rakétafejlesztés

A szegedi egyetemisták rakétája hódított a lengyel égbolton

2024.10.09.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Skywalkers csapat 2022 óta folyamatosan újabb magasságokba repíti a hazai rakétaépítést. Legújabb projektjük, harmadik rakétájuk is sikeresen teljesítette küldetését.

Az SZTE Mérnöki Karán működő SZTE Skywalkers csapata újabb mérföldkőhöz érkezett: harmadik rakétájuk sikeres felbocsátását ünnepelhették. – A legújabb, Sierra III névre keresztelt eszköz 2024 szeptemberében, a lengyelországi Bledow sivatagában, a Meteora Fesztiválon szállhatott fel – írták portálunkhoz is eljuttatott közleményükben. Korábbi rakétájuk, a Sierra II szlovákiai sikeréről itt írtunk részletesen.

A nemzetközi rakétás közösség összekovácsolására szervezett eseményen a szegedi csapat tagjai nem versenyeztek, hanem a felbocsátási lehetőség kihasználására koncentráltak. A rakétát alaposan felkészítették a repülésre, számos fejlesztéssel tökéletesítve az előző modelleket.

– A korábbi rakétáktól eltérően a törzs most PVC és üvegszál kombinációjából készült. Az elektronikán jelentős fejlesztéseket hajtottunk végre: így két GPS, két ejtőernyőnyitó és két adatrögzítő modul is helyet kapott az új elektronikai egységben. Az adatokat most már élőben, a repülés közben is figyelhettük fedélzeti telemetriánk segítségével – mondta az SZTE Skywalkers csapatkapitánya, Tatai Ákos.

A felbocsátás és a landolás is hibátlanul sikerült, meghaladva a csapat minden elvárását. Az eredményes repüléssel a szegedi egyetemisták bebizonyították, hogy a hazai rakétaépítésben is komoly eredmények születhetnek.

– A Sierra III felbocsátása és földet érése is sikeres volt. Minden elektronikai komponens ellátta feladatát, a test tökéletesen bírta az erőhatásokat és a szoftver is hiba nélkül futott. A rendezvényen közel 200 rakétát bocsátottak fel, ezek közt egyetemi csapatok és hobbi rakétások is voltak. Az eredményekkel elégedettek vagyunk – mondta az SZTE mechatronikai mérnök hallgatója, Tatai Ákos.

A Skywalkers csapat már a következő lépéseket tervezi: legújabb rakétájukon fékszárnyakat alkalmaznának, és további súlycsökkentési megoldásokat is bevezetnek. A legközelebb 2024. október végén, Baján repülhetnek.

– Gratulálok az SZTE Skywalkers csapatának újabb sikeréhez – írta közösségi oldalán Botka László. Szeged polgármestere hangsúlyozta, a Mérnöki Kar tehetséges csapata bizonyított, a harmadik rakéta sikeres felbocsátása újabb mérföldkövet jelent a város innovációja és kutatása terén. Hozzátette, Szeged egyetemi város, továbbra is a teljesítményben és a tudásban hisz – Büszkék lehetünk rájuk!

A Szegedi Tudományegyetem hallgatóiból álló SZTE Skywalkers rakéta projekt hosszú távú célja a hallgatók fejlesztésén és motivációján túl az, hogy megoldjon egy általános, a légkörvizsgálatot érintő problémát is.

– A ballonok 70 kilométeres magasságba nem tudnak felmenni, a műholdak nem képesek ilyen alacsonyan dolgozni, tehát van a légkörnek egy olyan rétege, amelyet jelenleg nem tudunk vizsgálni. Ebből következett az ötlet, mi lenne, ha építenénk egy hibrid hajtású rakétát, amivel fel tudunk menni a légkörnek ebbe a rétegébe és vizsgálódhatunk – árulta el korábban portálunknak a projekt létrejöttének célját Pappné Dr. Sziládi Katalin, az SZTE Mérnöki Kar Gépészeti Intézet főiskolai docense, a rakétások mentora.

A csapat szoftveres, elektronikai és műszaki egységből áll össze, mindegyiknek több kisebb alrészlege van. A rakétaépítőkhöz nem csak a Mérnöki Karról érkeznek a diákok, ide más tudás is kell. Erősítésnek számítanak az Informatikai Kar programozói, a kémiás és médiaszakos hallgatók is. Sőt, a jogász segítsége is jól jön, meglepően sok ugyanis a jogi kérdés van, nem beszélve a bonyolult szabályozású légtérhasználatról.

A fotók forrása: Skywalkers, a képre kattintva megnézhet egy rövid videót

A csapatba tehát folyamatosan várják a különböző szakterületről érkezőket, hogy többen legyenek, illetve kövessék a természetes fluktuációt, a végzős hallgatók elköszönését. Idén már február végi határidővel is hirdettek „tagtoborzót”, és ezt most szeptemberben megismételték.

A sikeres felvételhez jól megalapozott tudás nem szükséges, viszont az előnyt jelenthet a választott részlegben. Lényeg a motiváció, és az, hogy hallgatókat érdekelje a suborbitális rakéták működése, tervezése és készítése. Senki nem születik rakétafejlesztési tapasztalattal, de a Skywalkers csapatánál elsajátíthatók ezek a készségek.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.26
Megkoronázta káprázatos debütáló évét, a modell megőrizte a What Car? által odaítélt rangos, ’Az év....
2025.01.26
A hagyományos táblák helyett digitális kijelzőket kapnak a pesti fonódó villamosvonalon közlekedő....
2025.01.26
Bugatti, Ferrari, Rolls-Royce hármas az élen, óriási árbeli különbség az első és második helyezett....
2025.01.26
A 2024 márciusában bevezetett tarifareform egyszerűsítette a kedvezmények rendszerét és sokak....
2025.01.26
Limitált mennyiségben megkezdődött a legendás 1967-es Ford Mustang hű utánzatának a sorozatgyártása....
2025.01.25
2024-ben a Porsche AG átfogóan megújította termékpalettáját: a Panamera, a Taycan, a 911 és a Macan....
2025.01.25
Az új Q6 e-tron Sportback Offroad tanulmány esetében a szélesebb nyomtáv és a megnövelt hasmagasság....
2025.01.25
Ez lesz az igazi self service.   ..
2025.01.25
Az amerikai szervezet 26 autómárkát górcső alá vevő, használt autókra vonatkozó megbízhatósági....
2025.01.25
A hajtásláncokon kívül mindenhez hozzányúltak, a megjelenés is sokat változott. ..