közlekedésbiztonság
Évente körülbelül 20 000 ember sérül meg valamilyen közlekedési balesetben. A baleset részesei lehetnek a gépjárművel utazók, motorosok, kerékpárral közlekedők és gyalogosok egyaránt, a sérülések egy jelentős része lakott területeken, városokban, falvakban következik be. A megelőzést szolgálná, ha a közlekedők tisztában lennének a láthatóság fontosságával és mindenki odafigyelne a közlekedési előírásokra, illetve a többi közlekedőre. Az Újbuda szívében megrendezett Lite Ride program ezekre a kiemelten fontos közlekedésbiztonsági témákra hívták fel a figyelmet.
Fotó: ujbuda.hu
A résztvevők megvizsgáltathatták a szemüket, hiszen a közlekedés egyik alapfeltétele, hogy megfelelően lássunk, illetve bárki kipróbálhatta az úgynevezett részegszemüveget, ami pont annyit torzít a látáson, mint az alkoholfogyasztás. A bátrabbak felülhettek egy ütközés-szimulátorra, ahol a biztonsági öv védelmét testközelből is megtapasztalhatták. Az érdeklődők megtanulhatták az újjáélesztés fortélyait, a kerékpárral érkezők pedig átvizsgáltathatták a bringáikat. A legtöbb program a jövő közlekedőit várta, a gyerekek ugyanis KRESZ-pályán, különböző közlekedéssel kapcsolatos játékos feladatokon vehettek részt, a legügyesebbek pedig világító táskára akasztható prizmát, és egyéb, láthatóságot segítő közlekedésbiztonsági eszközt nyerhettek.
A legkisebbek sem maradhattak ki, nekik a Handabanda zenekar játékos énekléssel ismertette a gyalogos közlekedés szabályait. Az eseményt Fényparádé, azaz a fénybe öltözöttek felvonulása, majd a Fényszínház lézershowja zárta, ami együttesen a láthatóság fontosságára hívta fel a figyelmet. A Lite Ride közlekedésbiztonsági program nem jöhetett volna létre támogatói nélkül: Újbuda Önkormányzata, az Országos Balesetmegelőzési Bizottság, Közlekedéstudományi Intézet, a Budapesti Közlekedési Központ a XI. kerületi Rendőrkapitányság, , a Magyar Kerékpárosklub, GRSP Magyarország Egyesület, Zeiss, ZIM Insight Kft.
A fő szervezők, azaz Újbuda Önkormányzata, az Országos Balesetmegelőzési Bizottság, a Közlekedéstudományi Intézet és a XI. kerületi Rendőrkapitányság közös célja az volt, hogy minél többekben tudatosodjon a biztonság igénye, minél többen tudják, hogy ők maguk mit tehetnek a saját és mások biztonságáért, s lehetőleg mindenki legyen „látó és látható”! Az eseményre az egész nap folyamán több százan látogattak ki. A szervezők célja hogy a közlekedés olyan tevékenység legyen, ahol egymást segítjük a célhoz érésben. „Legyünk jól láthatóak és ezen túl "világosodjon ki" gondolkodásunk is. Ezt szolgálja a közlekedési szakma, az önkormányzat és a kreatív szakterület együttes szerepvállalása.” Reményeik szerint a Lite Ride nemcsak egy egyszeri alkalom volt, hanem a programokat más helyszíneken is bemutathatják, és az esemény hagyománnyá válik, párbeszédet nyitva az egyes közlekedési csoportok között.