Űrkutatás
A századik kilövés mérföldkőnek tekinthető - hangsúlyozta Stéphane Israel, az Arianespace vezetője. A hordozórakéta két, összesen 9,9 tonna tömegű távközlési műholdat juttatott fel a világűrbe. Mindkét műhold működésében az Intelsat távközlési vállalat érdekelt, az egyiken egy japán, a másikon pedig egy azerbajdzsáni céggel működik együtt.
Az első Ariane 5-öt 1996-ban indították útnak, de az a kilövés kudarccal végződött, mert a rakéta röviddel az indítás után letért a pályájáról és felrobbant. A száz kilövés során azóta egy alkalommal merült fel komolyabb probléma: 2002-ben egy rakétát a kilövés után meg kellett semmisíteni. Azóta viszont az Ariane 5 kifejezetten megbízható hordozórakétának számít.
Az Arianespace közlése szerint több mint 200 műholdat állított eddig pályára a világűrben ez a típusú rakéta, köztük például a Rosetta európai űrszondát az Európai Űrügynökség (ESA) megbízásából. Az Ariane 5-ösöket a repülőgép gyártásról ismert Airbus és a Safran űrtechnológiai cég közös vállalata gyártja.
Tekintettel az erősödő amerikai konkurenciára, az ESA már az Ariane 5 utódja, az Ariane 6 kifejlesztésén dolgozik, amelynek első útját 2020 közepére tervezik. Az elképzelések szerint az Ariane 5 még pár évig használatban lesz, de fokozatosan háttérbe szorul.