korrózió
Manapság a csavarok és egyéb kis fém komponensek cink bevonattal védettek a korrózió ellen. A potsdami egyetem és több kutató cég közös erővel egy új típusú cinkbevonatoláson dolgozik, amely beágyazott mikro- és nanorészecskéket tartalmaz. A projekt résztvevői jobb felületi fedőképességet és még inkább környezetbarát végeredményt remélnek.
A cinkréteges bevonatot úgy kell elképzelni, mint lapított cinkporból álló lemezkék. Ezek keresztkötés jelleggel kapcsolódnak egymáshoz, és kötőanyaggal a kerülnek a fémek felszínére. Így hatékony a felületvédelem. A megoldás már jó ideje használatos főleg gyorsrögzítő elemek és egyéb komponensek esetében az autóipartól kezdve a szerkezeti iparig, elektromos parkokig.
Az apró részecskék mérete a mikro és nano nagyságrendbe esik. A korróziós ellenállóképességet megnövelik, valamint ellenállóbbá teszik a felületet mechanikai igénybevétellel szemben is. Az új megoldás nagy előnye, hogy képes önjavító mechanizmusra, vagyis a sérült bevonatréteg helyreállítja magát az adott helyen, még tovább csökkentve az oxidációra való hajlamot.
A cinkbevonatolás mellett a projekt szereplői újtípusú ipari feldolgozó láncon dolgoznak, amelybe beletartozik egy nano kerámiás előkezelés a cinkes felületkezelést kiegészítve, egy megfelelő mérési eljárás és egy gyors korróziós teszt is, s mindemellett folyamatosan fejlesztik a bevonatolási eljárást választott megrendelői alkatrészeken.
A kutatási projekthez körülbelül 200 ezer eurót kaptak a cégek a Német Szövetségi Gazdasági és Energiaügyi Minisztériumtól.