Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Tóbiás és Balambér heti kalandjaiban rendszeresen foglalkozunk azzal, hogy a járművek vezetőinek – legyen szó autóról vagy kerékpárról – mire kell figyelniük a balesetek elkerülése érdekében. A biztonságos, óvatos közlekedés kulcsa elsősorban a sofőr kezében van, viszont arról gyakran elfeledkezünk, hogy egy autó utasai is befolyásolhatják a vezető viselkedését, ennélfogva az utazás biztonságát. Ezért most azt mutatjuk be, hogyan legyünk jó utasok a kocsiban, és hogyan segítsünk utasként az autó vezetőjének.
Az utasok nagyban befolyásolhatják a sofőr viselkedését, és így az utazás biztonságát
Az autó utasának alapvetően semmi dolga, csak beül a kocsiba, és élvezi a fuvart, nézelődhet, nyomogathatja a telefonját, és akár aludhat is. Alapvetően a közlekedés passzív résztvevője, aki az autóban ülve a sofőr szempontjából semlegesen viselkedik. Ám az utas – attól függően, hogyan viselkedik – jelenthet akár komoly baleseti kockázatot is, ellenkező esetben pedig „navigátorként” sokat segíthet abban, hogy a sofőrnek tényleg csak a vezetésre és a forgalomra kelljen koncentrálnia. Sajnos a baleseti adatok azt mutatják, hogy gyakran az utasoknak is szerepük van egy-egy baleset okozásában.
Legyél jó másodpilóta
Az utas, főleg ha az anyósülésen utazik, nagyon sokat segíthet a sofőrnek anélkül, hogy folyamatosan beleszólna vezetésbe. Például felajánlhatja, hogy segít a telefon kezelésében – új úti célt írhat be a navigációba, felolvashat egy üzenetet – választhat rádiót vagy zenét, de óvatosan rámutathat forgalmi változásokra, terelésekre, vagy olyan táblákra, amelyeket esetleg a vezető nem vett észre. Ha a fáradtság jeleit látja a sofőrön, az utas javasolhatja, hogy mindenkinek jól jönne egy kis pihenő, és érdemes lenne a következő lehetőségnél tartani egy szünetet.
A legfontosabb, hogy ne vonjuk el a sofőr figyelmét a vezetésről. Persze nem kell szótlanul ülni végig a három órás úton, de nem kell mindenáron folyamatosan beszélni sem. Ha látjuk, hogy a vezető nem tud egyszerre koncentrálni a mondandónkra és az útra, akkor inkább tárgyaljuk meg később a dolgot. Arra is ügyeljünk, hogy ne ilyenkor hozzunk fel olyan témát, amely a vezető számára kellemetlen, felzaklatja vagy stresszeli.
Ne szólj bele, hanem segíts
Azt senki sem szereti, ha a volánnál ülve folyamatosan minősítik a vezetési stílusát, beleszólnak abba, hogy közlekedik. Ez felzaklathatja a sofőrt, aki így kevésbé tud a vezetésre összpontosítani, mindez pedig veszélybe sodorhatja az autóban ülőket. Ezért inkább ne tegyünk megjegyzéseket a sofőr vezetési stílusára. Ám ahogy fentebb is írtuk, ez nem jelenti azt, hogy nem segíthetünk neki azzal, ha például elfelejtette felkapcsolni a tompított fényszórót, vagy mi látjuk meg hamarabb azt az útbaigazító táblát, amit kerestünk.
Fiatal autóvezetők esetében még nagyobb veszélyforrást jelentnek az utasok
Az utas természetesen akkor is szólhat a sofőrnek – és szóljon is –, ha a vezető figyelmen kívül hagyott valami fontosat, esetleg nem vett észre egy balesetveszélyes helyzetet. Nem véleményt, kritikát kell megfogalmazni, hanem fontos és az utasok biztonságát érintő információkat adjunk.
Ne legyünk fölöslegesen pánikoló utasok, akik felkiáltanak, hogy „Vigyázz!”, majd miután a sofőr kétségbeesetten körbenézett és ellenőrizte a tükröket, kiderül, hogy csak egy több száz méterre fékező autóról van szó. Vészhelyzetben egy kiáltás hasznos is lehet, de ezeket a reakciókat tartogassuk a valódi vészhelyzetekre. További jó tanácsok:
Fiatalok az autóban
A fiatal autóvezetők esetében még nagyobb veszélyforrást jelentnek az utasok. A baleseti statisztikák szerint számos tragédia történt azért, mert a fiatal utasok, jellemzően barátok, hergelik, ugratják vagy cukkolják a sofőrt, és veszélyes manőverekre, gyorshajtásra vagy durva szabályszegések elkövetésére ösztönzik.
Ilyenkor egy fiatal, de kevés vezetési tapasztalattal rendelkező sofőr bizonyítani akar a kortársai előtt, meg akarja mutatni a tudását, de gyakran jelentősen túlértékeli a saját és a járműve képességeit. Saját biztonságuk érdekében erre a fiatal utasoknak és sofőröknek is nagyon oda kell figyelniük.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!