autonóm

A Toshiba egy új kompakt, nagy hatékonyságú szilícium alapú fotonszámlálót (SiPM) mutat be a félvezetős LiDAR-hoz

2020.08.05.

Az autonóm vezetés felé haladás jegyében a Toshiba nagy felbontású, nagy hatótávolságú fényérzékelő technológiát vezetett be a félvezetős LiDAR rendszerekhez. A nagyméretű mechanikus alkatrészek elhagyásával a technológia költség- és helymegtakarítást eredményez, valamint növeli a működési megbízhatóságot. A középpontban a Toshiba védett kompakt, nagy hatékonyságú szilícium alapú fotonszámlálót (SiPM) áll.

 

 

A SiPM általában nagy távolság mérésére alkalmas, mivel nagyon fényérzékeny. A SiPM-en lévő fénynyelő celláknak azonban helyreállítási időre van szükségük, és erős környezeti fényviszonyok között is nagyszámú cellára van szükségük, mivel tartalék cellákkal kell rendelkezniük, hogy reagáljanak a visszavert lézerfényre.

 A Toshiba SiPM egy tranzisztor áramkört alkalmaz, amely újraindítja a cellákat a helyreállítási idő csökkentése érdekében. A cellák hatékonyabban működnek, és kevesebbre van szükségük, így biztosítva a kisebb SiPM-et. Ez magasabb felbontású SiPM tömböt valósít meg, miközben fenntartja a jó érzékenységi tulajdonságokat.

 

 

A jelenlegi LiDAR rendszereknek mechanikus alkatrészekre van szükségük a lézerek és a hozzájuk tartozó optikai érzékelőkészülékek folyamatos forgatásához. A félvezető LiDAR használata ehelyett számos működési előnyt biztosít.

A kereskedelemben kapható lencséket használó LiDAR prototípussal terepen végzett kísérletek a széles látószögűtől a fotólencsékig, megmutatták a rendszer hatékonyságát, legfeljebb 200 méteres távolságon. Ez ténylegesen megnégyszerezi a jelenleg elérhető félvezető LiDAR rendszerek képességeit nagy felbontás mellett.

 

 

Ezenkívül a Toshiba LiDAR rendszere könnyen alkalmazható kereskedelmi lencsékkel, ami kiküszöböli az összetett testre szabást és lehetővé teszi annak alkalmazását számos önvezető járműben. A technológiában rejlő kompaktság lehetővé teszi a több helyen történő elhelyezését, olyan járművekre, amelyek korábban jelentős kihívást jelentettek; és kibővíti a LiDAR alkalmazásokat is az autóiparon kívül.

A Toshiba folytatja a kutatást és a fejlesztést a LiDAR mérési tartományának további kiterjesztése, a felbontás növelése és a miniatürizálás elősegítése érdekében, azzal a céllal, hogy a SiPM a gyakorlatban is felhasználható legyen 2022-ben.

 

P.D. - Ő.P.

Forrás: 
Forrás: https://www.greencarcongress.com/2020/07/20200707-toshiba.html

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.25
Megszólalásig hasonlít a Citroen C5 Aircrossra és osztozik is majd technikai alapjain az új Opel....
2024.04.25
Több mint egy tucat elektromos autó hirtelen lángra lobbant egy Eibesbrunn melletti cég telephelyén....
2024.04.25
Több mint 20 év után megújult a márka logója és vizuális arculata – írja honlapján a német....
2024.04.25
Tudja mi a különbség a sales maneger, a business development manager és account manager munkakörök....
2024.04.25
A Porsche újabb változattal teszi teljessé a 2023-ban teljes modellfrissítésen átesett Cayenne....
2024.04.25
A Magyarországon működő járműipari vállalatok, beleértve a nagy autógyárakat és azok széles....
2024.04.25
A BMW Group debreceni gyára és a Lufthansa együttműködése révén kapacitás bővítés valósult meg a....
2024.04.25
A Hyundai Motor Company a németországi Nürburgring versenypályán tesztelte az IONIQ 5 N - a márka....
2024.04.25
A Blaha Lujza téri állomáson végeznek műszaki mentést a tűzoltók - írta a Katasztrófavédelem....
2024.04.25
Komoly mérnöki feladatot könnyít meg a két vállalat közös fejlesztése: a villamosenergia-....