fejlesztés és innovációs projekt
A RID-GATE projekt fókuszában egy olyan eszköz kifejlesztése áll, mely a vasúton szállított veszélyes anyagok környezetbe jutását vizsgálja és jelzi - a vasúti áruszállítás és járműforgalom jelentősebb zavartatása nélkül. A projekt az Európai Unió 1 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásából valósul meg.
A vasúti veszélyesanyag-szállítást ellenőrző precíziós automata kapu kifejlesztése' című projekt célja olyan magas szintű robottechnikai megoldásokat alkalmazó eszköz, ellenőrző "kapu" tervezése, megépítése és fejlesztése, mely különböző szenzorok és képalkotó technológiák alkalmazásával a lassú mozgásban áthaladó vasúti szerelvények fizikai állapotát méri és elemzi, kiszűrve mind a futómű, a hordmű valamint a fékberendezés, mind a járműfelépítmény esetleges hibáit. A kutatás-fejlesztés eszközrendszerével kialakításra kerül egy olyan ellenőrző kapu, mely a későbbiekben a vasúthálózat kijelölt határátlépési pontjaihoz vagy logisztikai aspektusból szenzitív helyszíneihez kapcsolódóan telepíthető, bevezethető.
A K+F projekt tárgyát jelentő megoldás fő célja, hogy meghatározza, föltárja az infrastrukturális, gazdasági és szabályozási környezethez, az aktuális biztonságpolitikai elvárásokhoz, illetve a vasúti veszélyesanyag-szállításban releváns vállalati igényekhez és járműtípusokhoz optimálisan illeszkedő, döntően automatizáltan, robottechnológiai alapon működő mérő-, elemző-, illetőleg jelzőrendszer műszaki és funkcionális paramétereit.
A projektet a 'K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések' című pályázati konstrukció keretében az elkövetkezendő három évben a Szintézis Informatikai Zrt., a Széchenyi István Egyetem, a Rail Cargo Hungaria Zrt. és az Universitas-Győr Nonprofit Kft. konzorciuma valósítja meg.