autólizing
Stabil teljesítménnyel zárta az idei első negyedévet a magyar lízingpiac. A finanszírozott összeg 111 milliárd forintot tett ki, ami közel 6 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest, 2014. első negyedévéhez képest pedig 22 százalékos bővülésnek felel meg – közölte a Magyar Lízingszövetség.
Nyikos Katalin, a Magyar Lízingszövetség áprilisban megválasztott elnöke az adatokat értékelve azt mondta: az 111 milliárd forintos finanszírozott összeg stabilt teljesítményt jelent, a lízingpiac még jelentősebb bővülése elsősorban a magas bázis miatt nem következett be az első negyedéven. Emlékeztetett arra, hogy 2015. első negyedévben ugyanis kiugró, több mint 20 százalékos volt a bővülés.
Az első negyedévben az egy szerződésre jutó finanszírozott összeg átlagosan 6,32 millió forint volt, ami 7,2 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A különböző lízingpiaci szegmenseket tekintve a személygépkocsik, kisteherautók és motorkerékpárok esetében a finanszírozott összeg 28 százalékkal 38 milliárd forintra emelkedett.
Bár a flottapiacon a teljes finanszírozott összeg 20 milliárd forintról 17 milliárd forintra csökkent, ez a szerződések számának visszaesésével magyarázható. Az egy szerződésre jutó átlagos finanszírozott összeg azonban a flottapiacon 22 százalékkal 6,7 millió forintra emelkedett.
A lízingpiaci szereplők számára szintén kulcspiacnak számító busz- és tehergépkocsik esetében a finanszírozott összeg 3 százalékkal 33 milliárd forintra emelkedett a múlt év első negyedéhez képest.
A lízingtársaságok számára az elmúlt időszakban kulcsfontosságú volt a járműfinanszírozás, és ez így lesz a jövőben is, de a piaci szereplők arra számítanak, hogy egyre nagyobb lesz az igény a kis- és középvállalkozások részéről az eszközfinanszírozásra.
A Lízingszövetség várakozásai szerint az uniós pályázatok elindulása után egyre nagyobb lesz kereslet az eszközfinanszírozás iránt, és az egyéb kategóriába tartózó – például fémmegmunkáló, műanyag-feldolgozó vagy nyomdaipari – gépek finanszírozása komoly húzóerőt adhat a lízingpiacnak.
– A várható növekedést elősegítheti, hogy a vállalkozások az alacsony kamatkörnyezet miatt könnyebben, azaz alacsonyabb terhelés mellett képesek finanszírozni a beszerzéseiket – emelte ki Nyikos Katalin. Hozzátette: a teljes tőkekintlévőség az idei év végén 1100 milliárd forint körül alakulhat, a finanszírozott összeg pedig 550 milliárd forintra rúghat.