űrrepülőgépek is. Hadipari tevékenysége révén a világ 23. legnagyobb védelmi vállalkozója.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!