19 év után tért vissza a mezőny Afrikába, ahol a roppant nehéz pályák ismét sok áldozatot követeltek: a WRC-k fele már ki is esett.
Bár a Szafari-rali 2002-ben szerepelt utoljára a világbajnokság programjában, mégis igazi legendának számít az autóversenyzés világában. Régebben hihetetlenül hosszú szakaszokból állt ez a verseny, amely ráadásul nem lezárt közutakon zajlott, most viszont már a többi WRC-fordulóhoz hasonlóan ezt is a forgalom elől elzárt utakon rendezik meg, és az össztáv alig több 300 km-nél. Mindazonáltal igen kimerítő verseny várható az elhanyagolt és sziklás utakon, ahol bármikor előfordulhat, hogy a száraz és poros útfelületet pillanatok alatt mély sártengerré változtatja egy felhőszakadás, vagy, hogy egy vadállat keveredik az útra.
A másik nehézséget az jelenti, hogy a versenysorozat szabályai nem engedélyezik az Európán kívüli tesztelést, ezért a csapatok nem tudtak felkészülni arra, ami Kenyában várta őket. A futam csütörtök délben rajtolt Nairobiból a Kasaraniban kijelölt szuperspeciállal, a többi gyorsaságit a szervizparkhoz közelebb, a Naivasha-tó közelében, nagyjából 100 kilométerre észak-nyugatra kell teljesíteniük a versenyzőknek. Pénteken három szakasz következett a tótól délre, melyeket oda-vissza kellett teljesíteni.
Thierry Neuville hat gyorsaságiból hármat nyert meg, és az összetettet 18,8 másodperccel vezeti Kacuta Takamoto előtt. A belga elképesztő tempóban közlekedett a néhol lassú, néhol rendkívül gyors, autógyilkos pályákon, amelyeken többféle burkolat is megtalálható volt a puha homoktól az éles kövekig. Neuville sebességére jellemző, hogy még úgy is az élen zárta a napot, hogy két defektet kapott, és a végén a motor is rakoncátlankodott a Hyundai i20 WRC-ben.
„Kihívásokkal teli nap volt! Olyan gyorsan hajtottunk, ahogy csak tudtunk, mindig próbáltuk kerülni a kockázatokat. De voltak nagy sziklák néhány részen, és sok párszor kis híján fel is borultunk, de a végül is összességében elég jól sikerült ez a nyitány. Holnap egy újabb kemény nap vár ránk, de nagyon kényelmesen érzem magam a kocsiban. Ez nagyon fontos, megpróbáljuk megtartani a vezetést, még akkor is, ha tudjuk, hogy roppant nehéz lesz” - nyilatkozta a nap végén Neuville.
Sokáig úgy tűnt, hogy Kalle Rovanperä lesz a belga legfőbb kihívója, a 19 éves finn délután egy rövid ideig az összetett első helyet is megszerezte, de a reményei szertefoszlottak az utolsó gyorsaságin, ahol a Toyota Yaris WRC beragadt a puha homokba.
Kacuta meg azzal vesztett időt, hogy egyszer lefullasztotta a Toyota motorját, de az utolsó gyorsaságin így is képes volt a negyedikről a második helyre feljönni. Ez Rovanperä balszerencséje mellett annak is köszönhető volt, hogy Ott Tänak közel egy percet bukott egy defekt miatt. A 2019-es világbajnok azt nyilatkozta, hogy csak 60 százalékos tempóban autózott, de ezeken a nehéz pályákon helyenként még ez is soknak bizonyult. 37 másodperccel van lemaradva a második helytől.
A bajnokságot vezető Sébastien Ogier közel 2 perces hátrányban, a negyedik helyről várja a folytatást. A hétszeres világbajnokot a sérült hátsó futómű lassította le a második-harmadik gyorsaságin.
Mindkét M-Sport Ford állva maradt, Gus Greensmith és Adrien Fourmaux áll az ötödik és a hatodik helyen. Megfontolt, óvatos tempójuk kifizetődni látszik, bár előbbi így is eltörte az egyik kanyarstabilizátorát a Fiesta WRC-nek.
Elfyn Evans, a bajnokság második helyén álló pilóta a második szakasz célja előtt 300 méterrel törte ki a Toyota jobb első futóművét, amikor ráhajtott egy, a bokorban bujkáló hatalmas kőre. Dani Sordónak szintén egy kő rongálta meg az autóját, a Hyundai irányíthatatlanná vált: nagy tempónál megpördült, és az árokba sodródott.
Oliver Solbergnek a jobb hátsó futóműve sérült meg, de végül a sérült bukócső miatt nem mehetett tovább, Lorenzo Bertellinek a hűtőfolyadék szivárgott el a privát Fordjából.
Szombaton 132 km-t kell megtennie a mezőnynek, az sem lesz piskóta.