– Nagy büszkeséggel jelentjük be a Scania villamosítás iránti hosszú távú elkötelezettségének kezdetét – mondta a Scania elnök-vezérigazgatója, Henrik Henriksson. „Évente mutatunk majd be elektromos járműveket a teljes termékkínálatunkban, jelenleg pedig már folyamatban van a termelésünk átszervezése. Néhány éven belül hosszú távú fuvarozásban használható elektromos tehergépkocsikat is bemutatunk, amelyek gyorsan tölthetők majd a járművezetők 45 perces kötelező pihenőideje alatt.”
A Scania teljesen elektromos teherautója – amelyet L- és P-szériás fülkékkel kínál – 165–300 kilowattóra kapacitású akkumulátorcsomaggal rendelkezik a 230 kilowatt teljesítményű villanymotor áramellátásához, amely körülbelül 310 lóerőnek felel meg. Az ügyfelek választhatnak öt vagy kilenc akkumulátort, utóbbival a hatótávolság elérheti a 250 kilométert is. A töltési idő kevesebb mint 55 perc öt akkumulátor és kevesebb, mint 100 perc a kilenc akkumulátor esetén.
A Scania hálózatról tölthető hibrid tehergépkocsija, amely szintén L- és P-szériás fülkékkel készül, lehetővé teszi, hogy a jármű nagy távolságokat a belső égésű motorjával tegyen meg, majd szükség esetén akár 60 kilométert is mehessen elektromos üzemmódban. Megújuló üzemanyagot használva jelentősen csökkenthető az éghajlatváltozásra gyakorolt hatás.
Mindkét műszaki megoldás a Scania moduláris rendszerén alapul, amelynek részegységei már jól beváltak a gyártó teljes teherautó-kínálatában, és jól ismertek a tartósságukról, illetve a megbízhatóságukról.
– Habár az elektromos járművek bizonyos szempontokból új technikát képviselnek, minden lehetséges lépést megtettünk annak biztosításához, hogy az üzemidő terén ugyanolyan megingathatatlan követelményeket támaszthassunk, mint a többi tehergépkocsink esetében – mondta Anders Lampinen, az új technikákért felelős igazgató. „A Scania egyet jelent a prémiumminőséggel, és mondanom sem kell, hogy ez jellemzi a villamosított tehergépjárműveinket is.”
Az általános és a szabályozott hőmérsékletű áruk szállításán túlmenően az e-teherautók eredményesen alkalmazhatók horgos konténeremelő, billenős, betonkeverő és hulladékgyűjtő felépítménnyel is, akárcsak tűzoltóautónak és egyéb mentőjárműveknek is.
– Meggyőződésünk szerint a haladó gondolkodású ügyfelek már alig várják, hogy élen járhassanak a villamosítás útján, és megtegyék a kezdőlépéseket flottájuk jövőbiztossá alakításában – mondta Anders Lampinen. „A nagy flottával működő, meghatározó fuvarozóvállalatok számára az üzembe állítás lehetőséget teremt arra, hogy idejekorán tapasztalatokat szerezhessenek ezen a területen. Továbbá tudjuk, hogy a nagy fuvarmegbízókat érdekli a szén-dioxid-lábnyomuk csökkentése.”